Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 14184 wyświetleń

Zdrajcy czy bohaterowie ?

Leszek Niesiobęcki, prezes Związku Sybiraków w Grajewie domaga się " w imię prawdy historycznej" od władz miasta usunięcia tablicy upamiętniającej rozstrzelanie przez hitlerowców 119 Polaków, Rosjan i Żydów. Sprawę ma zbadać Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. 

Pamiątkowa tablica znajduje się na rogu budynku Nr 2 na os. Broniewskiego. Wmurowano ją 1 maja 1960 r. na cześć bohaterów poległych za wolność i demokrację Polski. Właśnie z tym ostatnim zapisem nie zgadza się Leszek Niesiobędzki. Jak czytamy w jego liście do władz miasta: " ... Byli to komuniści polscy i żydowscy oraz ci Rosjanie, którzy nie zdążyli uciec przed hitlerowcami ... Ludzie, którzy witali wkraczającą armię sowiecką kwiatami i chlebem po 17 września 1939 r. To oni sporządzali listy części ludności polskiej z przeznaczeniem na zagładę w więzieniach, łagrach i tajgach Sybiru ..."

Prezes Związku Sybiraków w Grajewie nie chce, aby mieszkańcy miasta podczas uroczystości państwowych odwiedzali i dekorowali pomnik oraz tablicę. Wobec czego w liście stwierdza:

"...Proponuję w imię prawdy historycznej usunięcie tej tablicy, ponieważ treść jej mija się z prawdą, a wręcz ze zdrajców czyni bohaterów..."

Co na to Urząd Miasta w Grajewie ?

- Postulat  p. Niesiobęckiego w sprawie usunięcia tablicy jest już znany od paru lat. Chce powiedzieć, że badania IPN w Białymstoku z przed kilku lat, nie do końca potwierdziły fakty, o których mówi p. Niesiobęcki. Sprawa jest delikatna, należy do niej podchodzić ostrożnie, aby nikogo nie skrzywdzić. Będziemy postulować o ponowne zbadanie sprawy przez IPN w Białegostoku - mówi Krzysztof Waszkiewicz, burmistrz Grajewa.e-Grajewo.pl


czytaj również fragmenty wspomnień Władysława Świackiego, ps. "Sęp", który był naocznym świadkiem wydarzeń z 1941r. w dziale " Warto przeczytać".

Komentarze (12)

Popierm pana Niesiobędzkiego. Ta tablica to symbol obłudy.

Dobrze, że o tym piszecie

W pełni popieram Pana Niesiobędzkiego. Ludzie którzy walczyli o wprowadzenie w Polsce systemu władzy komunistycznej (czyli np. UBecy) nie mogą być nazywani bochaterami walczącymi za wolność Polski, ponieważ walczyli oni nie tylko z hitlerowcami, lecz także i z prawdziwymi patriotami-czyli żołnierzami AK czy Narodowych Sił Zbrojnych.

O ile wiem, to w tym okresie Pana Niesiobędzkiego nie było w Grajewie, więc skąd niby ma wiedzieć, kogo tam rozstrzelano. Według powszechnej opini poza osobami, które faktycznie kolaborowały z władzą radziecką w latach 1939-1941 znalazło się tam sporo osób całkowicie niewinnych. Niech Pan Niesiobędzki poda choć kilka nazwisk tych 119 osób - prawdopodbnie nie zna ani jednego. Rozmumiem, ze może mieć osobiste animozje w związku z wywózkąmna Syberię, ale bez przesadyzmu... Są to sprawy bardzo delikatne i chyba nigdy do konca nie uda się ich wyjaśnić.

A ja uważam żeby P.Niesiobędzki, czy jak mu tam, zajął się bardziej pożytecznymi (możliwymi do zrealizowania) rzeczami i przez okres letni uzbierał dla dzieci które w zimą chodzą w trampkach (to takie letnie obuwie) pieniędzy na pożądne ciepłe buty i pożądne ciepłe ubranie, wtedy przynajmniej nie będzie miał głosów -przeciw sobie. Pozdrawiam i życzę udanej zbiórki, dzieci napewno się ucieszą a i ich opiekunowie też będą zadowoleni, bo nie będą martwić się o swoje pociechy że marzną. Jeszcze raz pozdrawiam.

Dzisiejsi członkowie PiS, PO, SLD, PSL itd. to też zdrajcy. Przecierz sprzedali nas Brukseli. Zrobić z nimi porządek.

Myślę, że Pan Niesobęcki tak do końca nie zna historii Grajewa. Ze wspomnień mego ojca, który tu się urodził i wychował wiem, że wsród rozstrzelanych, których upamiętnia ta tablica byli również ludzie całkowicie niewinni jak również osoby, które mordowały żydów. Byli również i prawdopodobnie ludzie , którym komuna odpowiadała- dziesiaj też tacy są i to raczej osoby z wieku Pana Niesiobędzkiego. Tabelica ta upamiętnia, przede wszystkim obywateli polskich. Bez względu na ich pochodzenie i przekonania. Choćby z tego względu należy się im pamięć. Myślę, że i wsród wywiezionych na Sybir byli nie tylko ludzie o kryształowych postawach i poglądach. A więc co? Mamy robić wsród zamordowanych lustrację? Ten jest godny upamiętnienia a ten nie? Dlaczego pan Niesibędzki uzurpuje sobie prawo do oceny pomordowanych?

Proponuję umieścić również, dla równowagi, tablicę ku czci pana Leszka Niesiobędzkiego...

do j99:nie ma potrzeby abyś na forum szczycił się swoią mierną inteligencją,a jeżeli chodzi o zbiórkę pieniędzy aby pomóc ubogim rodzinom to trafiony pomysł,tylko czemu pragniesz wysługiwać się innymi.Myślę że powinieneś zabawić się w takiego j99 "czarna ręka" przeprowadzić wśród swoich wszystkich znajomych dobrowolną zbórkę pieniędzy, przekazać je odpowiednim ludziom lub samemu zakupić zimowe buty.Kontynuować akcję raz na kwartał i pochwalić się swoimi mądrymi pomysłami na e-grajewo.Mieszkańcy tego miasta będą dumni z Twoich osiągnięć,a dzici będą śpiewały o j99.Powodzenia.Czekamy na pierwsze wyniki.

Przede wszystkim to, że byli to komuniści nie wyklucza faktu że walczyli za wolność Polski. Wielu z nich naprawde wierzylo w socjalizm. Również to, że ktoś byl Żydem czy Rosjaninem nie umniejsza tego, że zginąl z rąk hitlerowców. Tak naprawdę trzeba by bylo wyjaśnić, kto tam naprawdę byl i dlaczego zginąl. Zresztą jakkolwiek bylo, to samo istnienie tej tablicy jest jakąś prawdą historyczną. Świadczy o czasach powojennych. Zamiast ją likwidowac należaolby raczej zamieścić tam jakąś informacje co do prawdziwych okoliczności tego zdażenia. A kwiatków wcale nie trzeba tam skadać. A tak na marginesie. Relacje jednego świadka jeszcze o niczym nie świadczy. to raczej wate podstawy historyczne.

Żałosne są tu wypowiedzi , szczególnie osób, które nie mają nic do powiedzenia ? Udzielają porad, ale czy sami tak postępują ? Bardzo są delikatni, ale do własnej osoby - tylko i wyłącznie ! Tu jest taki historyk, lokalny patriota,- obrońca żydo - komuny na wielu portalach grajewskich a prawda jest jedna i oczywista, jajeczko jest albo śmierdzące , albo świeże - nie mamożliwości by było częsciowo nieświeże.W pwłni popieram P. Niesiobędzkiego .Tylko bohaterom , ludziom uczciwym ,należy się takie wyróżnienie i godne honorowe miejsce na tablicy . Obłudy nie można popierać .Brawo Tomek!

Do olaf: dobrze byłoby, byś mógł zająć się dalszym kształceniem samego siebie a potem wytykaniem ludziom "błdędów". Spójrz na siebie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i swoje błędy. Pozdrawiam.
Twój Komentaż jst do "piiiiiiiiiiitt". Nie czekam na odp:

j99

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.