wtorek, 28 marca 2023

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 8557 wyświetleń

Zawiłości "czynszowe"

Dużym obciążeniem budżetów domowych są opłaty za mieszkanie, jednak niemal co drugi Polak nie wie za co dokładnie płaci. Z raportu przygotowanego przez TNS Polska wynika, że nawet osoby, które zajmują się domowymi opłatami często nie mają rozeznania w temacie. 

Zanim przejdziemy do sedna postaramy się rozwikłać galimatias pojęciowy. Utarło się powiedzenie, że płacimy czynsz, otóż ta nazwa to według kodeksu cywilnego kwota, jaką wynajmujący zobowiązuje się płacić właścicielowi lokalu za prawo do korzystania z niego. "Prawdziwy" czynsz płacą ci, którzy wynajmują od właściciela pokój, mieszkanie, biuro itp. Opłaty za własne M nie są w sensie formalnoprawnym czynszem. Spółdzielcy, wspólnotowcy oraz ci, którzy mają odrębne prawo własności do swego lokalu, nie płacą czynszu, tylko "opłaty mieszkaniowe".

Biorąc rachunek do ręki nie zawsze zwracamy uwagę na jego poszczególne składniki i sposób ich naliczania. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa w Grajewie, podobnie też inne wspólnoty wieszkaniowe, w rozliczaniu stosuje różną jednostkę, np. w przypadku  eksploatacji, centralnego ogrzewania, użytkowania wieczystego,  podatku od nieruchomości, funduszu remontowego opłaty naliczane są od metra kwadratowego lokalu. Za pobraną wodę i odprowadzenie ścieków mieszkańcy płacą za metr sześcienny. Opłata za utrzymanie śmietników jest stała i pobierana od każdego mieszkania, za odpady komunalne płacimy od osoby. 

Na rachunku "pojawia się" często także pozycja "energia elektryczna" naliczana od m2 mieszkania (niektóre SM pobierają od lokalu). O wyjaśnienie poprosiliśmy SMLW w Grajewie.

Zgodnie z regulaminem rozliczenia kosztów gospodarki zasobami Spółdzielni, "koszt energii elektrycznej nieruchomości wspólnej" ustala się według  faktur za energię elektryczną (§11 pkt. 2a ) i rozlicza proporcjonalnie do powierzchni poszczególnych lokali ( §12 pkt 1b), czyli na 1 metr kwadratowy. 

Koszty energii elektrycznej, w skład której wchodzi energia pobrana w piwnicach, na klatkach schodowych oraz pobrana do oświetlenia terenów przed nieruchomościami ponoszą wszyscy właściciele nieruchomości – poinformowała nas Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Grajewie.


Ze statystyk wynika, że na uregulowanie opłat za mieszkanie i media wydajemy ponad 20 procent swojego wynagrodzenia. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Może powinniśmy zacząć gospodarować racjonalnie ogrzewaniem, prądem, wodą. Zdarza się, że mieszkający w tym samym bloku i pionie, płacą różne kwoty za swoje mieszkania. Czasem to kilkadziesiąt złotych różnicy w skali miesiąca. Warto dodać, że osoby, które mają trudności z utrzymaniem ze środków własnych lokalu mieszkalnego, mogą ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Szczegółowe informacje można uzyskać w referacie dodatków mieszkaniowych Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Grajewie, przy ul. Strażackiej 6.

 

/e/

 

Komentarze (12)

to niech spoldzielnia rozliczy sie z rachunkow za energie z czesci wspolnych

dodatkowa opłata za "energię elektryczną" - powinna być naliczana od lokalu a nie do m2. Nie logiczne i nie sprawiedliwie jest pobieranie opłaty od m2! W mieszkaniu 60m2 mieszka wodowa a w lokalu 50 m2 mieszkają rodzice z jednym dzieckiem - dlaczego wdowa na więcej zapłacić za elektryczność/. ? Wdowa częściej schodzi do piwnicy i zapala światło ? Trzy razy częściej zapala światło na klatce?

Po tym jak spółdzielnia wprowadziła ograniczenia w zasilaniu piwnic, to i tak normalny mieszkaniec oprócz żarówki( zwykłej rzecz jasna) nic innego nie podłączy. Złodziejstwo w imię równości. Zamontować podlicznik na każdą piwnicę( koszt licznika około 30zł z legalizacją). I się skończy spółdzielni okradanie mieszkańców. Oświetlenie przed blokiem tak samo. Licznik, zmierzyć, zbadać, i równo na ilość mieszkań podzielić. Bo co ma lampa zamontowana nad klatką schodową do metrażu mieszkania....

A mnie dziwi,że ta stawka jest stała czyzby przez cały czas przychodziły faktury na jednakową kwotę, Spółdzielnia na opłatach nie może zarabiać, Coś jest nie tak. Może Rada Nadzorca by się temu przyjrzała
jest przecież komisja rewizyjna.

Może jakby nasze zarobki były nie np 2600 zł tylko 2600 euro to by nikt się nie bulwersowal, że sąsiad częściej chodzi do piwnicy, a wdowa nie.

Po Nowym Roku zacznie się cyrk z dopłatami za centralne ogrzewanie ...dopłaty wyliczane prosto, że tak napisze z Kosmosu. Oszczędzam pewnie nie tylko ja, ile i jak się da a dopłata przychodzi po kilkaset złotych . Grzejniki pozakręcane w domu nas niema całymi dniami, mieszkanie jest ciepłe, więc niema potrzeby rozkręcać, że tak powiem na full. Pytając w SM z czego te opłaty wynikają jak są naliczane skoro oszczędzam, dowiedziałam się, że mam duży metraż co wiąże się z większą opłatą lub dopłatą za co.. być może coś tam jest nie tak z podzielnikami. Gdyby ktoś przyszedł do mnie sprawdzić, poniosłabym dodatkowa opłatę za każde pomieszczenie 50 zł,- wyniosłoby mnie to 300 zł,- Podziękowałam za udzielenie informacji, czekam co będzie w następnym roku, oszczędzać tez się chyba u nas nie opłaca..

tu nie o wysokość zarobków chodzi! tylko o logiczną sprawę! Jak można powiązać koszty oświetlanie klatki i bloku od pow. mieszkania! paranoja! Jak za utrzymanie śmietnika - to można było - ?! -stała opłata od lokalu!

niech to Zarzad SM - porostu zmieni - ( stała opłata od mieszkania) i po sprawie! i nie róbcie jaj! /

a czemu w Grajewie woda ciepla waha sie od 17do 36zł za m3 jak to w SMWL. Grejwo a ceny jak w metropoliach

Ja do wdowy mam sprawę. Mam mieszkanie 30 m2 i dwójkę dzieci i bym się zamienił na te 60 m to i będzie z czego za prąd zapłacić nie 6 a 3 złote.

Waldi - ty nie bądź taki cwany , tylko bierz się do roboty i oszczędzaj to sobie sprawisz większe mieszkanie - a nie liczysz na innych . Jak taki jesteś mądrala to swoje matce zaproponuj zamianę na mieszkania - może tez jest wdową / lub będzie

Waldi powinien zapłacić - 6 zł / a wdowa 3 zł. Bez względu na metraż! U wadliego on i jego cała rodzina zapewne częściej korzystają z oświetlenia klatki schodowej , z piwnicy niż samotna wdowa ! Logiczne i sprawiedliwe - prawda! metraż nie ma tu nic do znaczenia!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.