czwartek, 2 lutego 2023

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 8893 wyświetleń

Zakaz handlu gołębiami

Burmistrz Miasta Grajewo na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, wprowadził całkowity zakaz handlu drobiem (w tym gołębiami) na targowisku Miejskim w Grajewie.

Zakaz obowiązuje od 27 grudnia br. do odwołania.

Podjęte działania mają związek z rozprzestrzenianiem się na terenie naszego kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7. Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu  szesnastu ognisk tej choroby.

Z  uwagi na bardzo poważne zagrożenie zakażenia drobiu niebezpiecznym wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa na całym terytorium Polski, a także z uwagi na pojawiające się nowe ogniska choroby zarówno w kraju, jak i innych państwach europejskich Główny Lekarz Weterynarii apeluje, aby w gospodarstwach przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również w większych fermach komercyjnych, utrzymujących drób w systemie zamkniętym, zachowywać daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość.

Należy m.in.:

- wstrzymać się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których są utrzymywane,

- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;

- wstrzymać  się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,

- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą ptaków;

- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

 

środa, 1 lutego 2023

Oszuści nie odpuszczają

Komentarze (8)

No to śpiewak na przymusowy urlop ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Nic nie można trzeba wszystko pozamykać pochować a padlina z zachodu idzie tonami

a co będzie z nami gdzie w niedziele

Hey, więc trzeba zabronić hodować gołębie na działkach, ludzie to działki a nie zwierzyniec , psy , gołębie, kury, kaczki, w dużym mieście to albo by zrobili porządek obrazu, a u nas po. Prezes nic z tym nie robi !

do ona to jest natura

A może handel przed targowiskiem, na parkingu?

Spokojnie - chodzi przecież o zakaz handlu na targowisku. Przed i poza można handlować tam władza burmistrza nie sięga.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.