Wrześniowe wyjazdy WDH ze Szczuczyna
Zuchy i Harcerze z naszej szkoły rok szkolny zaczęli aktywnie i wesoło, w pięknym otoczeniu przyrody. Wzięli udział w dwóch zlotach. Były to: I Zlot Szlakiem Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz Zlot w Wiźnie. Mieli okazję odkrywać różne zakątki naszej okolicy i spędzić wspólnie wspaniałe chwile. Takie wyjazdy są okazją do doświadczania, dobrej zabawy i przede wszystkim integracji grupy.
Projekt YOUNGSTER
13 września 2022 uczniowie klas ósmych zaczęli realizację projektu językowego: YOUNGSTER angielski twoją szansą. Dwie 15-osobowe grupy uczniów biorą udział w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego. Celem zajęć jest uzupełnienie i rozwinięcie programu. Uczestnicy projektu uczestniczą w różnych konkursach i wydarzeniach realizowanych w szkole i poza nią. Otrzymali również nowe, bezpłatne podręczniki, dopasowane do poziomu wiedzy ucznia. Nauczycielki prowadzące zajęcia, p. Monika Jakubczyk i p. Beata Kolber, wzięły udział w szkoleniu metodycznym.
Trzymamy kciuki za udział naszej szkoły w projekcie i za efektywną naukę
https://youngster.pl/o-programie/
Projekt jest efektem kolejnej owocnej współpracy szkoły z Urzędem Miejskim w Szczuczynie.
Dzień Kropki
15 września - Międzynarodowy Dzień Kropki - upłynął w klasach 0-3 pod hasłem: ,,Bądź jak Vashti, nie bój się odkrywać swoje talenty”. Nasze działania miały przede wszystkim na celu rozbudzić w dzieciach wyobraźnię, radość tworzenia, dobrą zabawę i poczucie zadowolenia z samego siebie. Uczniowie ubrali się w tym dniu w coś w kropki i wykonywali różne aktywności związane z kropkami. Mieli okazję rozwijania kreatywności oraz pokazania swoich talentów. W klasach 4-8 odbyły się nietypowe i ciekawe lekcje matematyki, podczas których uczniowie wykonywali twórcze zadania związane z kropkami.
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września już od 20 lat. Jego celem jest pokazanie różnorodności kulturowej i językowej Europy. W naszej szkole corocznie organizujemy różne aktywności promujące Europejski Dzień Języków. Staramy się, aby każdego roku były to inne działania. Tym razem uczniowie klas 5-7 przygotowali stoiska prezentujące wybrane państwa. Pokazali ciekawostki, znane miejsca i ludzi, słowa w różnych językach. Największą popularnością cieszyły się smakołyki charakterystyczne dla różnych zakątków Europy.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA w naszej szkole to już tradycja. Z tej okazji gościmy pracowników BCK w Szczuczynie. W tym roku uczniowie klas I - III wysłuchali wybrane fragmenty opowiadania Janiny Porazińskiej pt. „Pamiętnik Czarnego Noska". Miłe spotkanie zostało zakończone quizem z niespodziankami. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały utworu Janiny Poraźnińskiej pt. „Kożucha Kłamczucha”.
Klasy 4-8 również wzięły udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Na każdej lekcji przez kilka minut uczniowie i nauczyciele czytali wybrane pozycje literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Laboratoria Przyszłości
We wrześniu zaczęliśmy realizację zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Są one realizowane na różnych przedmiotach szkolnych, przede wszystkim na informatyce, zajęciach komputerowych, technice oraz podczas spotkań Szkolnego Koła Fotograficznego ZOOM.
Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swoją przygodę z kodowaniem. Na zajęciach komputerowych dowiedzieli się, czym jest kod i do czego służy. Następnie za pomocą klocków edukacyjnych Korbo układali i odtwarzali własne kody. Zabawa z klockami tego typu uczy myślenia przyczynowo-skutkowego oraz ćwiczy przestrzenną wyobraźnię dziecka. Klocki korbo stymulują również zmysł wzroku i dotyku, mają duży wpływ na koordynację wzrokowo-ruchową oraz na pobudzanie wyobraźni dziecka.
Uczniowie klas 4-8 we wrześniu zapoznawali się z drukarką 3D i jej możliwościami oraz klockami Lego PrimeEducation.
Sprzęt fotograficzny jest wykorzystywany na zajęciach Szkolnego Koła Fotograficznego.
Wrześniowe podróże
29 września uczniowie klas 5-8 wyjechali na jednodniową wycieczkę do Wasilkowa. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Muzeum Iluzji i Nauki. To niezwykłe miejsce, w którym złudzenie miesza się z rzeczywistością. Uczniowie przekonali się na własne oczy, jak łatwo można grać z naszymi zmysłami i je oszukać. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w Muzeum Kultury Ludowej. To miejsce to prawdziwa podróż do przeszłości oraz spotkanie z rodzimą historią. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia szkoły z lat pięćdziesiątych. Zobaczyć w niej można było dawne przybory szkolne, takie jak: tabliczka z rysikiem, gęsie pióro, stalówka, kałamarz czy liczydła. W części warsztatowej uczniowie spróbowali swoich sił w sztuce kaligrafii posługując się gęsim piórem i stalówką. Kolejne warsztaty jakie odbyły się tego dnia to “Od ziarenka do bochenka”. Uczestnicy podczas zajęć poznali cały proces tradycyjnego wypieku chleba, od siewu zboża, po wyjmowanie z pieca pachnącego bochenka. Wysłuchali również opowieści o przesądach i wierzeniach związanych z chlebem. Uczniowie starszych klas udali się na warsztaty tkackie. Tu pod czujnym okiem fachowca spróbowali swoich sił wykonując tkaniny na specjalnych ramkach tkackich. Dodatkową atrakcją podczas wyjazdu była możliwość własnoręcznego przygotowania pizzy. Dzień pełen wrażeń uświadomił wszystkim, że uczyć możemy się nie tylko w szkolnej ławce, a ciekawe i inspirujące miejsca są tuż obok nas.
Opiekunowie: Elżbieta Bogdan,Edyta Skrodzka, Małgorzata Karwowska, Darosława Wojciechowska.
Grupa uczniów z klas 5-8 wybrała się również do kina na film: Orlęta. Grodno 39. Była to niezwykła lekcja historii, która z pewnością zapadnie na długo w pamięci.
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce do Galindii położonej niedaleko Mikołajek. Zwiedzili tam Gród Gallandów i wzięli udział w niesamowitej przygodzie. Wyjazd był doskonałą okazją do integracji grupy i spędzenia wspólnie czasu na świeżym powietrzu.
środa, 11 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
Jak widać, szkoła to nie tylko lekcje. Brawo .