Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 9693 wyświetleń

Z nadzieją w 2012 rok


Skup surowca na poziomie około 1 mld 90 mln zł, przychód ze sprzedaży na poziomie 2,4 mld zł, a zysk – 15 milionów – to niektóre wyniki Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL za pierwsze dziesięć miesięcy 2011 roku.  Prognozuje to zamknięcie roku z bardzo dobrym wynikiem.

  SM MLEKPOL to spółdzielnia, która skupuje i przerabia największą w kraju wielkość surowca – około 14% krajowej produkcji mleka.
– Wielkość skupu z roku na rok nam wzrasta, dlatego też z optymizmem patrzymy w przyszły rok – informuje Edmund Borawski, prezes SM MLEKPOL. – Za pierwsze dziesięć miesięcy bieżącego roku odnotowaliśmy 103% dynamikę w skupie w porównaniu z tym samym okresem 2010 – mówi Edmund Borawski i dodaje, że za cały 2011 rok skup osiągnie wielkość 1 mld 300 mln litrów.
MLEKPOL jest spółdzielnią, która płaci jedną z najwyższych cen za surowiec – w październiku rolnicy otrzymywali za mleko średnio 1,50 zł, natomiast średnia za okres I - X 2011 wynosi 1,48 zł.
– Utrzymanie stałej i atrakcyjnej ceny za mleko jest bardzo ważne, bowiem gwarantuje rolnikom – naszym dostawcom, których mamy ponad 13 tysięcy - płynność finansową, a spółdzielni – surowiec najwyższej jakości – podkreśla prezes MLEKPOLu.


Zwiększenie skupu surowca wpłynęło na poprawę wyników produkcji. W okresie I - X 2011 spółdzielnia MLEKPOL  wyprodukowała o 14% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2010. Przychód ze sprzedaży wyniósł 2,4 mld, a zysk 15 milionów. Dominującym asortymentem jest mleko UHT – 32% wielkości sprzedaży, następnie sery – 22% i masło – 20%. 
W 2011 roku SM MLEKPOL przeznaczy na inwestycje około 80 mln zł. Najważniejsze z nich to uruchomienie produkcji mleka świeżego w butelkach PET, hala do konfekcjonowania sera i produkcja serka wiejskiego, które zostaną uruchomione na początku 2012 roku.

- Dane naszej spółdzielni za 2011 rok pozwalają nam z optymizmem patrzeć na 2012 rok – informuje prezes MLEKPOLu, Edmund Borawski. – Będzie to bardzo ciekawy i gorący rok, z uwagi na ożywione dyskusje i decyzje odnośnie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, które będą nas obowiązywały od 2013 roku. Na polu krajowym czeka nas również wiele zmian gospodarczych, które zapowiedział Premier Donald Tusk  - mówi E. Borawski. - Nadal nie mamy uregulowanej kwestii prawa spółdzielczego- tak ważnej z punktu widzenia polskich zakładów przetwórstwa mleka, nie wiemy, jakie i czy w ogóle będą mechanizmy wspierające gospodarstwa rolne – dodaje. 

SM MLEKPOL  to lider polskiego mleczarstwa. Najbardziej znane marki MLEKPOLu to Łaciate, Milko i Mazurski Smak. Spółdzielnię tworzy 12 zakładów (w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu i Gorzowie Wielkopolskim). Spółdzielnia zatrudnia ponad 2300 osób.
PR First Communications
Komentarze (1)

no jak nic podwyzka by mogla byc ;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.