sobota, 22 stycznia 2022

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 9429 wyświetleń

Z kart historii

W 1924 r. do Grajewa przybył 9. Pułk Strzelców Konnych im. Kazimierza Pułaskiego, który stacjonował tu do wybuchu II wojny światowej. Już nocą 30/31 sierpnia 1939 r. Niemcy wymordowali obsadę placówek Straży Granicznej w Cyprkach i Mieruciach. Podobnie stało się rankiem l września w Boguszach. W tym czasie 9. psk opuścił już Grajewo udając się w kierunku rejonu koncentracji Podlaskiej Brygady Kawalerii, l września Niemcom nie udało się opanować Szczuczyna, a 2 września Grajewo przechodziło z rąk do rąk. Nocą z 2/3 września l. batalion 135 Pułku Piechoty, przysłany celem obrony Grajewa, wykonał wypad na teren Prus Wschodnich, na Prostki. Natomiast 4 września spod Milewa i Glinek nastąpiło uderzenie siłami Podlaskiej BK, z udziałem 9. psk, na Białą Piska. Po 7 września oddziały polskie wycofały się za linię Biebrzy i Narwi.
Rajgród nie leżał na kierunku agresji wojsk hitlerowskich, więc do połowy września na swych pozycjach trwali żołnierze rajgrodzkiej kompanii-Straży Granicznej wzmocnieni plutonem Obrony Narodowej. W dniu 12 września wykonali spod Czarnej Wsi wypad na teren przeciwnika na kierunku Zawady - Wiśniowo. Po kontruderzeniu Niemców wycofali się nad Kanał Kuwasy, a 15 września opuścili swoje pozycje, wycofując się lasami i bagnami w kierunku Grodna, gdzie przyszło im zmierzyć się z drugim wrogiem - Armią Czerwoną.
Po 17 września 1939 r. szybki marsz Armii Czerwonej na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej spowodował, że wiele jednostek Wojska Polskiego znalazło się na tyłach wroga; przekraczało granicę polsko - litewską lub manewrowało w pasie pomiędzy ustępującymi Niemcami a wkraczającymi sowietami.
Fragment: pracy zbiorwej pod redakcją Janusza Sobolewskiego

Foto: Grajewo – wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów o Wolność i Niepodległość.

Komentarze (3)

Czy wie ktoś gdzie w sieci można poczytać o działaniach wojskowych na początku II WŚ na terenie powiatu grajewskiego? Dzięki z góry za wskazanie adresu bądz literatury.Pozdrawiam.

Gdzie jest reszta zdjec.

duzo ludzi nie pamieta o historii co dzialo sie na tej ziemi,wszyscy powinni uszanowac te ale nie tylko te ziemie bo przeciez tyle ludzi przelalo za nia krew!zebysmy mogli teraz normalnie zyc!w dawnych czasach dobrze wiedzieli czym jest HONOR

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.