„Laboratoria Przyszłości” – to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły umożliwiającej uczniom zdobywanie umiejętności praktycznych przydatnych w życiu codziennym.
W ramach programu Szkoła Podstawowa nr 4 otrzymała wsparcie w wysokości 230 700,00 złotych, które umożliwiło wyposażenie czterech pracowni w środki dydaktyczne do prowadzenia atrakcyjnych zajęć edukacyjnych sprzyjających odkrywaniu talentów uczniów, rozwijaniu ich zainteresowań, pozwalających na uczenie się poprzez eksperymentowanie.
• PRACOWNIA TECHNICZNA – zakupiono dla majsterkowiczów stoły warsztatowo – montażowe z nakładkami, taborety obrotowe, szafy metalowe oraz narzędzia (wiertarki stołowe z akcesoriami, piły ramowe do drewna, zestawy pilników do drewna i metalu, piły ramowe kątowe, wkrętarko-wiertarki, szlifierki, strug do drewna, bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco, wyrzynarki stołowe, zestawy wkrętaków, młotki, szczypce uniwersalne i szczypce precyzyjne). Opiekunem pracowni jest Dyrektor szkoły p. Karol Choynowski.
• PRACOWNIA KULINARNA i ROBÓTEK RĘCZNYCH – zakupiono sprzęt gospodarstwa domowego do zajęć kulinarnych: kuchenka elektryczna z piekarnikiem elektrycznym, lodówka, zestaw patelni i garnków, komplety sztućców, zestawy noży, miksery, roboty kuchenne wielofunkcyjne, zastawa stołowa, szafki kuchenne, a także ramy tkackie – krosna do tkania, nożyce, zestawy igieł, szpilki, szydełka, druty dziewiarskie. Opiekunem pracowni jest p. Beata Szewczyk.
• PRACOWNIA STREAM – zakupiono sprzęt komputerowy i multimedialny do interaktywnych zajęć edukacyjnych: laptopy, drukarki 3D, pięcioletni pakiet edukacyjny wsparcia szkoły, zestawy klocków do nauki robotyki z akcesoriami (zestaw podstawowy i rozszerzony), zestawy do składania robotów edukacyjnych, mikroskopy, wizualizer kompatybilny z mikroskopem, stacje lutownicze z gorącym powietrzem. Opiekunem pracowni jest Wicedyrektor szkoły p. Joanna Szymanowska.
• PRACOWNIA AUDIO-WIDEO – zakupiono sprzęt pozwalający na rejestrowanie prezentacji uczniowskich i wspierający kształcenie ich umiejętności interpersonalnych: kamera przenośna cyfrowa z akcesoriami, statywy, aparaty fotograficzne, oświetlenie do realizacji nagrań, mikroporty, mikrofony kierunkowe, system mikrofonów bezprzewodowych, gimbale, blenda fotograficzna, greenscreen, zestawy do zawieszenia tła, dyktafon, słuchawki studyjne, głośniki komputerowe, mikrofon dynamiczny z akcesoriami, dron oraz wyposażono pracownię w krzesła szkolne regulowane. Opiekunem pracowni jest Wicedyrektor szkoły p. Joanna Waniewska.
„Laboratoria Przyszłości” w praktyce
Pozyskane w ramach programu pomoce dydaktyczne są wykorzystywane przez nauczycieli do wszechstronnego rozwoju naszych uczniów zarówno na lekcjach przedmiotowych, jak też na zajęciach pozalekcyjnych. Poniżej prezentujemy zdjęcia z zajęć przeprowadzonych przez opiekunów pracowni.
Więcej wydarzeń: https://sp4.grajewo.com/
SP 4 Grajewo
piątek, 13 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
Bardzo fajnie sp4, najważniejsze aby dzieci korzystali z tego podczas zajęć....
Dlaczego nie było takich klas jak ja się uczyłam :( pozazdrościć !
Bardzo dobra inicjatywa, oby więcej takich, gdyż teraz często spotyka się delikwentów co nawet gwoździa wbić nie umieją czy też żarówki wymienić, a nawet wodę przypalić potrafią podczas gotowania :D
wreszcie życiowe zajęcia!
gratulacje, ten nauczyciel zawsze miał takie ogarnięte podejście
- właściwy człowiek na właściwym miejscu :)
Kurczę tylko pozazdrościć mój syn w średniej nie ma takich zajęć i tak dobrze wyposażonych pracowni.
Wreszcie życiowe zajęcia!
Hawk, informatycy też gwoździa nie potrafią przykręcić a zarabiają po 15 tysiecy miesiecznie, czynnosci przydatne tobie nie zawsze są przydatne innym.
Brawo !!! Szkoła nr.4 oby tak dalej , zajęcia techniczne są bardzo przydatne i wiele można się na nich dowiedzieć i nauczyć
Kiedyś takie zajęcia i klasy były czymś normalnym.
Tak, ZPT było czymś normalnym. Pamiętacie nauczycieli ZPT z "czwórki" p. Niwińskiego i p. Kozikowskiego? Jeszcze jedna pani była, która uczyła szycia czy gotowania, nazwisko mi z głowy wyleciało (tyle lat już minęło). Nauka była fajna a pomoce naukowe budowało się samemu (pod okiem nauczyciela).
Mieszkaniec, zarobione 15 tysięcy złotych miesięcznie wyda (niewiele sam potrafiąc) na restauracje, pranie, sprzątanie, prasowanie, wbicie gwoździ, wkręcenia śrubki, naprawę spłuczki czy też przepchanie zatkanego zlewu w kuchni. Nie wspomnę o wymianie żarówki - gość nieustannie klapie włącznikiem, myśląc że od klikania zaświeci mu.
Tak więc umiejętności innych (może prostsze) są bardzo potrzebne i informatykowi, i rzemieślnikowi do życia i przeżycia - za zarobione pieniądze.
Moja uwaga w stosunku do dziewcząt uczestniczących w zajęciach technicznych /długie włosy powinny być koniecznie związane z tyłu i dokładnie upięte. /Warto o tym pamiętać! W razie wypadku żal nie pomoże. Poza tym uważam, iż takie warsztaty są bardzo pożyteczne. Pozdrawiam wszystkich.