sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

Wywiad z M. J. Sulkowską

O problemach i sukcesach Zespołu Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie z mgr inż. Marzeną Joanną Sulkowską, dyrektorem zespołu rozmawia Janek Kalbarczyk.

Janek Kalbarczyk – Pani dyrektor, rodzice i dzieci narzekają, że sala katechetyczna w Waszym zespole szkół jest zagrzybiona i w opłakanym stanie. Co jest tego przyczyną?
Marzena Joanna Sulkowska
– To wina przeciekającego dachu położonego w ubiegłym roku. Niestety, mimo że nowy, w grudniu już zaczął  przeciekać. Odwilż i mrozy na przemian sprawiły, że lód zaczął wchodzić pod dachówkę, topniał i wilgoć przeniknęła do sali -  efekt widać na ścianach.

JK - Czy to wina źle przeprowadzonego remontu dachu, czy został on wyremontowany tylko częściowo, jeżeli tak to dlaczego?
MJS
– Dach na tej części powojskowego budynku został w ubiegłoroczne wakacje wymieniony w całości. Przyczyną przecieków i skutkiem tego pleśni i grzyba jest moim zdaniem zbyt krótkie położenie blach pod dachówkę.

JK - Czy zakres robót to decyzja pani, czy kogoś innego?Jaka jest ewentualnie procedura wnioskowania?
MJS
– Decyzję o remoncie podjął Zarząd Powiatu Grajewskiego na mój wniosek. 71 tys. złotych na inwestycję przekazało nam Starostwo Powiatowe w Grajewie. Roboty wykonała firma wyłoniona zgodnie z procedurą przetargową. Remont objęty był nadzorem budowlanym i zdaniem fachowców został wykonany zgodnie z wszelkimi obowiązującymi normami. Moim zdaniem przyjęte przez wykonawcę normy jednak nie wystarczyły do końcowej obróbki. Lód dostaje się na nie obłożoną część dachu, a najbardziej woda przecieka właśnie w sali katechetycznej.

JK - Czy jest szansa, że sala będzie wyremontowana jeszcze w tym półroczu, a przynajmniej zabezpieczona przed przeciekami i dalszym pleśnieniem?
MJS
– Już od grudnia mam umowę z wykonawcą, gdy tylko pogoda pozwoli, zostanie wykonana nowa obróbka końcowa dachu w ramach udzielonej 3-letniej gwarancji. W ramach rekompensaty wykonawca zobowiązał się do całkowitego wyremontowania sali katechetycznej. Wszystko na własny koszt. Na razie dzieci uczą się w innych, wolnych w tym czasie salach.

JK - Czy planuje Pani dalszą modernizację?
MJS – Następne planowane remonty to wymiana okien w powojskowych budynkach oraz ocieplenie zabudowań.

JK – A teraz może nutka optymizmu z życia szkoły. Jakie sukcesy odnotowali uczniowie Waszego zespołu szkół i w jakich imprezach?
MJS
– Sukcesów jest wiele. Jedne z największych to osiągnięcia naszych siatkarek w II lidze piłki siatkowej. Nasi uczniowie zdobyli I miejsce i wiele wyróżnień na Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej w Suwałkach.  Z Warszawy uczniowie przywieźli II miejsce zdobyte w konkursie ekonomicznym. Zdobyli także 16 certyfikatów "Rekiny  przedsiębiorczości” i 20 certyfikatów Narodowego Banku  Polskiego, które są potwierdzeniem wiedzy ekonomicznej z zakresu mikro- i makro- ekonomii, rynku kapitałowego, bankowości a zdobyte podczas egzaminu e-learingowego. Uczniowie z naszej szkoły legitymują się największą  ilością tych certyfikatów w województwie podlaskim. Najważniejsze jednak są fantastyczne wyniki matur i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Naszym dużym sukcesem jest uruchomienie sieci Wi-Fi, która umożliwia korzystanie z internetu bezprzewodowego również za pośrednictwem telefonów komórkowych.

JK - Czy realizujecie obecnie jakieś projekty?
MJS –
Obecnie szkoła uczestniczy w czterech projektach o zasięgu ogólnopolskim. Są to: "Archimedes”, "Akademia Kompetencji Kluczowych”, "Białystok – dobre miejsce do studiowania” oraz "Matematyka – Reaktywacja”. Wszystkie projekty mają na celu rozszerzenie wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, języków obcych, podstaw przedsiębiorczości oraz zdobycie europejskiego komputerowego prawa jazdy – ECDL. W kolejnym roku szkolnym planujemy reaktywować profil kształcenia – technik ekonomista. We współpracy z organizacją "Strzelec” i grajewską policją utworzyliśmy w Liceum Ogólnokształcącym klasę o profilu wojskowym i wskrzesiliśmy tradycję rozgrywania prestiżowych zawodów z przeszkolenia wojskowego nazwanych "Mundurowe Manewry – Zdobywanie Jednostki”.


Dziękujemy za rozmowę
e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.