Warto przeczytać

Wynajęcie auta podczas wakacji za granicą - najważniejsze informacje

W poradnikach turystycznych wskazuje się wiele miejsc, które warto zobaczyć w danym kraju, regionie czy nawet na danej wyspie. Czasami jednak ciężko dotrzeć do nich bez samochodu, który zdecydowanie ułatwia zwiedzanie i samo dotarcie do atrakcji turystycznych. Przyjrzyjmy się więc kwestii wynajęcia auta podczas zagranicznych wakacji!


Niebawem zacznie się sezon wakacyjny. Wielu z nas zapewne wybierze się w podróż za granicę. Na taki wyjazd trzeba się przygotować, a także zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, wykupując ubezpieczenie turystyczne. Jeśli nie chcesz przepłacać, to znajdziesz ubezpieczenie na wakacje na mubi.pl. Natomiast w tym artykule przyjrzymy się innej kwestii - wynajęciu samochodu podczas wyjazdu!


Wynajęcie samochodu podczas wakacji

Podróż do Hiszpanii, Włoch, Francji czy Grecji to marzenie wielu osób. Najwygodniej jest polecieć tam samolotem i na miejscu wynająć samochód, by zwiedzić okolice lub większą część kraju. Wypożyczalnie samochodów znajdują się zazwyczaj przy lotniskach, więc ze znalezieniem takiego miejsca nie powinno być problemów, jeśli chcemy od razu mieć auto.

Warto jednak rozważyć skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów bardziej oddalonej od lotniska, ponieważ ceny mogą być w niej niższe. Dobrym rozwiązaniem jest także wybranie samochodu przez internet jeszcze przed wylotem. Plusem takiego rozwiązania jest to, że możemy z domowego fotela spokojnie przejrzeć różne oferty i wybrać samochód bez konieczności pośpiechu.

Z kolei podczas podróży z biurem podróży o wynajęcie auta możemy zapytać rezydenta, pod którego opieką jesteśmy. Może okazać się, że formalności załatwimy w hotelu, a pojazd zostanie nam podstawiony na miejsce - czasami nie trzeba nawet zostawiać depozytu, a po zakończeniu wynajmu kluczyki zostawia się w recepcji.


Co podnosi kosztu wynajmu samochodu za granicą?

Koszt wynajmu zależy przede wszystkim od trzech czynników, a więc miejsca wynajęcia pojazdu, czasu wypożyczenia i modelu pojazdu. Oczywiście im dłuższe wypożyczenie, tym opłata będzie wyższa. Najmniej kosztuje wynajęcie małego miejskiego auta takiego jak Fiat 500 czy Toyota Aygo, a najwięcej aut luksusowych.

Dodatkowo wypożyczalnia samochodów może wymagać dodatkowych opłat związanych z:

  • dodatkowym kierowcą,
  • większym limitem kilometrówki,
  • dodatkowym wyposażeniem, np. fotelik dla dziecka,
  • wiekiem osoby wypożyczającej - kierowcy poniżej 30. roku mogą zapłacić więcej.


Wypożyczenie auta wymaga pozostawienia depozytu. Zazwyczaj środki na karcie kredytowej są po prostu blokowane - przeważnie jest to od 600 do 1000 euro.


Ubezpieczenie a wynajęte auto

To bardzo istotna kwestia związana z wynajmem samochodu. To właśnie w związku z nią cena wynajmu może być niższa lub wyższa. Każdy wypożyczany pojazd ma ubezpieczenie OC i AC - praktycznie we wszystkich krajach na świecie OC jest obowiązkowe. A co z AC?

Wypożyczalnie wykupują autocasco na swoje samochody, aby chronić się przed szkodami spowodowanymi przez swoich klientów. Często takie ubezpieczenie zawiera także franszyzę integralną i franszyzę redukcyjną, czyli minimalna wartość szkody i udział własny. Jak to może wyglądać w praktyce?

Wyobraźmy sobie, że na Sycylii turysta wypożyczył Fiata 500. Złożył depozyt w wysokości 500 euro i ruszył na zwiedzanie wyspy. Niestety podczas jazdy po Palermo turysta uszkodził błotnik i zarysował karoserię. Po powrocie do wypożyczalnie szkody zostały oszacowane na 300 euro. Ubezpieczenie AC obejmowało tylko szkody powyżej 400 euro, więc za szkody musiał zapłacić wypożyczający. Kwotę 300 euro potrącono z depozytu, a turysta odzyskał 200 euro - tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Przed wypożyczeniem samochodu warto zwrócić uwagę na warunki wypożyczenia i ubezpieczenia. Dodatkowo można zapytać o dodatkowe opcje ubezpieczenia. Z pewnością będą one droższe, ale zapewnią większe wsparcie ubezpieczyciela w razie szkody.


Jak uniknąć opłat za drobne szkody?

Wypożyczalnie samochodów skrupulatnie sprawdzają pojazd po oddaniu go z wypożyczenia. Dlatego zawsze - to podstawowa zasada - przed odbiorem auta należy sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku, czy nie ma rys lub wgnieceń. Dzięki temu unikniemy sytuacji posądzenia o wyrządzenie szkody, mimo że nie mieliśmy z nią nic wspólnego.

Możemy także zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie, które znosi z nas odpowiedzialność za szkody - wiąże się ono z dodatkowymi wysokimi opłatami. Więcej na temat związany z wypożyczeniem samochodu podczas wyjazdu za granicę znajdziesz na mubi.pl/poradniki/wynajem-auta-za-granica-sprawdz-ubezpieczenie/.

Pamiętajmy także, że jeśli dojdzie do szkody, to powinniśmy postępować zgodnie z wymaganymi procedurami. Na przykład jak najszybciej powiadomić wypożyczalnie. Warto także wykonać zdjęcia uszkodzeń. Oczywiście życzymy wszystkim, by do takich sytuacji nie doszło podczas podróży. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.