piątek, 8 grudnia 2023

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 11011 wyświetleń

Święto 9 PSK - 25VI

Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK wraz z Towarzystwem Przyjaciół 9 PSK zaprosili wszystkich swoich członków i przyjaciół oraz sympatyków polskiej kawalerii okresu II RP na

“ŚWIĘTO 9 PSK” - 25.06.2005r.

Coroczne święto po raz kolejny stało się okazją do przyjacielskiego spotkania kilku pokoleń.


Na placu cmentarza komunalnego w Grajewie odsłonięto pomnik pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy – Górników. Ma on ocalić od zapomnienia tragiczne losy polskiej młodzieży. Stanowi świadectwo represji politycznych na ponad 200 tys. wziętych do kopalni i kamieniołomów do prac przymusowych, w latach 1949-59, żołnierzy – górników. Przez te działania zginęło ok. 1000 żołnierzy, kilka tysięcy zostało kalekami a dziesiątki tys. przedwcześnie utraciło zdrowie i życie.

Święto pułkowe jest pierwszym z „Dni Grajewa”. Burmistrz wręczył dowódcy zaprzyjaźnionej XV Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. J. Zatońskiemu oraz płk. K. Radomskiemu symboliczne plakietki z grajewskim wilkiem. (foto 3)
- Liczymy na dalszą współpracę a dziękujemy za dotychczasową; chociaż dzieli nas 100 kilometrów to jesteśmy obok siebie; II Batalion Zmechanizowany tej Brygady uzyska niebawem imię 9 PSK – mówił K. Waszkiewicz.

ppłk. J. Murgrabia, przedstawiciel Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, otrzymał podziękowanie za przekazanie eksponatów do Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej.

Prezes Klubu 9 PSK w Grajewie St. Wiśniewski wyraził ubolewanie nad nieuchronnym upływem czasu. 5 „najmłodszych” członków klubu, z pozostałych 39, to 80 –latkowie. Liczy on jednak na młode pokolenie, ma pewność, że m.in. z Towarzystwem Przyjaciół 9PSK pod opieką prezesów A. Dudzińskiego oraz K. Stankiewicza pamięć nie zginie wśród mieszkańców ziemi grajewskiej; nawet, co bardzo cieszy, tradycje 9 PSK kontynuowane są we współczesnym wojsku polskim, harcerstwie.

Obchody uświetnił koncert Warszawskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Zbigniewa Gracy na terenie przy klubie “Hades”. Jako solistka wystąpiła skrzypaczka, grajewianka M. Czajkowska, która koncertuje w kraju i za granicą.


Galeria zdjęć ....(zobacz)>e-Grajewo.pl

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (8)

Wspaniale, z esą tacy ludzie którzy potrafia zorganizowac i uczcic pamięć innych. Oby było jka najwięcej takich bezinteresownych osób.

CZy Ci chłopcy na zdjęciu to są Ułani , cho

TAK ZGADZAM SIĘ TO CUDOWNIE, ŻE SĄ TACY LUDZIE I TO W DODATKU BEZINTERESOWNI BO LICZY SIĘ TRADYCJA A NIE PIENIĄDZE, PAN ANTONI DOSKONALE O TYM WIE.

Jak można zapisać się do tej wspaniałej grupy bezinteresownych osób? Chciałbym aby było nas jak najwiecej to i zorganizowanie takiego Święta przyniosłoby więcej dochodu organizatorowi.

Drogi Arnoldzie nie wiem skąd u ciebie taki pomysł że organizatorzy zarabiają.przecież głowny organizator to znany dobroczyńca ziemi grajewskiej.

no z tym dochodem to prawda,może by pospłacał długi na mieście.

Ci kolesie na zdjeciu to kompania honorowa a nie ulani:P pozdro dla "Strzelca"

Ci kolesie to jest Kompannia Honorowa z Orzysza lub Giżycka dokładnie niewiem;p Pomnik jest super i Uroczystość będzie niezła pozdrawiam wszystkich Kombatantów 9 PSK i 9 PSK AK

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.