poniedziałek, 15 lipca 2024

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 13265 wyświetleń

Świetlica w Bzurach po remoncie

     Wieś Bzury, której istnienie poznała cała Polska w roku 2011, leży w gminie Szczuczyn, pow. Grajewo w woj. podlaskim. Miejscowość liczy 54 budynków mieszkalnych, w których zamieszkuje 242 osoby. Od roku 2007 funkcję sołtysa pełni młoda, urocza i operatywna p. Magdalena Sadowska. Wieś dla przyszłości własnej i kraju posiada bardzo cenny skarb, którym jest młodzież i dzieci w ilości 80 osób.
Oprócz dość ciekawej historii wsi z okresu folwarcznego i wojennego, rok 2011 zapisze się w jej historii dalszymi niecodziennymi zdarzeniami, o których będzie warto opowiadać w latach późniejszych.

    W roku 2011 w Bzurach zakończyła się wieloletnia, edukacyjna misja Szkoły Podstawowej. Została zamknięta z powodu globalnych rygorów ekonomicznych, których mimo chęci, Urząd Miejski w Szczuczynie udźwignąć nie zdołał. Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, jako ceniony pedagog i gospodarz gminy osobiście ubolewał nad nieplanowaną koniecznością likwidacji szkoły. Z tym bolesnym wydarzeniem trzeba się jednak bezwzględnie pogodzić, bowiem i żyć dalej warto, i dzieci uczyć potrzeba. Życie potwierdza, że szukanie kompromisu, a nie konfrontacji, działanie w zawierzeniu (nie zawsze stricte), a nie inwigilacji – może okazać się korzystne dla każdej ze stron. Jednak w konsekwencji potwierdza się życiowa dewiza, że prawda rodzi się w sporze i w końcu zwycięża.

   Przy okazji tak wielu doznanych emocji, u niektórych mieszkańców wsi Bzury, zachodzi konieczność  zwrócenia się z prośbą do Burmistrza Szczuczyna o zwolnienie od przypisanej kary pięciuset złotych dla niesubordynowanych rodziców, którzy wbrew woli władzy, dzieci swoje posyłali do zamkniętej szkoły. Panie Burmistrzu święta tuż, tuż. Może na wzgląd wielu słów pojednania, które padły w nowej świetlicy, opiekuńczą czułością Ojca zamieni Pan karę - na wigilijne prezenty? Może się zdarzyć, że ktoś powie dziękuję.
    W okresie od 01.08 – 01.12.2011 r. we wsi Bzury trwał, o wiele wcześniej  zaplanowany, remont świetlicy. Nie jest i nie musi ona być rekompensatą za utraconą szkołę. Powinna, w godziwie ludzkich warunkach XXI w.,  przyczyniać się pośrednio do kształtowania osobowości, pozytywnego rozwoju woli dziecka i młodzieży w bardzo przyjemnych warunkach. Jest to ich pierwszy próg do łagodnego przełamania pomostu pomiędzy życiem miasta, a zapracowaną wsią.
    Remont świetlicy we wsi Bzury, z jednoczesnym zagospodarowaniem placu zabaw dla dzieci, mógł odbyć się jedynie dzięki dofinansowaniu założeń szczuczyńskiej inwestycji środkami Unii Europejskiej. Pieniądze uzyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Gmina Szczuczyn, jako inwestor remontowanej świetlicy, wydała ogólnie 255. 899, 53 zł. Siedemdziesiąt procent tej kwoty stanowią pozyskane środki unijne.

   Jednak pozyskanie tych funduszy nie jest sprawą łatwą. Żeby je otrzymać, należy nie tylko skłaniać się do chęci posiadania, ale trzeba maksymalnie wykorzystać wiedzę i inteligencję pracowników. W Urzędzie Miejskim w Szczuczynie są tacy, którzy wolą pracować incognito, bowiem rozgłos ze względu na skromność nie jest im potrzebny. Jednym z głównych warunków pozyskania środków unijnych jest utworzenie i złożenie we właściwym czasie tak uzasadnionej dokumentacji, której nikt nie odważy się wyrzucić do kosza.
   W latach kolejnych działalność Rady Miejskiej, burmistrza i pracowników odpowiedzialnych za pozyskiwanie dotacji skłania się m. in. do remontów następnych dwóch świetlic wiejskich.
     Oddana do użytku w dniu 01.12,2011 roku świetlica w Bzurach, wyposażona jest w niezbędne urządzenia zabawowe dla dzieci na zewnątrz. Wewnątrz jest szatnia, kuchnia, salon z kominkiem oraz miejsca na łącza internetowe i środki audiowizualne. Pełne wyposażenie pojawi się w okresie późniejszym.
    Na okoliczność symbolicznego przekazania kluczy do wyremontowanego obiektu przybyło wielu dostojnych gości. Są wśród nich osoby bardzo ważne w tworzeniu tego ogólnego sukcesu. Obecnością zaszczycił wicemarszałek woj. podlaskiego Mieczysław Kazimierz Baszko. Pan Marszałek jest nie tylko osobą związaną ze  Szczuczynem w sensie merytorycznym, jest on jednocześnie bardzo miłym i przyjaznym człowiekiem dla każdego z obecnych, co w czasach nam trudnych jest bardzo istotne. W swoim przemówieniu m. in. powiedział, że „(…) warto żyć tak, żeby się cieszyć tym, co posiadamy w sposób przyjacielski”. Życzył też, zapewne w kontekście niepotrzebnej awantury: „(…) żeby zapanował spokój, zgoda, pojednanie.” Z dużą gracją i szczerością przekazał dla Pana Burmistrza i sołtysa wsi Bzury Magdaleny Sadowskiej podziękowania na piśmie za poniesiony trud w remoncie świetlicy oraz zaproszenie na uroczystość otwarcia.

   Wielu mieszkańców wsi rozpiera duma z posiadania u siebie „pod bokiem” tego rodzaju obiektu.
    W przemówieniu Burmistrza Artura Kuczyńskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Witolda Grunwalda, w kontekście całej Rady Miejskiej, przejawiała się troska o nie iluzoryczne obiecanki, ale o realne tworzenie wspólnego dobra opartego na relatywizmie społecznym.
 
 
 


Autor tekstu i zdjęć: Stanisław Orłowski
  

zobacz też: Bzury - remont świetlicyniedziela, 14 lipca 2024

Dni Grajewa 2024

Komentarze (15)

To teraz czas na Sylwestra w Świetlicy!

Byłoby taniej jakby zrobili świetlicę w tej zamkniętej szkole.

No pięknie ,kominek,kiedyś przy starym trociniaku grało się w karty.

No, no, robi wrażenie. Miło, że ktoś w końcu zadbał o ten budynek.

Kto był wykonawcą tego kominka ?- zlece robotę, chcę taki mieć

Lepiej byłoby za te pieniądze zrobić kawałk drogi mieszkańcom Bzur.Bo świetlica i tak będzie stała pusta tak jak w innyćh miejscowościach.

Sąsiad, świetlica nie jest dla tych, co obok mieszkają.Ale, przy kolejnej zmianie ustroju będziesz miał chlewnię za drogą.
Twoja sugestia naprowadza na trop inny. Tu można zrobić poczekalnię i sklep spożywczy. Świetlica w szkole, za stawkami, pod górką i w krzaczkach. Sąsiad, trzymaj się!

Sąsiad na drogę też zapewne też przyjdzie czas, z zapałem, zaangażowaniem i motywacją Pana burmistrza, ale wszystko w swoim czasie

Wiesz sąsiad to że ona będzie stała pusta to nic ,ale jak ją ponownie doprowadzą do takiego stanu jak była , to szkoda zachodu Pana Burmistrza .A znając ludzi z Bzur to długo na powybijane szyby nie trzeba będzie czekać.

.. działo się , oj działo , ale się tańcowało w starej świetlicy (remiza ), to były dawne, piękne czasy ...

A to nie jest przypadkiem świetlica w Bęćkowie .???

Strażak jest po drinku, bo nie zauważył, że tylko w Bzurach, nie w Bęćkowie, jest taka baba w brązowym rozkroku, co ostrzy język żeby coś bojowego chlapnąć przeciwko innym. Strażak, a ty różnicę między ogniem i wodą, widzisz?

Do Sindbad: Byłeś kiedykolwiek człowieku w Bzurach? Bo ja powybijanych szyb w świetlicy tam nie widziałam więc zamknij dziób jak nie masz nic sensownego do powiedzenia i nie rób wandali z mieszkańców. Nie oceniaj ludzi swoją miara

jaka droga?przecież przez Bzury leci asfaltówka.No chyba,że chcielibyśta dwupasmówkę z tirami.to sorry.
Droga przydałaby się,ale w sąsiednich wioskach,gdzie ludzie też maja dzieci i te właśnie dzieci muszą dojechać do szkoły...

Nie podoba mi się zabieranie innym osobom nick'ów. Mniej więcej rok temu napisałem pod nick'iem Sindbad w jednej dyskusji kilka wypowiedzi. Dawno tu nie zaglądałem. Widzę, że ktoś zaanektował mój nick.
Czy to taki straszny problem trochę zmienić pisownię nick'u (chociażby dodając cyferkę na końcu)?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.