We wsi Bzury, gmina Szczuczyn, trwa remont remizy OSP. Kosztowna inwestycja ma na celu jednoczesną adaptację obiektu na świetlicę wiejską, a terenu sąsiadującego, po usunięciu zniszczonego budynku po byłej mleczarni, na plac zabaw.
Historyczny spacer
Pierwsza, drewniana remiza strażacka w Bzurach, powstała w 1946 roku. Zbudowano ją w czynie społecznym przy współudziale mieszkańców wsi. Inicjatorem budowy, jej kierownikiem i wykonawcą prac fachowych był miejscowy stolarz Aleksander Owsianko. Okna i drzwi zostały wykonane przez Tadeusza Dzięgielewskiego i Dominika Owsianko. W 1958 roku na Naczelnika OSP w Bzurach wybrano Tadeusza Owsianko, który tę zaszczytną, a jednocześnie odpowiedzialną funkcję sprawuje do dziś. Po dwudziestoletnim użytkowaniu drewniana remiza groziła zawaleniem. W latach 1962/64 w myśl decyzji naczelnika OSP w Bzurach Tadeusza Owsianko, s. znanego społecznika Aleksandra, wybudowano aktualnie remontowany, murowany budynek remizy strażackiej. Odpowiedzialnym kierownikiem, społecznie użytecznej budowy, był murarz Ludwik Kadłubowski z pobliskiej wsi Zofijówka.
Z działki o pow. ok. 1, 20 h, należącej do OSP w Bzurach ścięto drzewa, rosnące nad stawami, a za pozyskane pieniądze zakupiono bloczki z gazobetonu (suporeksu). Wójt gminy Szczuczyn mgr Kazimierz Zalewski przekazał na budowę remizy 380 tys. zł. W latach kolejnych, podczas dwóch kadencji burmistrza Szczuczyna dr Stanisława Wądołowskiego (1994 – 2002) i jednoczesnej społecznej działalności radnego gm. Szczuczyn, w jednej osobie naczelnika OSP i sołtysa wsi Bzury Tadeusza Owsianko, wykonano drogę asfaltową do tej wsi. Dziś marzeniem członków OSP Bzury jest wymiana 30 letniego ŻUKA na samochód dorównujący ich ambicjom strażackim i tradycyjnej ofiarności społecznej.
Remont
Przetarg ogłoszony przez Urząd Miejski w Szczuczynie, na remont w 20011 r. budynku remizy OSP i jej terenów, wygrała firma z Ełku. Po generalnej przebudowie budynek i otoczenie służyć będzie dla OSP, a jednocześnie będzie pełnił funkcje rekreacyjne, sportowe i społeczno- kulturalne pod nazwą Świetlica Wiejska w Bzurach. Obiekt podlega przebudowie jego pomieszczeń wewnątrz i usytuowaniu w nim: salonu ogólnego z kominkiem z cegły klinkierowej o pow. 66, 75 m2, szatni o pow. 11, 54 m2, kuchni o pow. 8, 42 m 2, wiatrołapu o pow. 6, 20 m2, umywalki i 2 x WC o pow. 10, 8 m2 oraz pomieszczenia gospodarczego o pow. 34 m2. Wykonana będzie nowa instalacja elektryczna oraz posadzka z płytek ceramicznych na całej powierzchni użytkowej.
Prace zewnętrzne obejmują: docieplenie ścian, przyłącza wodociągowe, osłonę schodów płytkami mrozoodpornymi, przebudowę kominów na cegłę klinkierową, wymianę pokrycia dachowego na blachodachówkę, całkowitą wymianę obróbki blacharskiej i instalacji odgromowej. Zaplanowane jest ogrodzenie placu, stanowiącego własność OSP, panelami z bramą i furtką. Nawierzchnia zostanie utwardzona kostką betonową. Na placu zabaw znajdzie się piaskownica i ławki. Natomiast na terenie przyległym do świetlicy będzie ułożony chodnik. Wokół, zazieleni się odpowiedniego gatunku, soczysta trawa. Stanowić ona będzie estetyczny pomost z łabędziami i kaczkami na sąsiednich stawach.
Remont obiektu i otoczenia, dokonywany jest dzięki trosce o odnowę i rozwój terenów wiejskich, jak też mienia całej gminy, pracowników: Waldemara Filipkowskiego, Jolanty J. Budzińskiej, Ireny Śmiarowskiej i innych oraz zapobiegliwego Burmistrza Gminy Szczuczyn Artura Kuczyńskiego.
Koszta projektów i przebudowy pokrywa Unia Europejska z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczonych na lata 2007 – 2013.
Tekst i foto: Stanisław Orłowski
piątek, 13 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
Współfinansowanie ze środków PROW na
lata 2007-2013 wynosi 75%, a 25% trzeba wyłożyć
ze swoich środków.Wyjdzie tak jak salą sportową
przy Gimnazjum, która świeci pustkami a kredyt
zaciągnięty na budowę czeka na spłatę i to z odsetkami.Takich to mieliśmy włodarzy, byle było
o nich głośno i daleko.
Cukiernik, o wszystko tak się troszczysz, a na pewno własnego szyldu cukiernika nie masz. Mieliśmy, mamy i będziemy mieć takich włodarzy, jakich ma cały kraj. Ty zostań burmistrzem, będziesz spłacał halę z własnych zysków. Jeżeli ci się nic i nikt nie podoba, to wyjedź na nocna planetę. Tam księżycówkę pędzą.
Nareszcie ktoś zadbał o wieś! Wszędzie coś się działo, w innych Gminach świetlice, parki, place zabaw, a u nas zawsze pustki. Brawo Urząd w Szczuczynie! A złośnicy, jak to złośnicy, tym zawsze i wszystko nie w smak... Nie bardzo wiedzą co powiedzieć, to przynajmniej ponarzekają. Ich prawo, a my będziemy mieli świetlicę - nasze prawo! Jeszcze raz GRATULACJE panie Burmistrzu, czekamy na więcej.
Słyszałam, że i świetlica w Bęćkowie jest remontowana? Czy to prawda?
Gratulacje i podziękowania osobom zaangażowanym w prowadzenie tej inwestycji w szczególności P. burmistrzowi i pracownikom Urzędu
Cukierniku-hala sportowa za gimnazjum wybudowana została w 100% z budżetu gminy. Teraz chociaż burmistrz nie bał się rozliczenia z unijnej kasy i coś w końcu zaczyna się robić w tej gminie. Są programy na obszary wiejskie to trzeba to wykorzystać i zrobić coś dla ludzi. Oby tak dalej.
To jakaś rekompensata za szkołę?
Nawet jeśli to rekompensata, to tak właśnie powinno być! Była szkoła, mamy niż, a jak jest z kasą każdy wie. Szkoły nie ma, ale przynajmniej zostaje coś dla ludzi, no i plac do zabaw dla maluchów. W szkole w Szczuczynie nie stracą, a świetlica będzie i OK! Mam nadzieje, że i u nas coś zrobią... Słyszałam, że ma być boisko, miejmy nadzieję, że to prawda!
a moze warto zastanowic sie, czy mieszkancy wsi zasluzyli na odnawianie swietlicy po tych incydentach i klotniami z burmistrzem.
podziwiam burmistrza ze mial checi co kolwiek robic w tej wsi.
pozdrawiam
Do Fx.Środki budzetu Miasta to są prywatne pieniądze Burmistrza?.Gdzie sens i logika takie
zadłużenie a ktoś nieodpowiedzialny funduje
zbędną salę sportową.Przy Grunwaldzkiej Hala
Sportowa świeci pustkami (o przepraszam, tam
jest przystań dla bezrobotnych).
co to za głupota? "ktoś" czasy przedszkolne już dawno minęły. to nie piaskownica ze można zasłużyć lub nie. każdy broni swego. moim zdaniem zasłużyli za to ze mieli odwagę bronic swego zdania i nie bali się go głośno powiedzieć nawet Panu Burmistrzowi. Podziwiać trzeba obie strony za to, że mimo kwestii spornej ws. szkoły w innych kwestiach da się porozumieć!!!
Brawo "mieszkanka" popieram! Sprawa szkoły nie była łatwa, każdy miał tu trochę racji. Ważne jest żeby umieć ze sobą rozmawiać i jak widać ludzie i Burmistrz umieją... No i dobrze!
A asfaltu na Pawełkach dalej nie ma.
Niby Cukiernik, a zakwasza wyroby! Czy brak wiedzy może być tego powodem?
A w Niećkowie szkołę zlikwidowali i żadnej rekompensaty nie było.Świetlica wiejska w ruinie nawet chwastów nie ma komu wykosić.Maszt na kturym miała być syrena już rok leży pod płotem,że też złomiarze jeszcze się nim nie zainteresowali?
Cukierniku, z Twoim ostatnim postem w pełni się zgadzam. Chociaż hala sportowa to przystań tylko dla wybranych bezrobotnych :)
Cukierniku ,jak słusznie zauważyła Halinka tylko brakiem wiedzy można tłumaczyć, że brniesz w nieprawdzie i dodatkowo powtarzasz ją w internecie.
Proponuję odwiedzić UM i zapytać z jakich środków została wybudowana Hala Sportowa przy PG w Szczuczynie. O ile dobrze pamiętam to Minister Sportu i Turystyki dołożył na jej budowę 1.050.000 złotych. W PG uczy się bliska 400 uczniów, którym sala stwarza właściwe warunki do zajęć wf i nie tylko. Czasami warto zainteresować się niektórymi sprawami by nie brnąć w nieświadomości.
Do Fx !
Wreszcie ktoś dostał olśnienia i przyznał rację
niesfornemu "Cukiernikowi", który nie boi się
pisać prawdy o realiach panujących na hali.Tam
dopiero uprawiana jest prywata, kolesiostwo i kumoterstwo od niepamiętnych lat.Są w naszej
mieścinie ludzie prawdziwie niezatapialni.Prawda ?.
Nizalezny i Halinka pozwolcie wybrnac z nieprawdy.Odpowiedzcie krotko.Obecny Burmistrz zastal Gmine z dlugami . Skad one sie wziely.A moze to nieprawda??
Żeby pozyskać srodki Unijne trzeba zainwestować w przygotowanie niezbędnej dokumentacji środki własne lub zaciągnąć kredyty.Taka jest oczywista prawda i nikt tym
nie wykręci się żadnym kłamstwem czy oszustwem.Dlaczego tak ciężko przyznać się do
nietrafnych decyzji.Śmiało Panowie byli włodarze
bijcie się we własne piersi.Prawda przede wszystkim powinna zwyciężać.
Oj cukiernik, oszczędzaj pieprz. Zgadzam się, że dobrze byłoby aby w następnym tysiącleciu prawda dominowała nad fałszem. Wówczas to, zajdę do Ciebie na ciastka . OK?
Madzia:Radzę zajrzeć do Biuletynu Informacji Publicznych odnośnie poziomu zadłużenia Gminy Szczuczyn. Jest ono jednym z najniższych zadłużeń wśród 118 gmin województwa podlaskiego. Poprzedni burmistrz pozostawił gminę z 35,49 % zadłużenia ( liczone według nowych zasad wprowadzonych przez Ministra Rostowskiego ) , nie zaś jak twierdzi obecny burmistrz z 45 %. Przy iloci inwestycji jakie były robione to naprawdę niewiele. Poczekajmy, poczekajmy zobaczymy już za kilka miesięcy jakie zadłużenie zafunduje nam nowy wódz.
co do szkoły zamknięcie nie jest rozwiązaniem długów gminy a jedynie dążeniem do sprzdaży szkoły i to ma być rozwój polskiej wsi a gdzie orlik ..niech radni i burmistrz wezmą się za swoje podwórka
Miejscowość Bzury to miejscowość gdzie mój ojciec się urodził 1906 roku i prawdopodobnie mieszkał tam gdzie była szkoła. A może ktoś więcej wie na temat Bzurów ? Przepraszam, że nie na temat, ale szukam informacji.