czwartek, 28 listopada 2024

Kultura i rozrywka

Wieczornica w SP nr 2

  • Dnia 9 listopada 2018r. z okazji uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w SP 2 odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej w formie karaoke. W ten sposób przypomnieliśmy znane i bliskie sercu każdego Polaka pieśni takie jak: Rota, Piechota, Warszawianka, Przybyli ułani, Jak długo na Wawelu, Żeby Polska była Polską, Pierwsza brygada i inne.

Do rywalizacji w konkursie patriotycznego śpiewania stanęło 10 uczniów z klas: V, VI  i VII, którzy po wylosowaniu utworu wykonywali go przed szkolną publicznością i Jury.

Po wysłuchaniu wykonawców Komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor Barbara Ciszewska, p. wicedyrektor Grażyna Cudna oraz przedstawiciel społeczności uczniowskiej - Daria Gilejko (kl. VIII b) oceniając muzykalność młodych artystów, ich walory głosowe, poprawną dykcję oraz interpretację utworu postanowiło przyznać trzy pierwsze miejsca następującym uczniom:

  Zuzanna i Edyta Marchiel (kl. VI c)
  Justyna Suprun (kl. VII b)
  Oliwia Rembowicz (kl. VI b)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody - niespodzianki. Uroczystość prowadzili uczniowie z klasy VII d: Wiktoria Jakowska oraz Jakub Borkowski. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim wykonawcom za duże zaangażowanie i udział w konkursie. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu zarówno dla występujących, jak i oglądających, przypominająca o trudnych losach naszej Ojczyzny.

 

  • Przegląd Tańców Ludowych w Szkole Podstawowej nr 2 w Grajewie

Taniec ludowy jest ciekawą formą pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poprzez swoją prostotę, a jednocześnie żywiołowość, dostojność i wesołość jest nośnikiem przekazywania treści m.in. patriotycznych. Z  okazji 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w oddziałach przedszkolnych działających w SP nr 2 w Grajewie odbył się I Przegląd Tańców Ludowych „Tańczący Przedszkolak".

Celem imprezy było zapoznanie i zaprezentowanie polskich tańców ludowych przez wszystkie grupy przedszkolne oraz wzbudzenie tożsamości narodowej u dzieci. Publiczność przy wejściu otrzymała kotyliony wykonanye przez uczniów. 


Przegląd rozpoczęła najmłodsza grupa trzylatków "Puchatki"  tańcem "Kujawiak". Następnie zaprezentowała się grupa czterolatków "Kangurki", która  zatańczyła taniec śląski "Grozik" do piosenki "Poszło dziewczę po ziele". "Tygryski" i "Delfinki" (pięciolatki) przedstawiły "Krakowiaka". Każda z grup pokazała rożne odsłony tego żywiołowego i energicznego tańca. Natomiast sześciolatki „A” zatańczyły warmińsko-mazurki taniec "Szot", który rozpoczęto głośno zaśpiewaną przez dzieci przyśpiewką. Podsumowaniem i zwieńczeniem przeglądu był występ ostatniej grupy sześciolatków „B”, która zatańczyła "Poloneza".

Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie  z tańcami. Cały występ dopełniły ciekawe stylizacje i  kolorowe stroje wykonane przez rodziców licznie zgromadzonych na widowni. Dzieci otrzymały wielkie brawa od publiczności oraz pamiątkowe statuetki z rąk dyrektor Barbary Ciszewskiej.
-  fot.
 Nauczyciele SP2

 
  • Wieczornica z okazji niepodległości
11 listopada obchodziliśmy wraz z naszą Ojczyzną stulecie odzyskania niepodległości. Taka rocznica przypada tylko raz w życiu. Polacy to naród wyjątkowy, jedni walczyli o niepodległość, inni rozsławiali dobre imię Polski w świecie. 
 
 To Jan Paweł II na Okęciu w 1983 r. powiedział:
"Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej."

Józef Piłsudski, wychodził zaś z założenia:
"Kto nie szanuje i nie ceni przeszłości, ten nie jest godzień szacunku do teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości."
 
Klasy II i III b Szkoły Podstawowej nr 2, pod kierunkiem wychowawczyń Pań:  Elżbiety Alksnin, Mirosławy Boć oraz Elżbiety Wencek przygotowały  wieczornicę, którą dedykowały Polsce i wszystkim Polakom.
         
Uroczystość rozpoczęto polonezem do utworu skomponowanego przez Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz". Uczniowie pięknie deklamowali wiersze, śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. W głębokiej ciszy słuchali opowieści zaproszonego gościa - wspomnień Pani Jadwigi Budnej, która w czasie II wojny światowej była wywieziona na Syberię - jest niepodważalnym świadkiem historii, następnie chętnie zadawali pytania.

Na zakończenie wspólnie recytowali wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”.  Uroczystości towarzyszył podniosły nastrój. Nie zabrakło wzruszeń. Wszyscy obecni - rodzice, przyjaciele szkoły, dyrekcja, nauczyciele byli pod wrażeniem świadomości i powagi młodych patriotów. 
 

środa, 27 listopada 2024

Terminarz Kulturalny GCK XII 2024 r.

wtorek, 26 listopada 2024

Listopadowe wydarzenia w SP2

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.