Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 9679 wyświetleń

Wieści z ZS w Niećkowie


Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół w Niećkowie

   W mijającym tygodniu na terenie gminy Szczuczyn mieliśmy okazję gościć Panią dr Małgorzatę Grupę i Panią prof. dr hab. Annę Drążkowską wraz z sześcioma studentami Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Osoby te zostały zaproszone przez proboszcza Parafii Szczuczyn - Roberta Zielińskiego i Dyrektora Grajewskiej Izby Historycznej - Tomasza Dudzińskiego. Celem tej wizyty było przeprowadzenie inwentaryzacji architektonicznej krypt pod prezbiterium.  Prace archeologów polegały na opisaniu trumien i wyposażenia grobowego każdego pochówku, co stanowi cenne źródło informacji na temat historii mody, kostiumologii i zwyczajów pogrzebowych, panujących w okresie baroku. Archeologom udało się opisać 90 trumien, dużą ilość strojów męskich: żupanów, kontuszy, nakryć głowy, bielizny i obuwia skórzanego. Okazało się, że najwięcej informacji pozyskano o bieliźnie i tkaninach dzianych, których włókna, dzięki odpowiedniemu mikroklimatowi, zachowały się w bardzo dobrym stanie.

   10 lutego 2012 roku na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół w Niećkowie - Dariusza Koniecko, Pani dr Małgorzata Grupa zgodziła się poprowadzić dla młodzieży i nauczycieli niecodzienną lekcję historii, opowiadając o swojej pracy w latach 1994 – 1996 nad konserwacją zabytków, wydobytych z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Osobiste wspomnienia, dotyczące głównie badań przeprowadzonych w Charkowie, były urozmaicone pokazem slajdów, dokumentujących trud archeologów przy pracach ekshumacyjnych. Niezatarte wrażenia pozostawiły po sobie wydobyte z ziemi ludzkie czaszki, przedmioty osobiste (obrączki, tabakiery, listy do bliskich), tak pieczołowicie skrywane przez więźniów i oddające w pełni dramatyzm tamtych chwil. Wśród pamiątek, wydobytych po rozstrzelanych polskich oficerach, szczególne miejsce zajmują nietypowe „wizytówki”, jakimi były skrawki papieru tytoniowego, gazet, stanowiące nieodpartą chęć zachowania śladu swego istnienia w pamięci przyszłych pokoleń.
W swoim wykładzie Pani Grupa podkreśliła, że mord na żołnierzach Polakach był doskonale zorganizowaną i przeprowadzoną tajną akcją, o której do roku 1989, z wiadomych względów, historia milczała.
Wizyta gości wzbogaciła wiedzę naszych uczniów o „białych plamach” w polskiej historii i pobudziła do refleksji na temat dramatycznych i zawiłych losów narodu polskiego.

Pani doktor prowadziła prace wykopaliskowe między innymi w Oświęcimiu i Jedwabnem.

Komentarze (4)

Niezapomniane wrażenia, wykład pozostanie długo w pamięci dziękujemy Panie Dyrektorze

Ja po prostu nie poznaje tej szkoły! Od kilku lat słyszę same dobre wieści i nowe pomysły. Brawo panie Dyrektorze, brawo Nauczyciele i przede wszystkim brawo Uczniowie!

Przez 302 lata, bawiono się wyposażeniem bogatej szlachty, z którym składano ciała zasłużonych osób do krypty. Nie ma wzmianek o mszach sprawowanych w ich intencji. Z obojętnością przechodzono wobec istotnego fragmentu historii miasta, którym właściciel, jako jednostka wybitna, po uzyskaniu praw miejskich, cieszył się tylko przez 18 lat, a ziemią szczuczyńską przez lat 27. Od 1710 r. nie mieliśmy osoby, co najmniej równej dla mandatariusza ziemi nad Wissą, S. A. Szczuki. Społeczeństwo
miasta Szczuczyna i okolic, po 320 latach zapomnienia o ich przodkach, wychodzi z historycznych gruzów. Dzieje się tak dzięki mieszkance Grajewa Sylwii Wojsław, studentce archeologii U M Kopernika w Toruniu, która na materiałach ze Szczuczyna oprze swoją pracę magisterską. Warto też nie zapomnieć, że Grajewska Izba Historyczna, której kolegialnym organem steruje dyrektor Tomasz Dudziński, wciąż wyłania nowe elementy naszego trwania, pomiędzy Wissą a Łękiem. Świadczą one o naszych regionalnych przemianach i o tym, że nie spadliśmy z kosmosu, a wywodzimy się z tej ziemi i mamy zasadne podstawy do jej szacunku.
Czekając na opracowania i publikacje, dziękujemy dla prof. dr hab. Anny Drążkowskiej, dr Małgorzaty Grupa i Sylwii Wojsław. Wyrazy uznania dla mgr Dariusza Koniecko dyr. Z S w Niećkowie za szerokie kontakty środowiskowe w trosce o przekazanie młodzieży swojej szkoły, poza programowej i niezakłamanej wiedzy, z prac archeologicznych w Katyniu i Charkowie.


Ładne te nowe linoleum na sali ;D

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.