środa, 11 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
Niezapomniane wrażenia, wykład pozostanie długo w pamięci dziękujemy Panie Dyrektorze
Ja po prostu nie poznaje tej szkoły! Od kilku lat słyszę same dobre wieści i nowe pomysły. Brawo panie Dyrektorze, brawo Nauczyciele i przede wszystkim brawo Uczniowie!
Przez 302 lata, bawiono się wyposażeniem bogatej szlachty, z którym składano ciała zasłużonych osób do krypty. Nie ma wzmianek o mszach sprawowanych w ich intencji. Z obojętnością przechodzono wobec istotnego fragmentu historii miasta, którym właściciel, jako jednostka wybitna, po uzyskaniu praw miejskich, cieszył się tylko przez 18 lat, a ziemią szczuczyńską przez lat 27. Od 1710 r. nie mieliśmy osoby, co najmniej równej dla mandatariusza ziemi nad Wissą, S. A. Szczuki. Społeczeństwo
miasta Szczuczyna i okolic, po 320 latach zapomnienia o ich przodkach, wychodzi z historycznych gruzów. Dzieje się tak dzięki mieszkance Grajewa Sylwii Wojsław, studentce archeologii U M Kopernika w Toruniu, która na materiałach ze Szczuczyna oprze swoją pracę magisterską. Warto też nie zapomnieć, że Grajewska Izba Historyczna, której kolegialnym organem steruje dyrektor Tomasz Dudziński, wciąż wyłania nowe elementy naszego trwania, pomiędzy Wissą a Łękiem. Świadczą one o naszych regionalnych przemianach i o tym, że nie spadliśmy z kosmosu, a wywodzimy się z tej ziemi i mamy zasadne podstawy do jej szacunku.
Czekając na opracowania i publikacje, dziękujemy dla prof. dr hab. Anny Drążkowskiej, dr Małgorzaty Grupa i Sylwii Wojsław. Wyrazy uznania dla mgr Dariusza Koniecko dyr. Z S w Niećkowie za szerokie kontakty środowiskowe w trosce o przekazanie młodzieży swojej szkoły, poza programowej i niezakłamanej wiedzy, z prac archeologicznych w Katyniu i Charkowie.
Ładne te nowe linoleum na sali ;D