Wiadomości

  • 30 komentarzy
  • 11887 wyświetleń

Więcej koncesji na alkohol

Wpływy do budżetu Miasta Grajewo mogą zwiększyć się o kilkanaście do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które wpłacałaby sieć Lidl za ewentualną sprzedaż napojów alkoholowych, gdyby została zwiększona liczba przyznawanych koncesji w Grajewie. Pieniądze, również od innych podmiotów już sprzedających alkohol, w całości przeznaczane są na walkę i przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii. Znacznie więcej koncesji niż w Grajewie (obecnie 18) przyznaje się w okolicznych miastach, np. w Mrągowie - 100, Olecku - 60, Szczytnie - 46, Piszu - 85, Augustowie - 80.

Na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Rodziny RM, 24.01.07r., podczas wypracowania opinii w sprawie ewentualnego zwiększenia limitów na sprzedaż alkoholu w Grajewie umożliwiono uczestnictwo w dyskusji przedstawicielowi firmy Lidl. Ponad rok temu sieć otworzyła obiekt handlowy w Grajewie. Hubert Szamański, kierownik ds. ekspansji, przekonywał, że w sklepach Lidl alkohol jest sprzedawany w specjalnie wydzielonym stoisku, co pozwala kontrolować sprzedaż, jeżeli chodzi o wiek kupującego, by nie dopuszczać do sprzedaży nieletnim. Kolejne argumenty to konkurencyjne ceny, tym samym zmniejszanie się szarej strefy, co także ogranicza dostępność nieletnim. Klient będzie miał możliwość zrobienia wszystkich zakupów. Firma udziela się w życiu społecznym Grajewa wspierając organizacje charytatywne tj. PCK czy akcje mające na celu przeciwdziałanie szerzeniu się alkoholizmowi przeprowadzane np. przy Parafii. 

Wypracowane zostało stanowisko, że należy zwiększyć do 25 liczbę przyznawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu, zwłaszcza, że inne podmioty również zamierzają się o nie ubiegać. RM ostateczną decyzję podejmie w głosowaniu na sesji.

J. Kosielska
e-Grajewo.pl

niedziela, 4 czerwca 2023

Kondolencje p. Beacie Biedrzyckiej

niedziela, 4 czerwca 2023

Zakrem. Oferta pracy

Komentarze (30)

no i slusznie. jaki rozrzut. u nas 18 w mragowie 100 w piszu 85.
radni wiecej realizmu

Umożliwiono uczestncistwo w dyskusji - łaskawcy. O ile wiem to wszelkie sesje i posiedzenia komisji są otwarte dla ogółu i każdy moze sobie przyjść i podyskutować bez specjalnego zparoszenia.

W Grajewie nie ma problemu z kupnem alkoholu. Zwiększanie ilości koncesji jest zbędne! Co do LIDL-a, stać go na konkurencyjne ceny, bo to olbrzym handlowy. Jego ceny będą konkurencyjne nie tylko dla szarej strefy, ale i dla miejscowego handlu, z którego podatki zwiększają budżet miasta. LIDL swoje wpływy wywozi z naszego kraju do Niemiec. Jest więc ogromną głupotą dawać mu koncesje!!! Radni, nie dajcie się zwieść!!!

Sprzedaż alkoholu, to najbardziej dochodowy biznes! Dlaczego mamy wzbogacać wielkie korporacje handlowe (Lidla). Argumenty na tak są bzdurą, np. pomoc Par. Św. Ojca Pio poprzez PCK, to faktycznie zbyt przeterminowanych towarów żywnościowych, które i tak musieliby po dniu wyrzucić! A pieniądze za koncesję, które powiększą środki na przeciwdziałanie alkoholizmowi są "kroplą w morzu" faktycznych dochodów Lidla, które nie zasilają w żaden sposób budżetu miasta!
Gdzie sens?!

Porównanie Grajewa z ilością koncesji na sprzedaż alkoholu do Pisza, czy Augustowa... to bzdura, bo to są miasta nastawione na dochód z turystyki! U nas nie można spokojnie przejść przy każdym lokalu sprzedającym alkohol...... Narzekania okolicznych mieszkańców, to norma! Ludzie, po co więcej?! Mało jeszcze widoku pijanej młodzieży?

Bo pić, to trzeba umić...

Ludzie, nie obawiajcie sie ze poprzez zwiększenie limitu na napoje alkoholowe wysokoprocentoe, bo tutaj chodzi nie o piwo, lecz o wódkę. Sprzedaż alkoholu z piwem w Polsce nie jeest limitowana a powinna. Wódki nikt nie pije pod sklepem, lecz piwo.

W temacie "wydatki miasta na 2007r" w rubryce -przeciwdziałanie alkoholizmowi jest przeznaczona kwota ??? i tu pusta kratka czyli rozumiem zero-więc o czym tu mowa?

Najlepszy jest lokal przy Wojska Polskiego na przeciwko Banku - kto dał koncesję?? Tam wieczorem przejśc spokojnie nie mozna bo co 10 minut wychodzi z bramy jakis gość sztywny . Wulgaryzmy na porządku dziennym cały chodnik jego i oczywiście leją gdzie popadnie. Pytam kto dał koncesję?? Wizytówka centrum miasta.

czytam waszych komentarzy i zastanawiam się gdzie są wasz rozsądek. Pomyślcie trochę . Jeżeli ktoś się zachowuje głośno , to nie wina każdeg sklepu który sprzedaje alkochol, a tych właścicieli którzy pozwalają spożywać alkochol w pobliżu sklepu (wspomniany7 sklep na przeciw kina), tylko pytam gdzie wtedy jest policja. druga sprawa to ilość koncesji. totalną głupotą jest uważać że mniej sza ilość koncesji spowoduje ograniczenie spożycia alkocholu, jak ktoś ma kupić to i tak kupi, a czy na jednej ulicy będzie jeden sklep czy 10 sklepów to itak nie zaczniemy pić więcej, a zwiększy się konkurencja między tymi sklepami, i najprawdopodobniej naturalnymi prawami rynku część z tych sklepów upadnie gdyż nie wytzyma konkurencj, miasto za to otrzyma pieniądze z koncesji . dlatego jestem za wolnością w tym zakresie, a ingerowanie w wolny rynek, blokuje dochody dla miasta, jak również zwiększa ryzyko korupcj w urzędach

do OJCIEC :
co do tego lokalu to jest to teren prywatny i tam zadna policja ani inne organy scigania nie moga wejsc TEREN PRYWATNY i maja h... do gadania co tam sie dzieje a, ze ci to nie pasuje ze tamtendy nie mozna przejsc to chodz se druga strona albo jakas inna droga....co do zwiekszenia koncesji to raczej jestem ZA skoro to ma zwiekszyc kase naszego miasta

dlaczego skasowaliście mój komentarz jak on pisze literkę i wielokropki to ładne słowo a moje wam nie odpowiada chyba jakiś poplecznik !!!!

Więcej koncesji, to łatwiejszy dostęp do alkoholu. Konkurencja w handlu alkoholem ma doprowadzić do obniżki cen wysokoprocentowych trunków?! Cudnie! Sama radość dla nadużywających!!! Cóż koło się zamyka! Jestem naiwna - myślałam, że walczymy z alkoholizmem!

Do tomek: Alkohol, to nie jest zwykły towar, podlegający prawom rynku. Jego ceny są dużo wyższe niż koszty produkcji. Jak myślisz, dlaczego? Chyba nie z powodu "cudownego" wpływu na zdrowie?

Jestem abstynentem, ale uważam że nie powinne być wydawane koncesje, a alkohol winien być sprzedawany w każdym sklepie spożywczym. Ograniczenia to fikcja. Trzeba zająć się wychowaniem.
Bo to że młodzi piją to nieżecz w koncesji a zachłanności sprzedawców i pobłążliwości prawa. Na zachodzie za sprzedaż nieletniemu zabiera sie bez dyskusji zezwolenie na handel i sprzedawca jest bankrutem u nas daje się mandat na który zarabia sie w ciągu jednego dnia.

a jak oni walczą z tym alkoholizmem!!!!!!!!!!! pisałam prace na ten temat to wiem :( nic z tym nie robią tylko w statystykach to tak pięknie wygląda ! moja znajoma próbowała męża wysłać na przymusowe leczenie i nic z tym nie zrobili !
niech w końcu ktoś dopilnuje żeby alkohol nie był sprzedawany dla dzieci !!!!!!!!!!!

(łaskawcy- Autor: *** ?)
powiadomic w odpowiednim czasie, aby dac mozliwosc przybycia i zabrania głosu to wszysstko nazywa się umozliwieniem -nie widze tu zadnej ironii -jest ok (sorry za ę i in.-nie zwsze wystkakuja u mnie )

do naiwnej , to że jesteś naiwna nie zwalnia cie od myślenia,pomyśl! tem co pije codziennie w dużych ilościach, nie kupuje wódy w sklepie tylko na melinie, no chyba że wpadnie mu jakiś zasiłek.a jak ktoś ma ochotę sie napić to itak sie napije niezależnie od liczby sklepów już to piałem. ach kobieto co ty wiesz o zdrowiu kieliszek czerwonego wina czy lampa koniaku, mają zastosowanie lecznicze nie wspominając o różnej maści nalewkach.alkohol jest obłożony akcyzą podobnie jak papierosy,i tak naprawde nie rozumiem co chciałaś przez to zakomunikować.
Wg mnie każdy dorosły człowiek ma swój rozum i jak chce pić codziennie litr wódki to niech pije, jego sprawa, nic mi do tego i tak naprawde nieżyczyłbym sobie aby z naszych podatków był leczony, aczkolwiek jak kupował w sklepie to z akcyzy którą zaqpłacił państwu należy mu sie nowa wątroba- bez kolejki.Wydaje sie że jedynym pozytywnym działaniem jest edukacja młodzieży, uświadamianie jakie skutki niesie za sobą nadmierne spożywanie alkoholu. NO i karać karać sprzedawców którzy sprzedają nieletnim-i to srogo.

Do tomek: I naiwne czasem myślą! Szanuję poglądy innych, ale nie muszę zgadzać się z nimi. To moje prawo! Nie przekonałeś mnie! Szkolne programy są przeładowane profilaktyką w tym względzie! Komisje specjalistyczne przy UM w Grajewie również! Szczytne cele przeciwdziałania alkoholizmowi.... Programy!!! Rodzice też chcą dobra dla swoich dzieci, pomijam tzw. 'margines". Ale, sam widzisz, że problem narasta. I obwinianie szkół, czy rodziców nic nie zmieni. Uzależniają się coraz młodsze pokolenia i to wcale nie ze środowisk patologicznych!!! Przyczyną są hasła liberalne, wolnościowe, obojętność, poprzez które wylansowała się swoista moda na picie w środowisku już nastolatków. To środowisko jest nieodporne np. na reklamy piwa, królujące w mediach publicznych. Co do zdrowia, jeśli alkohol nie szkodzi, to dlaczego na odwyk trafiają 20-latkowie, pijący tylko piwo (na początku)!!! Od czegoś się zaczyna! Myślę, żę zwiększanie ilości koncesji, to też w pewnym sensie lansowanie stylu życia "zakrapianego alkoholem". Jestem przeciw!

Lepiej wybudować jeszcze pięć kościołów jak przydzielać więcej koncesji. Ludzie będą wtedy mieli gdzie wydawać pieniadze - na ofiary, a nie na alkohol.

Do ministrant: Dziwne! Jak zmieniają myślenie ci, którzy wpadli w pułłapkę alkoholizmu i chcą trzeźwieć. Chwytają się każdej wyciągniętej do nich ręki. Jakże często pomaga im poprostu ksiądz i nie pyta, czy łożyli na kościół! Jak trwoga, to do Boga! Pomysł - zamiast alkohol ofiara na kościół - świetny! Kupuję! Mniej smrodu od zasikanych klatek schodowych, mniej wulgaryzmów, mniej zapłakanych dzieci itd.

Dlaczego rada miasta zna ilość koncesji na alkohol w każdym mieście, a nie umie ile w każdym mieście jest super-marketów bo w Grajewie jest tylko jeden Lidl i to byle jaki. Proszę zastanowić się na ten temat.

Większa ilość koncesji to wcale nie zysk dla miasta i rodzin patologicznych.Oplata jest procentowo obliczana w stosunku do sprzedanego alkoholu w poprzednim roku w danym sklepie.Czyli przy większej ilości koncesji będzie więcej oplat ale mniejszych.Jaki to zysk dla miasta?Ten przedstawiciel Lidla niech nie opowiada bajek.Wydzielone stoisko?I to ma zapobiec sprzedaży nieletnim?Kolejana bajka.A konkurencyjne ceny to przecież latwiejszy dostęp do alkoholu.Czyli kolejna bajka.No i ten motyw z Kościolem.Kolejny raz kiedy Lidl stara się o koncesję slyszę jak to oni dzialają przy Kościele.Modny chwyt ostatnio.A zyski ze sprzedaży alkoholu to ciekaw jestem gdzie trafiają.Toć to niemiecka firma.I gdzie oni placą podatki?

tak jest dać jak najwięcej zezwoleń , pijanym narodem łatwiej jest manipulować,

miejscowy. " słyszysz dzwony ale nie wiesz w który kościele biją" masz racje w tym sensie że opłata jest naliczana procentowo, ale zauważ żę jest opłata stała tzw minimalna, którą każdy musi zapłacić nawet jak w ciągu roku nic nie sprzeda. dajcie ludziom wolność nie traktujcie obywateli jak bezmyślnego bydła ( nie otworzymy więcej sklepów z wódką, bo głupi naród zacznie więcej pić. to jest idiotyczne myślenie które prowadzi do destrukcji wolnego rynku i wolnego społeczeństwa. Przychodzi mi do głowy porównanie z adwokaturą, która krzyczy nie możemy pozwolić na zwiększenie liczby adwokatów w kraju, bo spadnie jakość usług, a ciemny i głupi naród będzie miał złych prawników. myślcie myślenie nie boli

Tom.Zmam się na przyznawaniu koncesji i wiem co to oplata minimalna.Rada zwiększy o 7 koncesji w naszym mieście czyli z oplaty minimalnej maiasto skorzysta ok.10 tys. zl.Więc jaki sens dawać 7, od razu trzeba dać ze 100 koncesji i wtedy miasto dostanie 100 oplat minimalnych.Tylko jakiej poważnej hurtowni zechce się w tak malym mieście handlować?Sklepy będą braly wtedy po dwie skrzynki wódki na miesiąc i po trzy sztuki wina.Ot zysk.I nie wiem czy chcialbyś kupić swoje ulubione piwo w warzywniaku czy sklepie mięsnym albo w rybnym.No może lubisz zapach śledzia i tluszcz ze sloniny na butelce.Pozdrawiam Tom.

kto ci czy komukolwek dał prawo decydować o tym że piwa nie mażna sprzedawać np w zieleniaku, rybnym czy mięsnym.Jak klijent chce to kupuje gdzie sobie tego zażyczy. To co napisałeś jest idiotyczne bo nie chodzi tutaj o koncesje na piwo tych jest znacznie więcej i nie ma zasadniczo problemu z jej otrzymaniem. Chodzi głównie o wóde. Pisałem już to ale do skażonych socjalizmem mózgów to nie dociera, niestety. Hurtownie będą wozić od tego są(widać że sie nie znasz na handlu, a ja nie mam zamiaru cię oświecać szkoda czasu). Podam ci jak jest teraż jak mój znajomy chciał dostać konceskje to nie dali tłumacząć że wykorzystano limit. ale za pół roku sklep po sąsiedzku dostał koncesje. Nikogo nie oskarżam ale sprawa śmierdzi. Urzędnikom jest na ręke przyznawanie koncesji, bo wtedy mają co robić i są tacy ważni. damy 100- 200 koncesji wszyscy zapłacą kase. po roku z tych sklepów połowa bądz więcej upadnie nie wytrzyma konkurencji, bo nie ma co ukrywać taka liczba sklepów to dużo jak na grajewo, ale nie pozwólmy aby decydował o tym jakiś tam urzędnik, ale wolny rynek,czyli my konsumenci. Papierosy też są szkodliwe może nawet bardziej niż alkochol ale sprzedaje się je w każdym kiosku. Dlatego w demokracji każdy ma prawo do równych zasad i każdy powinien otrzymać koncesje na alkohol,

Tom.Idiotycznie wadlug mnie to Ty piszesz.Nie obrażaj ludzi tylko wymieniaj poglądy. Ja mam taki i tyle.Ty masz inny i ja to szanuję.A socjalizmem to nie jestem skażony bo go nie pamiętam.Uradzilem się pewnie później niż Ty.Problemem Twoim jest pewnie to,że Ty albo Twój kolega nie dostal kiedyś tam koncesji.Lub jesteś tym przedstawicielem Lidla(tym od tych bajek).Znam takich Jak Ty co potrafią tylko klikać na klawiaturze i krytykować wszystko i wszystkich.I co Ci zlego zrobili urzędnicy,że ich tak nienawidzisz?Ja już nie mam ochoty z tobą dalej pisać na forum bo to zaczyna być najzwyklejsze klikanie z kimś kto tylko prowokuje i to bezmyślnie.Pozdrawiam i żegnam Tomciu Paluchu.

Socjalizm pamiętam,byłem dzieckiem, i DO dzisiejszego dnia pamiętam widok bannanów kiedy pierwszy raz zobaczyłem je na żywo w Szczecinie, będąc na wakacjach,miałem wtedy 6lat. Zperspektywy czasu mogę stwierdzić że to co siedziało w uwczesnej Polsce,było jedny wielkim g...m. Co do kolegi to był tylko jeden z przykładów, których zapewne jest więcej. Urzędników nie lubie,ponieważ uważam ich za darmozjadów. Żyją z naszych podatków,a traktują ludzi-petentów jak zło konieczne.Nie wszyscy oczywiście, aczkolwiek tych miłych i kompetentnych jest malutko i szybko sie zmieniają w urzędzie. Z Lidlem mam tyle wspólnego, że czasem kupuje tam słodycze. Od obrażania to ty zacząłeś.Bo ten zapach tłuszczu i śledzi na butelce to była prowokacja z twojej strony.Stoimy po przeciwnych stronach barykady,odnośnie przyszłości kraju. Ja uważam że Polskę powinno budować społeczeństwo, a ty że stada urzędników,być może sam jesteś jednym z nich, bądz też masz w rodzinie. Pozdrawiam Tomcio Paluszek.

Tom.O widzisz jak se można fajnie pogadać.Wymienić poglądy.Nie wszyscy są tacy jak Ty i ja.każdy ma swój pogląd i trzeba pogadać.I tyle.Super bylo Cię poznać choć trochę.Milo bylo pogawędzić.Narka.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.