Wiadomości

  • 18 komentarzy
  • 9924 wyświetleń

Światła przez cały rok?

W Polsce z ostatnim dniem lutego mija czas kiedy obowiązuje bezwzględne używanie świateł mija podczas jazdy samochodem w dzień. Coraz częściej spotykamy się z opinią, że świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej należałoby używać przez cały rok, ponieważ bez względu na porę roku jesteśmy lepiej widoczni na drodze.

Wiele osób nie przywiązuje jednak uwagi do stanu świateł swoich pojazdów czy np. nie ma śladów uderzeń lub pęknięć, czy jest odpowiednie ustawienie świateł. Jedną z przyczyn nieszczęśliwych wypadków jest właśnie zły stan oświetlenia. Warto również pamiętać, że np. w nocy ryzyko wypadku jest trzy razy większe niż w dzień i do tego są one dwa razy poważniejsze.

- W krajach skandynawskich świateł używa się przez cały rok. Jestem za tym, aby w Polsce przepis dotyczący używania świateł został zmieniony i również obowiązywał przez cały rok. W chwili obecnej kierowcy coraz częściej poza obowiązującym okresem używają świateł przez co dbają o swoje bezpieczeństwo na drodze – kom. Bogdan Hirniak Naczelnik Ruchu Drogowego KPP w Grajewie, tel: 273 02 35

e-Grajewo.pl

piątek, 14 czerwca 2024

Gmina Grajewo rozbuduje wodociąg

Komentarze (18)

Proponuje obowiązkowo od 01.10 do 30.04 a tak wogóle to każdy w pozostałym okresie jak chce .

Nie jesteśmy w Skandynawi za kołem polarnym gdzie słońce pojawia się niską tuż nad horyzontem na krótką chwilę a trochę bardziej na południe w szerokości geograficznej podobnej jak Niemcy. Proponuje jeszcze jeździć cały czas z włączonym sygnałem dzwiękowym.
Będziemy jeszcze bardziej zauważalni, nawet przez pieszych z uszkodzonym wzrokiem.
Lub przed samochodem powinień biec goniec z chorągiewką i trąbką, który by ostrzegał o zbliżającym się samochodzie (już tak było w 19 wieku w Angli).

ja jestem za uzywaniem swiatel przez caly rok i takie wlasnie powinno byc prawo moim zdaniem:]

Kierowcy tak przyzwyczaili się do tego, że co porusza się po drodze jest dobrze oświetlone, że przestali uważnie jeździć. Wszystko co nie jest oświetlone ginie pod kołami rozpędzonych aut - zwierzęta, rowerzyści i piesi. Widziałem jak kierowca przejechał sarnę stojąco na środku jezdni, którą było widać z odległości kilkuset metrów chyba dlatego, że nie miała włączonych świateł.

Oj panie Komendancie światła cały rok, coś ..........., my czekamy juz 1 marca że możemy już nie włączać świateł a Pan nam pisze o jakiś krajach Skandynawskich, !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam Grajewnianka

W okresie zimowym to jeszcze rozumiem ale w lecie to gruba przesada

Poprawcie pierwsze zdanie bo wynika że od marca w ogóle- nawet w nocy, nie trzeba używać świateł. Trzeba analizować co się pisze,

Poprawcie to bo razi, a jeżeli bawicie się w dziennikarstwo żetelna informacja to podstawa. Naprawdę nie liczę na opublikowanie moich wypowiedzi nie jest to celem.

A może popatrzmy na sąsiadów dlaczego Niemcy nie wprowadzają takiego obowiązku,jeśli już dowiemy się,bo podejrzewam że sami nigdy nic mądrego na ten temat nie wymyślimy.Miejmy na uwadze środowisko,nas samych policzmy ile tysięcy ton paliwa w skali kraju zużyją więcej samochody które jeżdżą na światłach.Emisja spalin i dodatkowe koszty zakupu paliwa powinne nas mobilizować do tego by za wszelką cenę wytrącić argumenty z ręki zwolennikom jazdy na światłach w okreśie wiosenno letnim.

Do kudłatego- używanie świateł nie wiąże się ze zużyciem paliwa, a co najwyżej akumulatorów:)

"Naprawdę życzliwy"! jak to się łatwo poucza innych!
jak się bawisz w krytyka to już wolę ich informacje, niż twoje "żetelne" komentowanie!

Owszem jestem za bezpieczeństwem na drogach ale używanie świateł przez cały rok to tylko zużywanie się nadmiernie akumulatorów i zarazem większe zużycie paliwa. Większe bezpieczeństwo poprawi lepszy stan dróg niż są w obecnym stanie.

Do rzetelnej. Informacja jest informacją i pod względem dziennikarskim musi spełniać odpowiednie kanony:( Niestety tak jest przyjęte we współczesnym świecie.
PS> Oglądałaś może kiedyś taki program jak "Bumerang"? Niesądzę

Co wy za glupoty piszecie ze sie zuzycie paliwa zwieksza? Przy klimatyzacji moze i tak ale nie przy glupiej zarowce ktora czerpie b. malo pradu. Moze i sie zwieksza ale niezauwazalnie!!! Akumulator? Nic mu nie zaszkodzi swiecenie takiej zarowki, a kto nie jest kierowca niech lepiej sie nei wypowiada...bo sam bardzo czesto jezdze na trasie i denerwuje mnie bardzo jak ktos jedzie bez swiatel (widocznosc zmniejsza sie dwukrotnie!) a lato? srebrne samochodu tak sie zlewaja z asfaltem jak sie jedzie pod slonce ze ciezko je zauwazyc - jestem ZA wlaczonymi swiatlami wciagu calego roku!!!

Pan samochodzik Ty pewnie jak jeździsz w te trasy to się zlewasz - z asfaltem. Jazda przed cały rok na światłach!!

"Do kierowcy" jeśli uważasz że jazda z włączonymi światłami nie zwiększa zużycia paliwa to zwróc uwagę co dzieje sie z silnikiem jeśli włączysz wszystkie odbiorniki prądu w aucie.Wnioski wuciągnij sam i pomyśl co jest potrzebne by wytworzyć prąd, czy sama tylko obecność alternatora,prądnicy wystarczy by powstał prąd czy trzeba ją wprawić w ruch i co sie z tym wiąże poczytaj też fachową lekturę na ten temat a potem wypowiadaj się na forum.Sam jestem kierowcą od 21 lat starałem się też uważać na fizyce ty chyba wtedy spałeś.

"Pan Samochodzik" te "niezauważalnie" pomnóż przez kilka,kilkanaście milionów aut a otrzymasz ciekawe informacje .

Żadne dodatkowe swiatła nie zwolnią nas z myślenia nad tym co robimy na drodze.Rozwagi,kultury,uprzejmości tego raczej nam potrzeba pa pa szerokiej drogi.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.