czwartek, 18 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 12156 wyświetleń

W nurcie "Rzeki historii"

Prostki, Grajewo w nurcie „Rzeki historii”

Tytułowa „Rzeka historii” to projekt zainicjowany przez Bożenę Bagan, wójta gminy Prostki leżącej na pograniczu Mazur i Podlasia. Zakłada on współpracę powiatów ełckiego i grajewskiego. Została już podpisana deklaracja wspólnych działań. W nurcie  „Rzeki historii” właśnie rozkwita kolejny wspólny, już drugi projekt po planowanym na niedaleką przyszłość wielkim widowisku historycznym „Bitwy ze Szwedami”, która na tych terenach została stoczona w czasie najazdu Szwedów na Polskę w połowie XVII wieku. Jego celem jest powstanie izby historycznej w Prostkach.
- Wspieram takie działania, bo jestem przekonana, że przyczynią się do trwałej ochrony naszego lokalnego dziedzictwa – mówi Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. – Historia i tradycje kulturowe naszej miejscowości zostały zamknięte w gromadzonych tu przedmiotach. Jestem przekonana, że ta inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Będzie doskonałą lekcją naszej historii.

Grajewo pomaga Prostkom
W piątek 20 stycznia przy wydatnej pomocy władz samorządowych gminy i Tomasza Dudzińskiego, dyrektora Grajewskiej Izby Historycznej w Gminnym Ośrodku Kultury została otwarta wystawa pod hasłem ”Prostki. Kultura pamięci.” Tomasz Szulc i Zbigniew Sobolewski, obaj kolekcjonerzy i organizatorzy wystawy z podprostkowskiego Krupina, zgromadzili na niej zbierane przez siebie od dawna przedmioty codziennego użytku i inne pamiątki związane z ludźmi i historią ich życia na tej ziemi.
- Pan Tomasz Dudziński to jest kolejna osoba, która swoją pomocą znacznie pomaga nam teraz w organizacji wystawy i tworzenia izby historycznej – mówi Tomasz Szulc. – To właśnie on powiedział nam, że na drodze do sukcesu nie wolno poddawać się papierom, urzędom, a trzeba ciągnąć wszystko aż do osiągnięcia założonego celu.
- Wspieram takie inicjatywy, bo uważam, że warto – mówi Tomasz Dudziński, dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej. – Organizatorzy tej wystawy poprosili o pomoc w jej organizacji, na co przystałem od razu. Myślę, że nasza współpraca rozwija się w dobrym kierunku, co widać po fantastycznych efektach na tej sali. Dzięki takim działaniom wszystkim będzie łatwiej poznawać nasze małe ojczyzny.


Powstało stowarzyszenie
Docelowo Tomasz Szulc i Zbigniew Sobolewski zamierzają doprowadzić do otwarcia w Prostkach izby historycznej.
- Już powstało stowarzyszenie pod nazwą Stowarzyszenie Historyczne „Granica” – dodaje Tomasz Szulc. – Stowarzyszenie będzie zrzeszać zbieraczy kolekcjonerów jak my.
Sobota i niedziela to kolejne dni otwartej wystawy, w których będzie uczestniczyła Grupa Rekonstrukcyjna 9 Pułku Strzelców Konnych Grajewskiej Izby Historycznej z Tomaszem

Dudzińskim na czele..
Efekt pierwszego dnia wystawy dla nas zbieraczy był zadowalający – dodaje Tomasz Szulc po zakończeniu pierwszego dnia wystawy. - Cieszy nas, że ludzie chętnie oglądali eksponaty, wypytywali nas o nie, a nawet zgłaszali chęć opowieści o dawno minionych czasach swojej młodości. Mam nadzieję, że współpraca z gminą zaowocuje powstaniem izby historycznej.
Janek Kalbarczyk

 

czwartek, 18 sierpnia 2022

Pożegnanie Lata 2022

czwartek, 18 sierpnia 2022

Poszukiwany ukrywał się w polu kukurydzy

Komentarze (1)

Pani wójt zainicjowała...... Ciekawe jak by to się nie udało to czy też wzięłaby to na siebie .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.