wtorek, 28 marca 2023

Wiadomości

Uwaga na fajerwerki!!!


Okres Nowego Roku a także karnawału związany jest z używaniem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Nieumiejętne posługiwanie się tymi materiałami, które ze swej natury są niebezpieczne, jak również nieznajomość przepisów związanych z ich sprzedażą powoduje wzrost liczby nieszczęśliwych wypadków, szczególnie z udziałem dzieci i młodzieży.     

Apelujemy o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas odpalania sylwestrowych fajerwerków i petard.

Pamiętaj...

1. Fajerwerki kupuj wyłącznie w sprawdzonych punktach sprzedaży.

2. Poinformuj Policję o handlowcach sprzedających fajerwerki dzieciom, gdyż to najczęściej najmłodsi ulegają wypadkom.

3. Materiały pirotechniczne dopuszczone do obrotu w naszym kraju posiadają: atest, instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak literowy NWP (używanie nie wymaga pozwolenia) oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Ponadto opakowanie powinno zawierać datę ważności produktu.

4. Sprawdź czy opakowanie petardy jest szczelne, nie ma zarysowań i wgnieceń.

5. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. Dzieci i młodzież winny używać fajerwerków tylko pod nadzorem dorosłych.

6. Do amatorskich pokazów używaj fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, gdyż klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

7. Fajerwerków używaj wyłącznie na otwartej przestrzeni.

8. Nie używaj ich w grupie osób, w pomieszczeniu zamkniętym oraz w miejscach, gdzie mogą spowodować pożar lub uszkodzenie mienia. Najlepiej robić to na stabilnej i równej powierzchni, w bezpiecznej odległości tj. 10 m od odpalanego fajerwerku.

9. Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować petard w stronę zabudowań. Podnoszenie petard wybuchających z opóźnionym zapłonem to najczęstsza przyczyna wypadków.

10. Zadbaj o swoje zwierzęta, szczególnie psy, aby nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

PRAWO ZAKAZUJE !

·  Sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia;

·  Nakłaniania lub dopuszczania do użycia wyrobów pirotechnicznych wbrew powyższym  zakazom;

·  Używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych  z wyjątkiem  następujących dni:

31 grudnia oraz  1, 13 i 14 stycznia

           Używanie wyrobów pirotechnicznych w w/w terminach może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia - jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującejwładzę  rodzicielską lub opiekę.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.