Warto przeczytać

USG piersi - co trzeba o nim wiedzieć?

 Nowotwory piersi to jedne z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Można je jednak skutecznie wyleczyć, jednak pod warunkiem, że zostaną wykryte w jak najwcześniejszym stadium. Z tego powodu w profilaktyce raka piersi niezwykle istotne jest zarówno badanie palpacyjne, jakie można wykonać samodzielnie, jak i ultrasonografia piersi. Poznaj najważniejsze informacje na temat USG piersi.

USG piersi - co to jest?


Badanie ultrasonograficzne piersi wraz z USG sutka to popularna metoda oceny tkanek z wykorzystaniem ultradźwięków. Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania, a czas jego trwania wynosi kilkanaście minut. Jak dokładnie przebiega USG piersi?

Lekarz nakłada na badaną pierś żel, który umożliwia przewodzenie fal, a badanie USG piersi przeprowadza się za pomocą głowicy ultrasonografu, którą wykonuje ruchy na skórze w obrębie piersi i węzłów chłonnych. Głowica aparatu odbiera sygnał, który wyświetlany jest na monitorze. Dzięki temu lekarza może ocenić stan piersi.

Badania USG piersi są bezpieczne i nieinwazyjne. Nie towarzyszy im także ból piersi. Dzięki nim można szybko wykryć przypadki nowotworów piersi. Wykonuje się je również w celu oceny węzłów chłonnych. Trzeba wykonywać je raz do roku, a jeśli u członków rodziny wystąpiły zmiany nowotworowe w obrębie biustu, wskazane jest badanie co pół roku.

Warto wykonać USG piersi także w każdej sytuacji, w której pacjentka zauważy niepokojące objawy. Należą do nich: nieprawidłowości w obrębie brodawki sutkowej, wyczucie palcami zgrubienia w piersi, obrzęk piersi, zmiany skórne, zmiany w wielkości piersi, wciągnięcie brodawki czy powiększone węzły chłonne. Przeprowadza się je również w podejrzeniu ropnia piersi.

Badanie USG u kobiet karmiących i ciężarnych


Aby ustrzec się przed groźnymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą rak piersi, należy po pierwsze wykonywać samodzielne badanie piersi, po drugie zaś w regularnie poddawać się badaniu USG piersi, w tym również USG gruczołów sutkowych.

Badanie to niekiedy budzi jednak niepokój u kobiet karmiących piersią i ciężarnych, ponieważ obawiają się, czy przenikanie ultradźwięków nie zaszkodzi dziecku. W żadnych stopniu nie należy się jednak tego obawiać, ponieważ badanie USG gruczołów sutkowych jest bezpieczne, a karmienie piersią nie jest żadnym przeciwskazaniem. Co więcej pomaga ono sprawdzić przewody mleczne i wykazać ewentualne problemy z gruczołami mlecznymi. USG sutków jest w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Podsumowując, każda kobieta powinna regularnie wykonywać USG, by sprawdzić budowę piersi. Jest to wskazane szczególnie wtedy, kiedy przyjmuje antykoncepcję hormonalną, a wcześniejsze wyniki badania ultrasonograficznego wykazały, że struktura piersi nie jest w pełni prawidłowa. Ponadto do wizyty u lekarza powinny skłonić zmiany w wyglądzie piersi oraz problemy o charakterze nowotworowym w rodzinie.

Femidea - Prywatna klinika ginekologii i położnictwa

Adres firmy:  ul. A. Słonimskiego 26/u2, 50-304 Wrocław

Telefon:  +48 534 613 021

Strona wwwhttps://femidea.pl/

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.