czwartek, 25 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 12561 wyświetleń

Uroczystość w Wierzbowie

Wierzbowo gm. Grajewo
W dniu 1 października 2006 r., odbyła się uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców wsi Wierzbowo oraz oficjalne otwarcia Świetlicy wiejskiej w Wierzbowie.

 Program uroczystości:
 Zbiórka uczestników przy Szkole Podstawowej w Wierzbowie,
Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej pomordowanych mieszkańców wsi Wierzbowo podczas II wojny światowej,
Otwarcie i poświęcenie świetlicy wiejskiej.

"Największą organizacją zbrojną w czasie II Wojny Światowej była Armia Krajowa. W naszej wsi Wierzbowo powstała silna konspiracyjna placówka AK. Należeli do niej młodzi mieszkańcy. Prowadzone były szkolenia wojskowe, rozprowadzanie prasy podziemnej. Prowadzony był też nasłuch radiowy, szkolenia sanitarne, zdobywanie broni. Było to przygotowywanie do ogólnego powstania narodowego..
Jednak do władz niemieckich dostał się przeciek o naszej organizacji. 12 czerwca 1943r w nocy, nasza wieś została otoczona przez żandarmerię i wojsko niemieckie. Wszyscy mężczyźni zostali spędzeni na plac szkolny, na którym obecnie stoi  Szkoła Podstawowa. Siedzieliśmy rzędami na ziemi. Wówczas niemiecki starosta, przy świetle latarek i świateł samochodowych wyczytywał nazwiska i kazał wstawać. Ja też zostałem wyczytany. Wszyscy od razu byli skuwani kajdankami, ręce do tyłu i wrzucani na samochody ciężarowe. W niektórych samochodach siedzieli aresztowani z innych miejscowości. Ja byłem skuty z Władysławem z Łękowa. Zostaliśmy osadzeni w piwnicy gestapo pod remizą strażacką w Grajewie. Zaczęły się przesłuchania i tortury do utraty przytomności. W związku z tym, że byłem  stałym robotnikiem firmy Witrock, która budowała drogę przez Wierzbowo do majątku starosty w Niećkowie, wielkim staraniem kierownika budowy inżyniera Hansa Bocka, antyfaszysty, zostałem po 3 miesiącach warunkowo zwolniony. Nasi aresztowani koledzy we wrześniu 1943r zostali rozstrzelani w lesie pod Kosówką.
Za dzisiejszą tak wspaniałą uroczystość i wielki wkład w upamiętnienie poległych bohaterów wsi Wierzbowo składam Panu Wójtowi Stanisławowi Szleterowi serdeczne podziękowanie.
Zwracam się też do mieszkańców wsi Wierzbowo - dorosłych i młodzieży. Szanujcie to miejsce, bo oni oddali swe życie byśmy  byli wolni. Niech to miejsce będzie relikwią dla Was i otoczone należną czcią.
Niech następne pokolenia, które przyjdą po nas o tym pamiętają. Niech będzie ono zawsze czyste i pielęgnowane. Tablica pamiątkowa została umieszczona na szkole, bo właśnie z tego miejsca mieszkańcy zostali wywiezieni na śmierć
" - powiedział Stanisław Wiśniewski ( na zdjęciu)

 

Galeria zdjęć

e-Grajewo.pl

 

 

czwartek, 25 kwietnia 2024

Wieści z Powiatu

Komentarze (2)

szacunek i wieczna pamiec o tych ludziach.

harcerze na służbie - i tak powinno być

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.