środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 10441 wyświetleń

Twój przyjaciel pies

Co roku na terenie Polski odnotowuje się przypadki pogryzienia człowieka przez psa. Szczególnie bulwersujące są informacje o pogryzieniu dziecka lub osoby starszej. W takich przypadkach najczęściej zadawane jest pytanie: "Kto jest temu winien?". Zbyt rzadko natomiast, zastanawiamy się dlaczego do tego doszło, czy można było tego uniknąć?


ZA ZACHOWANIE PSA JEST ODPOWIEDZIALNY JEGO WŁAŚCICIEL


Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż wyrządzenie krzywdy przez psa jest związane - w zależności od skutku - z naruszeniem przepisów zawartych w kodeksie karnym lub kodeksie wykroczeń. Poniżej prezentujemy artykuły, które są mało znane właścicielom psów:


-pogryzienie przez psa osoby z ciężkim skutkiem do 10 lat pozbawienia wolności (art.156 KK). Właściciel psa ponosi również odpowiedzialność cywilną
Ř szczucie psem człowieka do 1000zł kary, odpowiedzialność ponosi sprawca nawet wtedy, jeśli szczucie nie spowodowało ataku psa (art.108 KW)
- drażnienie psa do 1000zł kary (art.78 KW). Jeśli jednak przybiera formę znęcania się nad psem wówczas sprawca może ponieść karę pozbawienia wolności do roku (art.35 Ustawy o ochronie zwierząt)
-wyprowadzanie psa bez smyczy i kagańca oraz bez opieki i nadzoru - 250zł kary (uchwała Rady Miasta Grajewo w związku z art.77 KW)
- posiadanie psa rasy uznanej za agresywną bez zezwolenia - odpowiedzialność karna grzywny, kara aresztu może także skutkować przepadkiem psa (art.37a Ustawa o ochronie zwierząt).


CO MOŻE WZBUDZIĆ AGRESJĘ?

 


wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (9)

A jak wygląda zezwolenie na posiadanie psa rasy uznanej za agresywną ?? widział ktoś... ? ;)

nie trzeba zezwolenia zadnego prezydent nie podpisal takiej uchwaly kiedys w wiadomosciach mowili :P

Wytępić wszystkie bezpańskie psy!!!!!

zezwolenie jest obowiązujące... tylko brak przepisów wykonawczych ( ? ), i brak wzoru samego zezwolenia...tak, że martwa ustawa... , a co do tępienia bezpańskich psów : a tak główka deczko nie boli ;) ? a na serio: temat-rzeka ..

zezwolenia na posiadanie psa rasy agresywnej oczywiście funkcjonują w praktyce, posiadam psa i również zezwolenie wydane przez Urząd Miasta

Zezwolenie tylko na psy z rodowodem trzeba. Mozesz miec nawet najbardziej agresywan rase, ale jak nie masz rodowodu nie masz obowiazku starac sie o pozwolenie:)

ja mam pittbula i nie jest agresywny a takie male szczekajace guwna sa bardzo agresywne i zawsze pierwsze zaczynaja

I co z tego że ktoś będzie miał zezwolenie czy wtedy pies nie będzie gryzł? Śmichy hichy co za paranoja! Wystarczy że się wyjdzie z małym pieskiem na smyczy a gdzie jeszcze do tego kaganiec? Dla niektórych psów nie da się założyć kagańca mają zbyt mały pyszczek. Nawet gdyby taki maluch chciał się żucić to da się go utrzymać na smyczy. Powinny raczej uważać osoby z dużymi psami i zakładać kagańce, oczywiście jeśli są to psy agresywne, o osobowości której przecież nie da się zmienić. Ale i są psy duże łagodne które nie potrzebuja kagańca.

chyba jest ustawa Rady Ministrów dotycząca psów agrresywnych i tych z ras nieagresywnych, ludzie są mało wiedzący na tematy psich ras, uważają duży gryzie, mały nie: a ileż razy bywa na odwrót, uważam ze kaganiec powinien nosić pies który wykazuje agresję nawet bez względu na rasę, a nie taki który jest duży i dla samego wyglądu ma nosić kaganiec i chować się za właścicielem, to jest dopiero paranoja, uważam że odpowiedzialny właściciel sam założy kaganiec dla swego psa jeżeli widzi że pies może wykazywać agresję, ale nieraz widzę że to ludzie są bardziej agresywni niz psy, pazerni,

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.