sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 11288 wyświetleń

Trudne czasy dla lokatorów

W dobie kryzysu sytuacja na rynku pracy nie przedstawia się kolorowo. Większość cen idzie w górę, a co się z tym wiąże, comiesięczne opłaty również.

Od 1. marca br. nastąpiła 27%  podwyżka ceny za dostarczane ciepło przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Grajewie. Jak wyjaśnia prezes PEC Radosław Zolnik

– „W szczególności miały na to wpływ ceny paliwa, czyli miału węglowego, który podrożał od 229 zł do 361 zł netto za tonę. Paliwo to stanowi ponad 50% kosztów przedsiębiorstwa dla działalności koncesjonowanej. Taryfa jest zatwierdzona dla wszystkich odbiorców energetyki przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie publikowana w Dzienniku Urzędowym woj. podlaskiego.”

W związku z podwyżką dla wielu mieszkańców wzrosła opłata za czynsz. Jak powiedziała nam wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Grajewie H. Rostkowska – „W bieżącym roku Spółdzielnia nie zamierza podnosić opłat zależnych od niej. Zmianie ulegają opłaty za tzw. media – wodę, wywóz nieczystości, energię cieplną, na skutek podwyższania cen przez ich dostawców.”
W grajewskiej spółdzielni na 3000 mieszkań z opłatą za czynsz zalegają 242 osoby na łączną kwotę około 500 tys. zł.

Być może, jeżeli ogólna sytuacja gospodarcza nie poprawi się, a opłaty znowu pójdą w górę, to kolejni mieszkańcy Grajewa zadłużą swoje mieszkania.

e-Grajewo.pl

Komentarze (5)

wynika z tego, że za zadłużonych mieszkańców zapłacą pozostali spółdzielcy bo ktoś musi pokryć stratę zgodnie z zasadą spóldzielczości. Dobrze, że ciepłownia i wodociągi nie sa spółdzielniami bo wszyscy musielibyśmy za to płacić.

Może ktoś wie ile tak naprawdę kosztuje metr wody ciepłej,w spółdzielni a ile w pecu ?

Tomasz płacisz za m3 wody zimnej + podgrzanie tej wody ( z podzielnika zużytej energii). Ciepła woda to pojęcie mało precyzyjne. Woda może mieć 20 st.C, 40 st.C i 60 st C. Wszystkie są ciepłe ale każda inaczej kosztuje. W spóldzielniach nie ma systemu mierzącego precyzyjnie ilość i temperaturę zużywanej wody. Oddzielnie liczy się ilość zużytej wody tzw ciepłej (ilość zużytej wody stanowi podzielnik do wyliczenia ilości zużytego ciepła na jej podgrzanie) Temperatura zużywanej wody natomiast jest wielką zagadką, którą wszyscy chcą rozwiązać.

a gdzie tanie paliwo ekologiczne takie jak -wierzba- miało byc tak tanio to poco niszczyc sprzet na tych -BAGNACH-

Z tego co się orientuję w pecu kosztuje niecałe 13 zł za mb ciepłej wody za za 1GJ 53 zł

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.