piątek, 23 lutego 2024

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 14701 wyświetleń

Tanie mieszkanie

 Tanie przekształcenia mieszkań lokatorskich na pełną własność, wgląd członków spółdzielni w jej dokumentację i zakaz wyboru do rad nadzorczych pracowników spółdzielni.

Z ostatnim dniem lipca br. będzie można za kilka procent wartości wykupić mieszkanie spółdzielcze. Wejdzie w życie znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, którą już podpisał Prezydent.

W latach 70. i 80. spółdzielnie budowały mieszkania za kredyt, który członkowie spółdzielni spłacali w czynszu. Połowa tego kredytu została umorzona przez państwo względem spółdzielni, ale nie wobec jej lokatorów. Lokatorzy, którzy będą chcieli przejąć mieszkanie na pełną własność - zgodnie z nowelizacją - będą musieli spłacić część umorzonego kredytu po cenie nominalnej, czyli takiej, po której spółdzielnia spłacała kredyt. Taka spłata wyniesie od kilkunastu do kilkuset złotych.

Zawarte w ustawie zmiany dotyczą funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, m.in.: - warunków przekształcania spółdzielczych praw do lokali w odrębną własność; - zakazu możliwości ustanawiania nowych własnościowych praw do lokalu; - obniżenia wysokości opłat notarialnych za dokonanie czynności związanych z wyodrębnieniem własności lokali (zamiast obecnych 312 zł spółdzielca zapłaci 234 zł); - zasad prowadzenia ewidencji i rozliczania przychodów i kosztów oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego;   - likwidacji zebrań grup członkowskich i zebrań przedstawicieli w spółdzielniach mieszkaniowych i wprowadzenie w dużych spółdzielniach walnych zgromadzeń odbywanych w częściach; - dodatkowych uprawnień członków spółdzielni mieszkaniowych pozwalających na skuteczniejszą kontrolę działalności organów spółdzielni.

Aby wykupić mieszkanie na nowych warunkach, będzie trzeba złożyć wniosek do spółdzielni i sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do przekształcenia lokalu i czy nie jesteśmy zadłużeni. Po uzyskaniu tych informacji można ustalać ze spółdzielnią termin rozpoczęcia procesu zmiany statusu lokalu.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa w Grajewie na razie rozpoczęła przyjmowanie podań od lokatorów (nie dysponuje jeszcze wnioskami). Podanie o przekształcenie lokalu z lokatorskiego na własnościowe składa główny lokator do Zarządu SMLW w Grajewie.

Koszt wykupienia mieszkania o pow. 60 m2 w bloku np. 46 na os. Południe wybudowanym w 1982 roku to ok. 50 zł
SMLW Grajewo, os. Południe 36, tel. 086 273 88 44 (pok. nr 11)

e-Grajewo.pl

Komentarze (16)

przeczytajcie ustawę, zadłużenie nie ma znaczenia.
Nie kombinujcie.zróbcie chociaż raz coś uczciwego i zgodnie
z obowiązującymi przepisami a nie w/g swojego wymysłu.

zgadzam się z tym że zadłużenie nie ma znaczenia, chyba że wynika ono z niepłacenia czynszu.

a co z mieszkaniami adm moze ktos wie cos o ich wykupieniu

skandal !! a co z tymi, ktorzy placil za mieszkania po 60 tys?

no tak a co z mieszkaniami z ademu chyba je takze mozna by bylo wykupić niech ktos otym coś napisze

Ci co płacili 60 tys. nie uwierzyli w moc PIS-u. [ :) ] Taki hihot hostoryczny. I pewnie wyjechali do Anglii. Zmieni się grupa pełniąca władzę i ustalą "super" dopłaty dla tych co kupili za te 50zł. /myślę że to kwestia czasu/.

Łatwo jest rządzić się cudzą własnością w tym wypadku spółdzielczą. Spółdzielnie chętnie pozbędą się starych zasobów tylko kto zapłaci za remont budynków z mieszkaniami sprzedanymi za 50 zł czyżby wszyscy spółdzielcy?

Ustawa podpisana przez prezydenta nie dotyczy mieszkac ADM! W tym momencie wykupuje sie mieszkania z ADMu za bodajrze niecale 50% wartości rynkowej. Pomijając fakt, iż ZADM to mafia, która od lat kradnie kapitał mieszkańców.

to cholernie nie sprwiedliwe :-( 7 miesiecy temu dalem za wykup mieszkania 15 tyś zł:-( lipa

Brawo BR -to najprawdziwsza mafia - ale do czasu- w zasobachh nic nie robi jak wygladaja bloki 20-letnie -zapraszamy na Wiktorowo- blok 60 77 73 - niedługo przyjedzie telewizja i radio- poka =żemy - zobaczymy- dosyć tego

To nie jest niesprawiedliwie ludzie przez tyle lat placa jakies glupie kredyty, odsetki od kredytow itp, za to to juz by nie jeden sobie piekny dom wybudowal, w koncu cos madrego bedzie, a nie placenie bez sensu za glupoty spoldzielni.

To niesprawiedliwe ja przez kilka lat spłacałam kredyt na wykup mieszkania na własność, a teraz inni dostaną praktycznie za darmo...:(

A co z mieszkaniami kupinymi na własność z którymi spółdzielnia nie rozliczyła się dziś wtedy ceny były zawyzone i spóldzielnia wie dpokładnie o tym bo sama zawyżała po oddaniu bloku w rok.1994 na poszczegulnego mieszkanca przepadał zwrot 1.500 do dziś nikt tego nie zwrucił może ktoś wie gdzie się trzeba udać aby coś wywalczyć poza sądem mieszkania są w większości wynajęte

WYPOWIEDŹ PANA PREZESA SPÓŁDZIELNI DAJE WIELE DO MYŚLENIA.ZA SŁOWAMI "A SPÓŁDZIELNIA COŚ WYMYŚLA"NIE SĄ
BEZPODSTAWNE.ZASADY WYLICZANIA KWOT/WYKUPU/MIESZKAŃ
SĄ KLAROWNE I MATEMATYCZNIE PROSTE.

KOMENTARZ DOTYCZY WYPOWIEDZI PANA PREZESA W DZISIEJSZJ
GAZECIE WSPÓŁCZESNEJ.

A kto kazał wam wczesniej wykupywac mieszkania!! Ci co chcieli to wykupili i wczesniej juz je mieli a że teraz zmieniła sie ustawa to co zaraz płaczą !!! dobrze im tak było ich stac to wykupili a co z reszta mniej bogata ludnoscią polską???? o nich to juz nikt niepamieta tylko ci bogatsi sie teraz odzywają!!!Wreszcie kazdy bedzie mógł mies swoje M.

A ja myslę tak ze najbardziej niewgodna ta ustawa jest dla presezow s.m.bo oni we wszystki wypowiedziach zawsze negatywnie wypowiadają się w tej sprawie,czy to w prasie czy to w TV UDAJCAC ze to chodzi o dobro reszciety spudzielcow?skaczą sie przekręty ?i wreszcie będzie mozna sie przyjzeć temu wszystkiemu z blista?.Przykładem jest fak ze byłem na ostatnim zebraniu członkowskim i wtedy prezes powiedział ze oni będą starać sie tą ustawe zaskarzyć,nie spułdziecy tylko presesi?nie sadziocie ze to dość ciekawe??niewiem czy ktoś zwrocił uwagę jak byłe ocieplane mieszkania, ze tylko jedna firma wygrywała przetargi na tą robotę,być moze była najlepsza???Wracając do tematuj mam spłcony dawno kredyt i odsetki i PYTAM sie dlaczego to nadal ma być mieszkanie SM a nie moje?i jeszcze jedno moze wreszcie spadno ceny mieszkan bo co sie teraz dziej to stach pomyśleć?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.