niedziela, 21 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 22 komentarzy
  • 9861 wyświetleń

Szukamy azbestu

Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych z Białegostoku, Augustowa i Bielska Podlaskiego uczestniczyli w seminarium na temat usuwania wyrobów zawierających azbest, zorganizowanym przez PUA ASTWA. Było to drugie spotkanie z tego zakresu zorganizowane przez białostockie przedsiębiorstwo asenizacyjne. Tym razem skierowane do prezesów spółdzielni mieszkaniowych.Poprosiliśmy prezesa SML-W w Grajewie Stanisława Koryckiego o kilka słów na temat występowania azbestu na terenie spółdzielni.


„Lekko zbulwersowany” prezes zaproponował spacer między blokami spółdzielni, aby zapoznać się ze stanem faktycznym. Uważa on, iż spacery nie są zabronione, a jeśli ktoś jednak się uprze i szukać będzie informacji o azbescie na osiedlu niech się kontaktuje z działem technicznym.

Przypomnijmy, iż w 2002 roku został przyjęty rządowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie Polski”. Zgodnie z nim do końca 2032 roku unieszkodliwione mają zostać wyroby zawierające azbest. Największa ich ilość znajduje się w materiałach budowlanych, głównie eternicie. Uczestnicy seminarium – przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych zapoznali zostali z możliwościami wyzbywania się niebezpiecznych odpadów, ich wywozu, inwentaryzacją oraz sposobami czasowego zabezpieczania. Ponadto poznali możliwość kredytowania inwestycji z zakresu usuwania wyrobów zawierających azbest.


Szacuje się, iż w województwie podlaskim jest prawie 100 tys. m2 płyt azbestowo-cementowych. W celu odpowiedniego zabezpieczenia usuniętych wyrobów azbestowych na Podlasiu ma powstać 5 składowisk. Jednak do czasu ich stworzenia, materiały zawierające azbest powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, a następnie powinien zostać określony termin ich usunięcia.

First Communications dla e-Grajewo.pl

niedziela, 21 kwietnia 2024

ROD "Oaza" - OGŁOSZENIE

Komentarze (22)

he he he to beda musieli zburzyć całe Południe!!!!!!!!!!!

to po co były ocieplane bloki na południu????przecież oni kładli styropian na azbest!!!ludzie co oni zrobili!!!!!!

Najpierw władze S.M. ociepliły bloki,przyklejając do eternitu styropian i ponosły na to spore koszty. Za jakiś czas zniszczą istniejące ocieplenie -zlikwidują etrnit i z powrotem bloki ocieplą i po raz kolejny poniosą koszty (z kieszeni spółdzielców)Tak trzymać -To jet naprawdę wzorcowa gospodarność????

widac mądra głowa rządzi wnaszej sółdzielni a głupie ludzie za to płacą

mam pomysł!?!!może redakcja e-grajewo powinna zapytać oficjialnie spóldzielnie mieszkaniową czemu tak zrobiła z tym ociepleniem???i podać ich wypowiedz na stronie!!!to chyba dobry pomysł!!!!i czemu nasze pieniądze poszły w błoto!!tzn w azbest!!!!!!!!!!!!!!!

Ciekawe-kto będzie robił poprawki związane z wyrzucaniem azbestu i ponownym ocieplaniem budynków?? Kto tu robi naprawdę interes???? Może nie tylko Pan Barankiewicz ????. Jak myślicie- kto jeszcze????

Prosta sprawa. Utylizajca eternitu, który wykonany jest z azbestu, jest dosyć kosztownym zabiegiem. Unia Europejska dofinansowuje taki proces, więc spółdzielnia wykonując remont bloków zapewne dostała dofinansowanie na jego wykonanie i utylizacje eternitu(tak mi się wydaje). Ale po co wydawać pieniądze na utylizację, skoro można eternit zakryć styropianem? Nie widać, więc nie ma problemu. A my dalej jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie rakotwórczego azbestu. Ja mieszkam w nim już 18 lat:|

Azbest jest szkodliwy (rakotwórczy) w postaci włókien - czyli z pyłu azbestowego. Przykrycie go czymkolwiek (tu styropian i tynk) rozwiązuje problem.
Podobnie jak ponowne przekrycie dachu eternitowego, bez zrywania płyt dachowych - metoda przywędrowała do nas bodajże ze Skandynawii.

normalne podejście człowieka z dawnych czasów; on jest nauczony, że jest panem; nie traktuje nas jak klientów - mieszkasz, to się ciesz, że na głowę ci nie kapie!

a no supeeerr! toż ja tam niosę co miesiąc parę setek za czynsz! żeby go zapłcić nie mam czasu spacerować! co on piep...!

miałam "nie przyjemność" kilka razy. ten pan WIDZI TYLKO CZUBEK WŁASNEGO NOSA....

prezesunio już się urządził i nepewno nie w azbestach
a za to w jakich wnętrzach ludzie- by wam oko zbielało
ale to w końcu prezes tak? a my szare ludki tak? a ciekawe czemu ja tyle lat pracując nie mogę się tak ustawić?

APEL szanowni spółdzielcy dlaczego tak mało was przychodzi na zebrania do spółdzielni ....? dlaczego w spółdzielni ZGODA czynsze są niższe ...?... a traktowanie petenta szkoda gadać ale my na to pozwalamy, czas to już skończyć

Prezes Sółdzielni .... . to typowe zachowanie jak za czasów komuny.

też tak myślę !!!!!

też tak myślę !!!!!

no jak może nas traktować jak klientów?
przecież to jest tzw monopol!
my mieszkańcy w sumie nie mamy wyjścia - musimy się męczyć (no bo co sprzedawać mieszkanie, przenosić się - zbyt duży koszt przeprowadzki), ale zapewne będzie się to zmieniać i wtedy będzie milutko jak nie wiem co! tylko żeby wtedy nie było za późno!

a po co on ma nam matołom wyjaśniać !
a czy on jest od wyjaśniania!
on jest od prezesowania!
ale jak "pan taki kram"!

przecież korycki powinien być na nasze posługi, a nie od pouczania nas!
to spółdzielnia lokatorsko-własnościowa!
lokator powinien być informowany!
szok!

ja już kiedyś pisałem pod jakimś tematem, że my spółdzielcy możemy się skrzyknąć i wybrać prezesa, któy nie będzie nas pouczał, tylko pracował dla nas

...,zarozumiałość i pycha to jedyne jego "zalety". Kiedy w końcu skończy swoje panowanie? ....

Trzeba przyjrzeć się budynkom na alternatywach. W jaki sposób został usunięty azbest? Mówiąc krótko przyjdzie kit i bedzie git !!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.