wtorek, 27 lutego 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 13772 wyświetleń

Szpital Zakaźny 2007 r.

Dwie sale zamknięte, pięć łóżek mniej dla pacjentów – to wynik przeciekającego po każdym deszczu dachu Szpitala Zakaźnego w Grajewie. Lekarze podkreślają, że doraźny remont niszczejącego budynku nie ma sensu, a Szpital musi być jak najszybciej przeniesiony !

- W tym roku, tak jak w ubiegłym zdecydowaliśmy się na zamknięcie jednej sali. Grzyb i pleśń na ścianach i suficie mogły realnie zagrażać zdrowiu naszych pacjentów – mówi Józef Zawrotny, ordynator Szpitala Zakaźnego w Grajewie.

Nie remontowany od lat stary budynek Szpitala Zakaźnego, nie spełnia wymogów nowoczesnej kliniki chorób zakaźnych. Pomieszczenia budynku są technicznie nie funkcjonalne, a ponieważ na kondygnacjach znajdują się półpiętra, remont placówki nie wchodzi w grę.

Ratunkiem dla Szpitala Zakaźnego może być przeniesienie do budynków Szpitala Ogólnego. Stosowny projekt w tej sprawie powstał w Szpitalu Zakaźnym blisko rok temu. Popierają ją dyrektor Szpitala Ogólnego Grzegorz Dembski oraz władze Starostwa Powiatowego.

- Do tej pory na przeszkodzie przeniesienia placówki stały przepisy, które mówiły, że Szpital Zakaźny nie może znajdować się w bryle głównej budynku. W połowie 2005 r. ten zapis zniesiono i teraz nie ma żadnych przeszkód, aby zrealizować te przedsięwzięcie – tłumaczy Grzegorz Dembski, dyrektor Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Koncepcja zakłada, że do 2007 roku Szpital Zakaźny ma być przeniesiony do budynków Szpitala Ogólnego. Koszt inwestycji szacowany jest w granicach od 800 tys. do 1 mln. zł.

- Aktualnie największy problem stanowią pieniądze. Cały czas szukamy źródeł finansowania dla tej inwestycji – dodaje Grzegorz Dembski

Inwestycja choć kosztowna zdaniem lekarzy szybko by się zwróciła. Po przeniesieniu Szpital Zakaźny mógłby rocznie zaoszczędzić nawet 60 tys. zł.

- Obecny budynek można byłoby sprzedać lub wynająć. Ponadto koszty utrzymania nowego Szpitala Zakaźnego byłyby dużo mniejsze, taniej będzie rozliczać się wspólnie ze Szpitalem Ogólnym  – przekonuje Józef Zawrotny ( na zdjęciu).e-Grajewo.pl

poniedziałek, 26 lutego 2024

Opel wbił się bagażnikiem w drzewo

poniedziałek, 26 lutego 2024

Mlekpol na Techmilk 2024

Komentarze (6)

coć wam powiem. w tym przypadku bardzo podoba mi się współpraca samorządu z szpitalami oraz p.dyrektorów. a że szpital zakaźny jest potrzebny, nie trzeba przekonywać...

mysle ze lekarz zawrotny poradzi sobie z tym problememto naprawde wspanialy czlowiek

Zamknac ten szpital i to od razu...

Prawdziwa opinia władz powiatu zawarta jest pod poniższym linkiem.
http://republika.pl/ziemkiewicz/Oczyjeinteresy.html

Rok 2007 zaczyna się za pół roku.

O czyje interesy dbają radni?29 czerwca br. radny Robert Ziemkiewicz wniósł pod obrady Komisji Budżetowej wniosek o zmiany w budżecie zaproponowanym przez Zarząd Powiatu Grajewskiego.

Zmiany dotyczyć miały przeniesienia wydatków z inwestycji drogowej w gm. Szczuczyn (na którą to powiat nie dostał dotacji) na zadanie inwestycyjne polegające na przeniesieniu oddziału zakaźnego do głównej bryły szpitala.

Nie można przecież dopuszczać do niegospodarnego podejścia w wydatkowaniu skromnych funduszy. Zasadnym jest wykonywanie tych inwestycji, które tylko w części obciążają budżet powiatu.

Takimi są np. inwestycje drogowe, na które otrzymywane są dotacje, (zazwyczaj 50% i więcej wartości) pozwalają w praktyce na zrobienie dwukrotnie więcej, niż tylko z własnych środków.

Droga za każdą cenę? Tak jest w tym przypadku, faktem jest iż plan na ten rok przewidywał wydatki na nią, ale z dofinansowaniem. Zasadnym, więc byłoby odłożenie tej inwestycji na następny rok. Szpital ma problemy finansowe, dlatego ważne jest aby jak najszybciej zaczęto je rozwiązywać. Propozycja radnego Ziemkiewicza jest bardzo istotna , gdyż gwarantuje utrzymanie oddziału zakaźnego w Grajewie (w obecnym budynku oddział zakaźny może funkcjonować tylko do 2010 r.), oddział ten jest dochodowy więc zasadnym jest dbałość o jego istnienie.

Robocze porównanie zysków i strat:

1) Przeniesienie oddziału zakaźnego, przyniosłoby:

– oszczędność roczna około 100 tys. zł.

– obniżenie stanu zadłużenia szpitala (również i powiatu)

– podniesienie standardu opieki w szpitalu (przy przeniesieniu kapitalny remont pomieszczeń),

2) Budowa drogi:

- poprawienie stanu drogi w roku bieżącym

– poprawiony wynik w wyborach do samorządu na terenie Szczuczyna.

Kto głosował za odrzuceniem wniosku Ziemkiewicza:

Cybula-(Grajewo), Rutkowska (Grajewo), Latarowski (Grajewo), Wolwark (Grajewo), Strzelczyk (Grajewo), Kossakowski – (Rajgród), Augustowski – starosta pow. (Szczuczyn), Nikliński (Szczuczyn), Malinowski (Szczuczyn), Leończyk (Rajgród), Wojewoda (Rajgród)

Za przyjęciem:

Ziemkiewicz (Radziłów), Zawadzka (Grajewo)

Wstrzymali się:

Kruszyński (Grajewo), Kulesza (Grajewo)

Nieobecni:

Ciecierski (Radziłów), Czyżewski (Wąsosz)

Nie rozumiem postępowania radnych z m. Grajewa i Rajgrodu. Jedni i drudzy nie przeforsowali ważnych dla swojego terenu inwestycji. Budowa drogi w tym roku pociągnie za sobą wzrost zadłużenia powiatu, a pieniądze które wydamy na nią trzeba będzie spłacać kosztem innych wydatków. Znaczące inwestycje były wykonane tylko w gm. Szczuczyn, Radziłów, Grajewo, i Wąsosz. Radnym z Grajewa chyba nie zależy na szpitalu choć duża część rodzin utrzymuje się z tej instytucji, a radnym z Rajgrodu najwidoczniej na niczym nie zależy (choć mają swojego przewodniczącego rady i członka zarządu).

Rozumiem radnych ze Szczuczyna (wiedzą, czego chcą), nie rozumiem jednak, czemu radnym z Grajewa i Rajgrodu zależy bardziej na nieuzasadnionej inwestycji w Szczuczynie, którą można wykonać w roku następnym, a nie na pilnym załatwieniu spraw na swoim podwórku.
Często się krytykuje działania dyrektora szpitala. Radni na ten temat wypowiadają się bardzo dużo. Ale jak dochodzi do przyznawania środków to każdy ma to “gdzieś” ?.
Musimy poręczać coraz to nowe kredyty żeby szpital nie upadł, a nie potrafimy inwestować żeby zmniejszać straty?

Szpital złożył wniosek o termo-modernizację, a powiat zaciąga na ten cel pożyczkę. Faktem jest , że dużo o tym się mówi, ale nie ma pewności, że tak się stanie, oraz kiedy rozpocznie się jej realizacja.

Obiecanych w 2005 r. pieniędzy cały czas nie ma. Może trzeba będzie czekać aż do wyborów.

Wtedy dowiemy się, że żadnych naszych środków w szpital nie włożyliśmy.

Bo nie liczmy kwot przepływających przez budżet jako dofinansowanie od gm. Grajewo czy m. Grajewo.

Zresztą, co tu mówić o grajewskich radnych, jeżeli nie potrafią wybrać Starosty z Grajewa.

Pozdrawiam.
W.L.

taa ;] nasz szpital jest zajebisty ;] karaluchy chodzą po ścianach ;] i okna są pozaklejane papierem toaletowym ;]

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.