środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 10632 wyświetleń

Szpital po wyroku TK

Blady strach padł na wszystkie zadłużone szpitale w Polsce po styczniowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zezwalającym komornikom zajmować wszystkie pieniądze medycznych placówek. Postanowiliśmy sprawdzić co w praktyce wyrok TK oznacza dla Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Komornicy do ataku

Do tej pory dyrektorzy mogli spać spokojnie. Pomimo zadłużenia przed bankructwem chroniło ich prawo. Według przepisów komornicy mogli zająć jedynie 25 proc. pieniędzy wpływających na konto szpitala. Po wyroku TK komornicy mogą zajmować wszystkie środki jakie placówka dostanie od NFZ na leczenie pacjentów. Efekt ? Na naszych oczach rozgrywa się dramat małych pacjentów z akademickiego szpitala we Wrocławiu, gdzie komornik „z dnia na dzień” zajął 9 mln zł.

Na razie jest ugoda

Dług Szpitala Ogólnego w Grajewie wynosi aktualnie ponad 15 mln zł. Jednak jak zapewnia dyrektor placówki Grzegorz Dembskiszpital ma podpisane ugody z największymi dłużnikami, komornik odblokował konto i jak na razie wyrok Trybunału jest tylko przysłowiowym batem.

Chory system

- Wynik finansowy za ub. r. bilansuje się, co oznacza, że szpital pracuje wydajnie. Nie generujemy nowych zobowiązań, ale obsługa starego długu nie pozwala nam wyjść na prostą. W ostatnich kilku latach wydaliśmy 5 mln zł, nie na pacjentów, ale na odsetki - dodał Grzegorz Dembski.

Dziś rząd przyjął program naprawczy dla służby zdrowia, który zakłada m.in. pomoc finansową dla najważniejszych szpitali. W ciągu trzech lat Ministerstwo Zdrowia planuje przekazać na ten cel 750 mln zł. W tym roku będzie to kwota 150 mln zł. Jak zapowiedział Zbigniew Religa, w pierwszej kolejności pieniądze otrzyma akademicki szpital z Wrocławia.


 
Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (9)

kto, kiedy i na co zdefraudował 15mln zł.

FUCK GOVERNMENT !!! popatrzcie co rząd robi ze szpitalami paranoja. Rujnują nasz kraj !! a ja p....... ten kraj z takim rządem !! ludzie będą umierać bo szpitale sa zadłużone a oni będą wydawać pieniądze na nowe drogi albo na budowe j........ kosciołów !! przydałoby sie wyjśc na ulice i pokazać rządzacym kto tak naprawde ma władze w tym kraju bo ten kraj bez nas, obywateli byłby niczym !! FUCK GOVERNMENT !!!

JEDEN SZPITAL SIĘ BILANSUJE I NIE MA DŁUGÓW, A GRAJEWSKI SIE BILANSUJE I DŁUG ROŚNIE; BZDURA! KAŻDY DŁUG KOSZTUJE, A POWIAT ZAMIAST NA DROGI, SZKOŁY , POZYSKIWANIE FUNDUSZY UNIJNYCH I INNE INWESTYCJE MUSI DZWIGAĆ CIĘZAR OBSŁUGI DŁUGU! A MOŻE KOMUŚ NA TYM ZALEŻY?ZARZĄDZNIE I JESZCZE RAZ ZARZADZANIE PANIE DYREKTORZE!

Taka jest niestety prawda!Male Szpitale (byle) powiatowe beda podupadaly ze wzgledu na niekorzystne umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.ktora to instytucja(tzw.posrednik)bedzie staral sie o jak najmniej zbilansowane kontraky z uslugowcadowsactwami czyli malymi Szpitalami.Pewnie w ogolnym rozrachunku te Szpitale "padna".Utrzymaja sie te Wojewodzkie!Nasz Szpital tez nie wyglada "rozowo"!Ale z persektywy lat, tez nikt tak powaznie o ten Szpital nie walczyl-nawet sami mieszkancy tego uroczego miasteczka jakim jest Grajewo.Ale proponuje walczcie o ten Szpital -bo warto!Byla G-wianka

Minister Religa twierdzi, że za gigantyczne długi (4-6 mld zł) odpowiadają przede wszystkim dyrektorzy zadłużonych placówek. Dyrektorzy, a nie nowocześnie ( czytaj tanio i proesjonalnie) zarządzający menagerowie. Cieszę się, że rząd podjął taką, a nie inną decyzję, bo kolejne oddłużanie nic nie zmieni. Szpitale w Polsce muszą przejść tz. terapię wstrząsowa, najsłabsze upadną, tak jak w kapitaliźżmie nie ma miejsca na nierentowne przedsiębiorstwa.

będą pieniądze ale nie dla naszego szpitala.

Droga "grajewianko" 40 mln zł jakie rząd przekazał na budowę świątyni nie rozwiązałoby kłopotów polskiej służby zdrowia. Generalnie wypominanie takich drobiazgów mija się z celem. Rząd musi wreszcie prowadzić rozwiązania systemowe 1.koszyk gwarantowanych usług, 2. pomoc w zamianie długów na długoterminowe, 2. wprowadzić prywatne szpitale.

do ' Janina ' rozwiązało by napewno w dużym stopniu !! a jesli bedziesz umierać to co pójdziesz do j....... świątyni czy do szpitala !! zastanów sie troche co piszesz bo mnie to dołuje a nie bawi że są tacy ludzie jak ty którzy tak myslą

jak mysle o tym wszystkim co sie dzieje w naszym kraju to aż mi wstyd że mieszkam w polsce. Nasz rząd rujnuje ten kraj bo dla nich ważniejsza jest budowa światyni niż życie obywateli !! cały rząd ma zapewne swoich prywatnych lekarzy i prywatne placówki a co z osobami których nie stać na to. czyli że co ten co nie ma pieniedzy to może umierać nie oczekując na niczyją pomoc od drugiej osoby. jak przyjdzie do szpitala człowiek który złamał sobie ręke i nie bedzie ubezpieczony itd. to co lekarze mają wyrzucić go ze szpitala i odmówić mu pomocy. chaos w polsce i nic wiecej !!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.