niedziela, 1 października 2023

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 11213 wyświetleń

Szepietowo -eksplozja wiosny

W sobotę i niedzielę 21-22 kwietnia w Szepietowie odbyły się po raz trzynasty Wiosenne Targi Ogrodnicze organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Przyjechała na nie rekordowa liczba wystawców, którzy rozłożyli swoje towary na blisku 200-u stoiskach. Na 60-ciu wśród nich firmy szkółkarskie i ogrodnicze z całej Polski sprzedawały swoje pączkujące i kwitnące towary. W ciągu dwu dni przewinęło się przez Szepietowo blisko dwadzieścia tysięcy zwiedzających.

Targi wniosły w magiczny sposób pełnię wiosny do podlaskich ogrodów i sadów. Wystawcy z głębi Polski, gdzie wegetacja zaczyna się 2-3 tygodnie wcześniej, przywieźli kwitnące rośliny. Każdy z klientów mógł zakupić coś zielonego i kwitnącego do swego ogrodu, na balkon, czy choćby na parapet. Wybór był przeogromny. Miłośnicy tradycyjnych ogrodów mogli zakupić malwy, piwonie, floksy, hortensje, pnące róże i bzy. Dowiedzieli się także, jakie należy posadzić rośliny, aby ogród stał się magiczną oazą. Jak dobrać kwiaty, by od wiosny do jesieni zakwitały jedne po drugich. Czy wybrać zielone przez cały rok iglaki, czy raczej rośliny liściaste, cieszące wzrok zmieniającymi się barwami. Jakie kolory kwiatów są najmodniejsze.

W sobotę Ewa Chojnowska z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ze Skierniewic doradzała w tych kwestiach w trakcie wykładu pt. „Projektowanie i urządzanie ogrodu ozdobnego”, który wysłuchało 150 osób, gdyż tyle pomieściła sala. W zaprojektowaniu i urządzeniu ogrodów pomagali, wystawiający się na Targach przedsiębiorcy a także specjaliści PODR.

„Nawożenie roślin warzywnych i ozdobnych” to również ważny temat, który w niedzielę omówił prof. dr hab. Olgierd Nowosielski z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach.
Targi były okazją do prezentacji Lokalnej Grupy Działania „Kraina Mlekiem Płynąca” z Małego Płocka. W siedzibie PODR na walnym zgromadzeniu spotkali się członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. Porad i informacji udzielali rolnikom na swoich stoiskach przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutu Ochrony Roślin i Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Rozstrzygnięto konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko. Komisja oceniająca biorąc jako kryterium ciekawe wyeksponowanie materiału szkółkarskiego ozdobnego, miłą obsługę i pełne doradztwo postanowiła nagrodzić: Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie z Łomży, Gospodarstwo Ogrodnicze z Osip Lepertowizny, Producenta nawozów mineralnych z Ostrowia Wielkopolskiego. Wyróżniono Grażynę Zaniewską, właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego z Malawicz Górnych za promowanie produktów regionalnych, a w szczególności chleba żarnowego.

W czasie Targów z inicjatywy Mirosławy Jaroszewicz-Łojewskiej, Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się FORUM ROLNICZE. W jego trakcie na pytania rolników i dziennikarzy odpowiadali najbardziej kompetentni przedstawiciele instytucji realizujących politykę rolną. Władzę ustawodawczą reprezentowali posłowie, obecni byli reprezentanci Wojewody,  przedstawiciele ARR, Woj. Insp. Jakości Handl. Art. Rolno-Spożywczych, PIR oraz ARiMR, którzy mówili m.in. o funduszach pomocowych. Pytania rolników dotyczyły możliwości finansowania inwestycji w gospodarstwach z SPO i wyrażały obawy, co do możliwości wprowadzenia karencji dla beneficjentów z poprzedniego okresu. Miłym podsumowaniem FORUM ROLNICZEGO było wręczenie symbolicznych koszy z roślinami do ogrodu dla rolników z województwa podlaskiego, którzy uzyskali najwyższe sukcesy w skali ogólnopolskiej. Tymi bohaterami są Katarzyna i Tadeusz Olszewscy z Glinek, wicemistrzowie w ogólnopolskim konkursie AGROLIGA, a także Maria i Adam Guzelowie ze Szpakowa, zwycięscy konkursu „Rolnik – Farmer Roku 2006”w kategorii gospodarstw powyżej 100 ha.
Jan Podziewski PODR Szepietowo

Komentarze (4)

popieram takie imprezy

mam kolegę z Szepietowa

mam koleżanke w szepietowie :)

Pozdrawiam cala rodzinke z Szepietowa i okolic jak rowniez wszystkich znajomych:-)tam sie wychowalam jupi coraz czesciej takie imprezki organizujcie a w czerwcu tez bedzie wystawa chodowcow zwierzat i maszyn roznych rolniczych napewno tam bede jupi:-)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.