UWAGA

poniedziałek, 23 maja 2022

Wiadomości

Szczuczyńskie foto-migawki

N a   b i e ż ą c o.  Nr 3 (3)
 
1. Zespół boisk dla Zespołu Szkół
  W końcu września 2010 r. zakończono, rozpoczętą 30.06.2010 roku, budowę dwóch boisk sportowych w Szczuczynie, w edycji krajowej pod nazwą „Moje Boisko Orlik 2012”. Głównym mecenatem organizacyjnym i finansowym jest Starostwo Powiatowe w Grajewie. Budową był osobiście zainteresowany Starosta Jarosław Augustowski przy ścisłej współpracy Dyrektora ZS Anny Jagusz.
  Boiska oczekują na przyjazną aurę, przy której zaprosić mogą do rozpoczęcia ich eksploatacji. Po wielu latach oczekiwań na stworzenie warunków dla miłośników sportu w Szczuczynie oraz umożliwienia realizacji założeń programowych dla młodzieży szkół średnich, marzenia się spełniły. Dziś, wyglądające kusząco dwie powierzchnie boisk, ze sztucznej trawy do piłki nożnej i poliuretanowej dla boiska wielofunkcyjnego, skłaniają do ożywienia zdrowej rywalizacji sportowej.

„Orlik” w Szczuczynie;

2. To była szarża ułańska?
   Mimo, że wypadek był w połowie września 2010, warto utrwalić efekty, typowo kaskaderskiej, jazdy kierowcy pochodzącego ze wschodu. Była to sytuacja groźna zarówno dla pieszych, pojazdów jak i dla kierowcy. Gdyby nie szczęście i ewentualna sprawność aktorska, którą posiadają zawodowi kaskaderzy, kierowca powinien już nie być wśród swoich kolegów. On jednak po przebudzeniu, skierował się na „wostok”(boctok). Skrzyżowanie to, które od 2004 r. jest wykonane w/g angielskich pierwowzorów, skrzyżowań o ruchu okrężnym, ma za sobą ciekawą historię. Zdjęcia niech będą ostrzeżeniem, że kierowca w ruchu jest panem oraz władcą życia i śmierci. Zajmując miejsce za kierownicą musi nieustannie czuwać nad tym, do czego jest zobligowany. Wypadek, jako pierwszy, poważniejszy po przebudowie tego skrzyżowania, przypomina sytuację z lipca 1961 roku, którą wyjaśnić może załączony link.
 
-Rondo nadziei;

3. Rozbudowa drogi krajowej Nr 58
    Od 12.08.2009 roku trwa rozbudowa drogi krajowej nr 58 na jej pięciokilometrowym odcinku, biegnącym od ul. Kilińskiego w Szczuczynie do granicy województwa warmińsko-mazurskiego.
Zakładany termin wykonania prac do 30.10.2010 r. prawdopodobnie będzie całkowicie wykorzystany. W zakres przebudowy drogi wchodzi jednocześnie towarzysząca infrastruktura techniczna, dlatego prace przebiegają wolniej niż chcieliby utrudzeni mieszkańcy ul. Granicznej i wsi położonych przy tej trasie.

4. Konserwacja ogrodzenia SP
    Metalowe ogrodzenie dla Szkoły Podstawowej wykonali uczniowie ZSZ w Szczuczynie w latach 1974/75 w/g projektu nauczyciela tej szkoły. Od 36 lat w kręgach profesjonalistów (Akademia Sztuk Pięknych i inni) uważane jest za wytwór futurystyczny. Pierwszy raz po montażu ogrodzenie było konserwowane w r.1988, następnie w 1996 i 2001.Niedbała konserwacja spowodowała, w częściach dolnych, nieodwracalne ubytki materiału. Kolejne zabiegi konserwacyjne przęseł z elementami ozdobnymi rozpoczęto 20.09.2009 roku, a zakończono we wrześniu 2010 r.

5. Hala sportowa dla PG
    Trwają prace wykończeniowe w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie. Jest to obiekt nowoczesny, a jednocześnie bardzo oczekiwany przez młodzież. Powstaje on dzięki zabiegom Burmistrza Waldemara Szczesnego,. Jego wejście do eksploatacji, przewidziane na koniec października br., rozwiąże organizacyjne problemy szkoły. Umożliwi rozwijanie współczesnych dziedzin sportu i wzmocni kondycję fizyczną młodzieży, przez pobudzenie stanu aktywności, koniecznej dla rozwoju młodej sylwetki ucznia. Aktualną bierność, epoki cyfrowej, powinno wypełnić dążenie do aktywnego wypoczynku na terenie hali.

Hala sportowa w Szczuczynie;

Tekst i foto.: Stanisław Orłowski

Szczuczyńskie foto-migawki nr 2

Szczuczyńskie foto-migawki nr 1

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.