sobota, 28 maja 2022

Wiadomości

Suchą stopą do lasu (Prostki)

Już mogą prostkowianie suchą stopą przechodzić przez rzekę Ełk do pobliskiego lasu. Mostek przeprowadza ludzi z uliczki Sportowej do lasu i na pobliskie boisko piłkarskie, szumnie zwane przez tubylców stadionem sportowym. Odbudowę zniszczonej przed kilku laty kładki zakończono w ostatnich dniach przed świętami Bożego Narodzenia 2010. Oficjalne otwarcie kładki odbędzie się wiosną po dokończeniu niewielkich prac związanych z chodnikiem i poboczem wejścia na kładkę. Część kostki brukowej umożliwia już wchodzenie na mostek po utwardzonej powierzchni zamiast brodzenia w błocie. Kładkę po przetargu odbudowała firma z Augustowa. Przypominamy jej historię.

Wandale zniszczyli swoje
Kładka zwana przez miejscowych "Garbusem" służyła i młodym i starszym prostkowianom. Wszyscy mogli dzięki niej spacerować po lesie, a na utworzonych w jej sąsiedztwie dzikich plażyczkach, zażywać kąpieli wodnych i słonecznych.
- Odkąd kładka została zniszczona i rozebrana, bo zagrażała życiu ludzi, skończyły się nam spacery do lasu - mówi Eleonora Koroś z Prostek - Nam emerytom za daleko jest iść do drugiego mostu. Nogi bolą i dochodząc nim do lasu człowiek traci ochotę na dalszy spacer. Tu było dobrze, blisko.
Niestety, niektóre młode osobniki po zażyciu, oprócz kąpieli zbyt dużej dawki alkoholu, pokazywały jak są silne, łamiąc barierki i deski pod nogami.
Wreszcie kładka jest odbudowywana ze stali. Może oprze się zakusom pijanych wandali.

Przygotowywali się do igrzysk
Przed II wojną światową w Prostkach była plaża, stylowy mostek i kabiny do przebierania się. Do niedawna te wspomnienia można było odnaleźć tylko na starych fotografiach. Teraz o przebieralni nic nie słychać. Natomiast mieszkańcy mają nadzieję na stworzenie plaży nad rzeką. Miejsce na nią jest. Wieść niesie, że na tym stadionie niemieccy sportowcy przygotowywali się do igrzysk olimpijskich w Berlinie w roku 1936. Po wojnie stadion użytkuje prostkowski klub piłkarski: dawniej "Pomorzan" Prostki, aktualnie jest to "Pojezierze".

Odbudowa kładki nad rzeką Ełk w Prostkach kosztowała 233tys. 453 zł. Gmina Prostki dostała 143 tys. 516 zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich "Odnowa i rozwój wsi". Wkład własny gminy to 89 tys. 937 zł.


Janek Kalinowski

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.