Wiadomości

Stanowisko Rady Powiatu


Stanowisko Rady Powiatu Grajewskiego
z dnia 29 lutego 2012 r.

w sprawie wzmożenia działań na rzecz wyjaśnienia okoliczności
Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku
oraz odnalezienia miejsca pochówku Ofiar    Rada Powiatu Grajewskiego apeluje do władz najwyższych Rzeczypospolitej Polskiej o wzmożenie działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności przeprowadzenia Obławy Augustowskiej w lipcu 1945 roku oraz odnalezienia miejsca pochówku Ofiar. Mimo upływu blisko 70 lat od popełnienia największej po II wojnie światowej zbrodni na Polakach, nazywanej "Małym Katyniem”, do dziś nie są znane przyczyny aresztowania, okoliczności egzekucji i jej miejsca oraz miejsca pogrzebania zamordowanych.

    Popieramy starania Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 oraz Rodzin Ofiar dążące do odkrycia prawdy o losach osób uprowadzonych przez NKWD z terenu Ziemi Augustowskiej, Sejneńskiej, Suwalskiej i Sokólskiej w lipcu 1945 roku. Badania naukowe nad zbrodniami komunizmu prowadzone obecnie przez polskich i rosyjskich historyków potwierdzają fakt istnienia dokumentów na ten temat w rosyjskich zasobach archiwalnych i dają nadzieję na odkrycie prawdy. 

    Apelujemy o podjęcie intensywnych działań celem odnalezienia miejsc tak ważnych dla Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej i społeczności lokalnych.

        Przewodniczący
     Rady Powiatu Grajewskiego
      Stanisław Kossakowski


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.