poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Srebrne monety bulionowe vs. monety kolekcjonerskie - poznaj ich różnice!

Rynek szlachetnych kruszyw przeżywa prawdziwe oblężenie! Wzrost wartości złota i srebra sprawia, że dzisiaj rośnie zainteresowanie ich zakupem zarówno wśród zamożnych inwestorów, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem – również tych z mniejszym budżetem. Początkujący, często zastanawiają się też nad tym, czym różnią się od siebie srebrne monety bulionowe od srebrnych monet kolekcjonerskich. Spieszymy z odpowiedzią! 


Czym są srebrne monety bulionowe?

Monety bulionowe zwane inaczej monetami lokacyjnymi to produkty inwestycyjne, podobne – w swoich przeznaczeniu – m.in. do lokacyjnych złotych sztabek. Takie numizmaty wykonywane są z kruszców wysokich prób, w tym ze srebra i właśnie ze złota. Ich cena nie jest naznaczona jednak wartością kolekcjonerską, lecz rynkową. Co to oznacza? Wartość srebrnych monet bulionowych określa cena SPOT kruszcu według kursu na światowych giełdach. Kwestie estetyki, historii numizmatu czy jego ewentualnej atrakcyjności dla kolekcjonerów, są drugorzędne. Najważniejszymi parametrami, wpływającymi na wartość są zatem:


  1. Masa, czyli ile gramów lub uncji trojańskiej zawartych jest w danym egzemplarzu monety bulionowej. 

  2. Próba czystości, czyli parametr określający to, jak duży udział czystego metalu znajduje się w monecie. Dla przykładu: czyste złoto to złoto 24-karatowe (złoto 24k, złoto 24 karat lub złoto 24 ct), czyli to o próbie 999,9. Podobne oznaczenie znajdziemy na srebrnych monetach bulionowych. 

Przykład srebrnej monet bulionowej


Czym są srebrne monety kolekcjonerskie? 

Moneta kolekcjonerska, czy też moneta numizmatyczna, to przede wszystkim produkt tworzony dla kolekcjonerów, który wykonany jest z metalu szlachetnego, a w szczególności z wysokich prób złota lub srebrna (nie zawsze z najwyższych). Takie numizmaty najczęściej bite są dla upamiętnienia sławnych osób czy uczczenia różnych wydarzeń. Wprowadza się je na rynek w znacznie wyższych cenach od przypisanego dla nich nominału, a ich wartość to tzw. wartość kolekcjonerska. Co to oznacza? 


Na realną ceną monety kolekcjonerskiej nie wpływa tylko masa kruszcu i próba jego czystości, ale w dużej mierze unikalność numizmatu. Srebrne monety kolekcjonerskie produkowane są w niewielkich nakładach, co czyni je tak wyjątkowymi. Unikalność i duże zainteresowanie kolekcjonerów sprawia zaś, że ceny numizmatów stale rosną. Na wartość kolekcjonerską wpływa też ich estetyka, powód bicia (np. uhonorowanie określonej postaci historycznej), a także historia. 


Przykład srebrnej monety kolekcjonerskiej


Monety bulionowe vs monety kolekcjonerskie - poznaj najważniejsze różnice! 

Srebrne monety bulionowe tylko z pozoru są podobne do srebrnych numizmatów, czego potwierdzeniem jest szeroka oferta Mennicy Skarbowej. Czym zatem różnią się od siebie te produkty wykonane z metali szlachetnych? Oto krótki podsumowanie:

  1. Kruszec - monety bulionowe to produkty inwestycyjne, a więc tworzone są najczęściej z wysokich prób czystości metalu, co wpływa na ich wysoką wartość. Numizmaty kolekcjonerskie częściej zawierają domieszki innych metali.
  2. Emisja - emisja monet bulionowych jest masowa i często nieprzerwana. W przypadku monet kolekcjonerskich mowa zaś o biciu okazjonalnym w ściśle określonym nakładzie. Najczęściej mennice przygotowują limitowane edycje srebrnych numizmatów, które ograniczone są do zaledwie kilkuset sztuk, co zdecydowanie podnosi wartość monet!
  3. Wartość - należy podkreślić, że wartość monety bulionowej uzależniona jest przede wszystkim od wartości rynkowej kruszcu. W przypadku monet kolekcjonerskich znaczenie ma nie tylko masa i kruszec, ale także istotne są aktualne trendy rynkowe, wzór monety, wielkość emisji czy liczba dostępnych na rynku egzemplarzy.
  4. Estetyka i różnorodność - monety kolekcjonerskie zachwycają swoją unikalną estetyką i dbałością o detale. Są unikalne, ale przedstawiają niebanalne wzory nawiązujące do kultury, historii czy sportu. Monety bulionowe są zaś standaryzowane - ich rewersy i awersy mogą nie zmieniać się przez długie lata.
  5. Cel zakupu - srebrne monety bulionowe to produkty inwestycyjne pozwalające na ochronę kapitału w czasach inflacji. Przeznaczone są zatem dla każdego, kto szuka sposobu na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Monety kolekcjonerskie kupowane są zaś głównie przez kolekcjonerów i osoby zainteresowane numizmatyką.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.