Rynek szlachetnych kruszyw przeżywa prawdziwe oblężenie! Wzrost wartości złota i srebra sprawia, że dzisiaj rośnie zainteresowanie ich zakupem zarówno wśród zamożnych inwestorów, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem – również tych z mniejszym budżetem. Początkujący, często zastanawiają się też nad tym, czym różnią się od siebie srebrne monety bulionowe od srebrnych monet kolekcjonerskich. Spieszymy z odpowiedzią!
Monety bulionowe zwane inaczej monetami lokacyjnymi to produkty inwestycyjne, podobne – w swoich przeznaczeniu – m.in. do lokacyjnych złotych sztabek. Takie numizmaty wykonywane są z kruszców wysokich prób, w tym ze srebra i właśnie ze złota. Ich cena nie jest naznaczona jednak wartością kolekcjonerską, lecz rynkową. Co to oznacza? Wartość srebrnych monet bulionowych określa cena SPOT kruszcu według kursu na światowych giełdach. Kwestie estetyki, historii numizmatu czy jego ewentualnej atrakcyjności dla kolekcjonerów, są drugorzędne. Najważniejszymi parametrami, wpływającymi na wartość są zatem:
Przykład srebrnej monet bulionowej:
Moneta kolekcjonerska, czy też moneta numizmatyczna, to przede wszystkim produkt tworzony dla kolekcjonerów, który wykonany jest z metalu szlachetnego, a w szczególności z wysokich prób złota lub srebrna (nie zawsze z najwyższych). Takie numizmaty najczęściej bite są dla upamiętnienia sławnych osób czy uczczenia różnych wydarzeń. Wprowadza się je na rynek w znacznie wyższych cenach od przypisanego dla nich nominału, a ich wartość to tzw. wartość kolekcjonerska. Co to oznacza?
Na realną ceną monety kolekcjonerskiej nie wpływa tylko masa kruszcu i próba jego czystości, ale w dużej mierze unikalność numizmatu. Srebrne monety kolekcjonerskie produkowane są w niewielkich nakładach, co czyni je tak wyjątkowymi. Unikalność i duże zainteresowanie kolekcjonerów sprawia zaś, że ceny numizmatów stale rosną. Na wartość kolekcjonerską wpływa też ich estetyka, powód bicia (np. uhonorowanie określonej postaci historycznej), a także historia.
Przykład srebrnej monety kolekcjonerskiej:
Srebrne monety bulionowe tylko z pozoru są podobne do srebrnych numizmatów, czego potwierdzeniem jest szeroka oferta Mennicy Skarbowej. Czym zatem różnią się od siebie te produkty wykonane z metali szlachetnych? Oto krótki podsumowanie:
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)