środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 14040 wyświetleń

Sprawiedliwość po latach

Bronisław Chełmiński jeden z organizatorów związku „Solidarność” na terenie powiatu grajewskiego po 1,5 roku od złożenia wniosku otrzymał z IPN w Białymstoku status pokrzywdzonego

- Ludzie, którzy nic nie robili w stanie wojennym przypisują sobie dziś Bóg wie jakie zasługi. Mogę teraz stanąć twarzą w twarz i plunąć w gębę tym, którzy tworzyli jakieś spiski, pomówienia w stosunku do mojej osoby. Wiele osób pytało, skoro byłeś takim opozycjonistą, to dlaczego nie wystąpisz do IPN o status pokrzywdzonego - mówi Bronisław Chełmiński.

Bronisław Chełmiński, wówczas pracownik Zakładu Energetyki Cieplnej w Grajewie został aresztowany 13 grudnia 1981 roku, w dniu wprowadzenia przez gen. Jaruzelskiego stanu wojennego. Po działacza Solidarności zimowym rankiem przyjechało pięciu funkcjonariuszy SB oraz milicjanci. Powód ? Zdaniem komunistycznych dygnitarzy – „zagrażał on porządkowi publicznemu i chciał siłą przejąć władzę”.

Chełmińskiego przewieziono do Białegostoku, później do Suwałk, gdzie w tamtejszym więzieniu przesiedział trzy miesiące. Po wypuszczeniu na wolność chciał powrócić do pracy, ale władze skutecznie mu to utrudniły. Wraz z dwoma kolegami postanowił założyć własną firmę metalową. Dziś żyje z renty.

Podobnie jak wielu jego kolegów i koleżanek z Solidarności Chełmińskiego nie cieszy dzisiejsza Polska. Uważa, że „ludzie z tamtego układu” do dziś mają potężne wpływy i de facto dalej sprawują władzę. Jego zdaniem byli funkcjonariusze SB, ZOMO, pracownicy Kontrwywiadu są dziś często poważanymi urzędnikami, czy prywatnymi przedsiębiorcami. Na pytanie czy właśnie o taką Polskę walczył, ze smutkiem odpowiada: 
 
- Patrząc na dzisiejszą rzeczywistość, nie wiem czy było warto tak się poświęcać. Najbardziej boli mnie to, że ludzie którzy walczyli o wolą Polskę żyją dziś w zapomnieniu, nie umieją upomnieć się o swoje. Utrzymują się za 600-700 zł emerytury, czy renty podczas gdy wierni funkcjonariusze SB otrzymują nawet dziesięciokrotnie większe uposażenie - dodał były działacz „Solidarności”.

Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (7)

Bronek, gratulacje i podziękowania za postawę w stanie wojennym. Dobrze że jest IPN, instytucja która zweryfikuje to co człowiek czynił lub czego nie czynił w tamty ponurym okresie Polski.
Oskarżenia które były kierowane pod Twoim adresen nie wychodziły od dzisiejszych działaczy NSZZ "Solidarność"
Ja również posiadam zaświadczenie z IPN o braku współpracy ze spec służbami choć nie posiadam "karty opozycyjnej" ze stanu wojennego z racji mojego wieku.
Zyczę dużo zdrowia. Pozdrawiam
Eugeniusz Formejster Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Grajewie

Dziękujemy za determinację, za narażanie swego zdrowia i życia. Prawdziwych bohaterów potrzeba eksponować, nagradzać ze zwykłej sprawiedliwości, ale też ze względu na młode pokolenia, aby kształtować w nich BYć, a nie MIEĆ. Jeszcze Polska nie zginęła, bo nie można zabić nadziei! My Polacy mamy przecież Orędownika - Jana Pawła Wielkiego. A więc w górę serca!

Gratulacje p.Bronku, niech teraz płoną ze wstydu czerwoni. Pozdrowienia dla małożonki.

To prawda-Kto rządzi Polska a i przy okazji Grajewem.? Ci sami ludzie ktorzy są podpłaszczykiem innych barw ,,,w zależności ktora partia zwycięża tam są wciąz ONI

jest to przykre ,ale to WYBORCY DECYDUJĄ o tym kto w wyborach np. samorządowych będzie sprawował władze.Ludzie "kameleon" przytulą się do każdego aby tylko dostać mandat.Startują od kilku kadencji w różnych barwach politycznych .Pomimo tego żę nadal istnieje wcześniejsze ugrupowanie polityczne które dało im poparcie we wczesnijszych wyborach.Nie wstydzą się tego co robią spokojnie każdego ranka patrzą sobie w twarz przed lustrem.I czy tacy ludzie którym brak godności osobistej ,zrobią cokolwiek na rzecz i dobro innego człowieka?

Ja znam p.B.Ch. od dawna i opinia mija jest zupelnie inna jak wypisane , ale ze względu na cenzurę nie umieszczam jej . Wiem że myślący wiedzą o co chodzi ?

Podziękowanie dla ludzi Solidarności

Ja Bronisław Chełmiński, w nawiązaniu do tekstu publikowanego na stronach portalu e-Grajewo pod tytułem Sprawiedliwość po latach chciałbym tą drogą .
Podziękować tym wszystkim którzy przez minione lata wierzyli mi na słowo że nie udaje zaangażowania i nie zgrywam bohatera .Jednocześnie publicznie chcę podziękować mojej żonie
że zdjęła ze mnie trud wychowywania naszych dzieci jak i obowiązków domowych w tamtych trudnych czasach . .To dzięki Tobie mogłem współtworzyć "Grajewską Solidarność" przewodniczyć w czasie jej legalnej działalności jak i po jej zdelegalizowaniu .Przepraszam Cię Scholu .że w czasie podziemnej działalności wprowadziłem do naszego domu Twój strach codzienny .Przepraszam Cię za miotanie się od okna do okna w oczekiwaniu na moje powroty. Dziękuje Ci za to, że nigdy nie powiedziałaś zostaw to niech robią to inni .Dziękuje Koleżankom i Kolegom " Pierwszej Solidarności " za ich zaangażowanie w tworzeniu nowej Polski .Dziękuje szczególnie Koleżankom i Kolegom z podziemnej „Solidarności” .To między innymi dzięki ich postawie miałem pewność, że „Solidarność” ponownie powstanie i spełnią się nasze marzenia z
nią związane .W tym miejscu szczególnie dziękuje za działalność w podziemnych strukturach śp. Julianowi Litwinowiczowi i jego żonie Sabinie ,śp. Wiesławowi Surytowi, Mieczysławowi Reut i jego żonie Jadwidze, rodzinie Państwa Sliwińskich ,rodzinie Państwa Kieków ,Wandzie Mieczkowskij i jej rodzicom Teresie Pelc ,Barbarze Skibniewskiej ,Danucie Rainke ,Danucie Mołcznowskiej , Alicji Orłowskiej i wielu wielu innym których nie sposób tu wymienić .
Dziękuje wam Koleżanki i Koledzy za to ,że nie byłem sam. To prawda ,że obecna sytuacja w naszym kraju jest inna niż ta nasza wymarzona . Inna , niż ta wyidealizowana dla której tu i teraz chcieliśmy żyć , znosić dla niej upokorzenia , szykany a nawet i umierać .No cóż , nie wszystko można mieć naraz . Moje pokolenie wywalczyło Ojczyznę Wolną . Da Bóg , że mimo moich 58 lat dożyje Ojczyzny sprawiedliwej , zasobnej i Polaków zadowolonych ,wyjeżdżających z kraju na wczasy, a nie za pracą .Chciałbym widzieć , że każdy Polak , który chce uczciwie pracować znalazł taką pracę , a otrzymane wynagrodzenie pozwalało jemu tu ,w naszym kraju żyć godnie . Jest nadzieja że tak będzie ,bo jesteśmy w NATO i U E .
Jeszcze raz dziękuje tym wszystkim którzy doprowadzili do tego ,że komuna padła .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.