UWAGA

środa, 17 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 10252 wyświetleń

Sprawa likwidacji Sądu

INTERPELACJA

w sprawie

likwidacji Sądu Rejonowego w Grajewie.

   
    W ramach działalności poselskiej wyrażam swój sprzeciw wobec planów Ministra Sprawiedliwości dotyczących likwidacji Sądu Rejonowego w Grajewie. Po głębszym przeanalizowaniu sytuacji, widać że takie rozwiązanie nie przysłuży się dobru lokalnej społeczności. Oszczędności, których spodziewa się Pan Minister po reorganizacji sądów, są tak naprawdę iluzoryczne i nie wynagrodzą kosztów społecznych, jakie zostaną poniesione.

    Za utrzymaniem Sądu Rejonowego w Grajewie przemawia wiele mocnych argumentów. Przede wszystkim to, że liczba spraw wpływających do sądu w Grajewie, a także szybkość i skuteczność w ich rozpoznawaniu, jest porównywalna z sądami w dużych miastach takich jak Łomża, czy też Białystok. Utworzenie zamiejscowego wydziału sądu, nie dość, że spowodowałoby wydłużenie terminów rozpatrywania spraw, to obciążyłoby również mieszkańców powiatu kosztami za dojazd, który choćby przez wzgląd na odległość między Grajewem i Łomżą, i tak jest utrudniony. Mieszkańcy Powiatu Grajewskiego, żeby dostać się do sądu w Łomży, będą musieli pokonać od 50 do 80 km. Niesprawiedliwe jest obarczanie społeczeństwa takimi wydatkami, tym bardziej, że przez projekt Pana Ministra, zostaną zlikwidowane miejsca pracy w regionie o i tak bardzo wysokiej stopie bezrobocia.

Istotny jest również fakt, że Powiat Grajewski przekazał działkę pod budowę nowego budynku Sądu Rejonowego. Inwestycja ta pochłonęła już kilkaset tysięcy złotych. W tym wypadku decyzja Pana Ministra oznaczać będzie wstrzymanie inwestycji i stratę  wykorzystanych już środków. Proszę zwrócić uwagę, że w Sądzie Rejonowym w Grajewie Prezes i Przewodniczący wydziałów również orzekają, a poza tym nie ma funkcji wiceprezesa. Z tego powodu Pan Minister mógłby jedynie zaoszczędzić na dodatku funkcyjnym Prezesa Sądu, co w porównaniu ze stratą kilkuset tysięcy złotych wydanych na modernizację, nie przyniosłoby wymiernych korzyści finansowych. Poza tym najbardziej efektywne w działaniu są jednostki o średniej wielkości, które jest łatwiej kontrolować również pod względem finansowym.

Nie widzę sensu w likwidacji tak sprawnie funkcjonujących i rozwijających się struktur. Mam nadzieję, że Pan Minister dostrzeże, że planowana reorganizacja jest po prostu krzywdząca dla mieszkańców Powiatu Grajewskiego.

Mając na uwadze interes społeczny mieszkańców, wnoszę o przeanalizowanie, czy korzyści wynikające z likwidacji Sądu Rejonowego w Grajewie, będą faktycznie przewyższały straty ekonomiczne i moralne oraz uciążliwości, jakie niewątpliwie nastąpią.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie racjonalne argumenty przemawiają wg Pana Ministra za likwidacją Sądu Rejonowego w Grajewie?

2. W jaki sposób projekt Pana Ministra ma usprawnić mieszkańcom Powiatu Grajewskiego dostęp do wymiaru sprawiedliwości?


Z poważaniemPoseł na Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej

Lech Antoni Kołakowski

Komentarze (14)

zlikwidowac na pewno!!

Ech, też jestem przeciw likwidacji sądu w Grajewie, ale ten list jest żałosny - świadczy o całkowitej niekompetencji i niedoinformowaniu autora. Likwidacja sądu w Grajewie dla przeciętnego mieszkańca nie zmieni nic - sprawy nadal będą odbywać się w Grajewie, a zmieni się jedynie nazwa sądu orzekającego na Wydział Zamiejscowy Sądu Rejonowego w Łomży. I tacy geniusze jak pan Kołakowski stanowią u nas prawo...

Pan Poseł nieznając odpowiedzi na zadane pytania prosi się o postawienie kolejnego pytania. Co Pan robi w Sejmie nie znając odpowiedzi na isniejący problem. Kto z PIS-u uczestniczy w komisji sprawiedliwości? Budżet wypłacać musi teraz odszkodowania za bezprawne oskarżenia i aresztowania w czasie rządów PISu - stąd te oszczędności Panie Pośle

Przeksztalcic na mieszkania,tyle ludzi czeka.

A ja dziękuję Panu. Szkoda że nasz drugi poseł nic w tym kierunku nie zrobił!!

jestem za likwidacja!!! krysia ma racje!

Nikt nic nie zrobi. żadne błaganie .protesty .wszystko jest przygotowane od dawna. poukładane ,do likwidacji. tylko szablonowo to robią. pATRZCIE ,nawet wydłużą wiek emerytalny a tyle osób nie chce, zbieraja podpisy, miliony, a tu Palikot deklaruję, że poprze i pomoże Tuskowi przedłużyc wiek emerytalny. wszystko przejdzie gładko ,bezboleśanie. Palikot chcę znieśc powiaty, juz niedługo Grajewo nie będzie powiatem. Palikot podpisał układ z Tuskiem :zniesienie powiatów za poparcie wydłuzenia wieku emerytalnego, zgrozo, o Judaszach to ja czytałam za czasów Chrytusa, Palikot to Judasz naoczny, każdy go zobaczy jaj zdradza.

kiepszczyzna...

Teraz na sprawę poszkodowany czeka bardzo długo, co będzie po likwidacji??

niech likwidują , co boją się że im wynagrodzenia się zmniejszą jak będą placówką podrzędną.

jono a kto się boi sędziowie czy pracownicy ?

na bruk tych sedziow i adwokatow co sie boja ze ulice beda zamiatac trudno to tez trzeba likwidowac brawo

Tak ,tak likwidować wszystko sądy, szpital ,szkoły na mieszkania tylko pytanie kto w takim mieście chciałby mieszkać...

beret myślę że jedni i drudzy bo jak pisze ,,xxx,, że nic to nie zmieni to czemu są temu przeciwni ?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.