Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol otrzymała tytuł Ekoinwestora Roku 2021 r. w branży mleczarskiej. Nagroda została przyznana podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego. Kapituła konkursu wyróżniła wartą ponad 27 milionów złotych inwestycję – Hybrydową Elektrociepłownię Zakładową w Mrągowie. Jej wdrożenie znacząco wpłynęło na oszczędności: zmniejszono zużycie paliw pierwotnych, obniżono emisję dwutlenku węgla i zużycie wody.
Konkurs „Ekoinwestor Roku w przemyśle mleczarskim” ma na celu popularyzację najlepszych dostępnych praktyk związanych z efektywnością energetyczną i ograniczaniem zużycia mediów oraz wyróżnienie firm, które promują działania prośrodowiskowe. SM Mlekpol od lat realizuje politykę mającą na celu ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia energii i wody w trakcie procesów produkcyjnych.
Nagrodę podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego organizowanego w Mrągowie odebrał Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu.
– Cieszę się, że Kapituła Konkursu zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia inwestycji zrealizowanej w Mrągowie i uznała nasz projekt za jeden z najciekawszych w całej branży. Budowa Hybrydowej Elektrociepłowni Zakładowej to kolejny krok naszej Spółdzielni w kierunku ekologii. Obiekt został oddany do użytku w 2020 roku i jest wyrazem troski Spółdzielni o środowisko naturalne – mówi Zbigniew Groszyk. – Elektrociepłownię cechuje jedna z najwyższych w Europie sprawności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 44,5%, przy sprawności ogólnej procesu kogeneracyjnego na poziome powyżej 91%. To bardzo ważna inwestycja nie tylko z perspektywy SM Mlekpol, ale całej branży.
Na obiekcie zainstalowano wysokosprawną kotłownię parową o wydajności 40t/h i sprawności 95,5%. Obiekt wyposażono w dwa gazowe agregaty kogeneracyjne o mocy 2013 kW każdy oraz cztery niskoemisyjne parowe kotły na gaz o wydajności 10 t/h każdy.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w ramach polityki zrównoważonego rozwoju produkuje również energię odnawialną. W Grajewie powstaje właśnie biogazownia, która zostanie oddana do użytku w przyszłym roku. Głównym celem inwestycji jest wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w ściekach oraz odpadach produkcyjnych, z których wyprodukujemy biogaz w reaktorze beztlenowym. Mlekpol już planuje podobne biogazownie w pozostałych lokalizacjach.
poniedziałek, 13 stycznia 2025
poniedziałek, 13 stycznia 2025
Tak trzymać /
Pożyjemy, zobaczymy jaka jest wytrzymałość zmęczeniowa tej instalacji. I ile będzie kosztował jej remont.?
Chyba już rekordy skupu mleka skończą się po tym jaka ilość rolników zdecydowała się odejść (uciec) do innych podmiotów gospodarczych.Takze wszelkie inwestycje zapewne zostaną spowolnione, także wszelkie inwestycje i akcje bralbym z przymrużeniem oka.Zastanawiam się co jest powodem opuszczania Lidera Mleczarstwa przez członków spółdzielni.
Jak to co kolego już ci odpowiadam przede wszystkim te wszystkie inwestycje ktoś musi sfinansować różne pomysły proekologiczne kosztują mnóstwo pieniędzy nowa inwestycja i tak dalej. A co zostaje dla rolników cena która nie zmieniła się od prawie 20 lat może czas najwyższy byłoby docenić tą grupę. /
Rolnik rolnik a pod rolnikiem ciągnik......
Nie narzekajcie że mało płaco bo wypłata jest w terminie wypłacana a nie tak jak w innych zalegają po kilka miesięcy.Byście chcieli żeby Mlekpol tak płacił?
były dostawca .... jak 20 lat temu płacili 2 zł a teraz 1.5 złotego to mają chwalić???
Nie myśl co Mlekpol mógłby zrobić dla Ciebie - pomyśl co ty mógłbyś zrobić dla Mlekpolu.
jaki..... przejdź do innego odbiorcy i nie narzekaj na Mlekpol nikt na siłę nie trzyma