czwartek, 2 lutego 2023

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 9158 wyświetleń

Segregacja odpadów a popiół


Od lipca br. w Grajewie popiół podobnie jak papier, plastik i szkło stanowi osobną kategorię śmieci.  Mieszkańcy nieruchomości popiół z palenisk domowych muszą gromadzić w specjalne worki.

W sezonie grzewczym segregacja popiołu w worki jest bardzo uciążliwa. Grajewianie skarżą się, że worki do tego przeznaczone nie są trwałe. Niejednokrotnie pękają przy pakowaniu lub odbiorze. Ponadto gromadzony popiół trzeba dobrze wystudzić. Umieszczanie w workach ciepłego odpadu w najlepszym przypadku spowoduje zniszczenie worka, a niekiedy może ulec zapaleniu zagrażając pobliskim nieruchomościom.

Czy to się opłaca?
 Aktualnie ceny wywozu śmieci segregowanych są niższe. Ci, którzy segregują, za odbiór i wywóz śmieci płacą 9 złotych miesięcznie. Śmieci nieposegregowane odbierane są póki co za 11 złotych. Cena ta jednak może wzrosnąć, dla dobra środowiska naturalnego obywatele powinni segregować odpady i trzymać się zasad ekologii.

Segregowany popiół odbierany jest nieopłatnie, zyskują na tym mieszkańcy i Miasto. Według danych Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Grajewie w okresie od 1 lipca do 30 listopada br. na wysypisko śmieci trafiło 49,22 megagram (ton) segregowanego popiołu – podaje Mirosław Mielczarek, prezes PUK.

Segregacja popiołu pomaga  firmie zajmującej się odbiorem i przetwarzaniem odpadów. Popiół wyrzucany do tych zmieszanych niszczy śmieciarki i urządzenia w sortowni. Mieszkańcy proszeni są o stosowanie się do zasad segregacji, przyjętych przez Miasto.

 

e-Grajewo.pl

 

środa, 1 lutego 2023

Oszuści nie odpuszczają

Komentarze (9)

Wszystko dobrze popiół w workach tylko zabrać nie ma komu wystawia się worki a później i tak trzeba chować spowrotem mimo wystawienia według rozpiski

I co z tymi specjalnymi workami na popiół ? z kąd je wziąć? Myślę że z tym nie zostaniemy sami jak było do dziś a potem narzekania i obwinianie mieszkańców za psucie się maszyn.Segregacja super na różne odpady są pojemniki a na odpady sypkie nie ma nic:( jak worek pełen popiołu donieść do śmietnika? mądrzyć się i karać każy potrafi.

Mirek, wszystko jasne. Tylko w lato, i jesienią tego popiołu jest niewiele. Zimą, gdy temperatury mocno spadają, to i więcej się pali. I na popiół postawiliście kontener, a na zwykłe odpady (segregowane. Odzielnie szkło, papier, plastik), jedynie zwykłe kubły na śmieci.

O mizernej pojemności w stosunku do mieszkańców.
A popìół? Taki kontener na sezon starczy. Na wiosnę zabiorą, wysypią i gitara.

Lepiej sobie wiaderko popiołu zostawić, niż liczyć na posypanie, ewentualnie przejechanie pługu z solarką liczyć.

z tym popiołem to juz paranoja jakas,w kartkach od odbiorcy pisze jak wół że popiól papier, plastik szklo odbierane są tego samego dnia,popiól wystawiony stoi przed posesja do dziś, a 14 brali segregowane,wiec juz nie wiem o co chodzi

Korzystam z pojemnika na śmieci oznaczonego specjalną naklejką i nie bawię się w te woreczki. Polecam wszystkim takie rozwiązanie - naklejki dostarcza PUK

no dobrze powiedzmy ze zaczne segregowac na papiere szkło plastik metal popiół a co z resztą odpadów co się nie kwalifikują do żadnej z wyzej wymienionych pozycji?

Popiół jest zabierany w te same dni co odpady zmieszane. Był roznoszony po harmonogramie taki komunikat na kartce, więc nie wymyślać, że popiół nie zabrany. Nie zabrany, bo nie w te dni wystawiacie.

Elzbieta umie czytac jako jedyna tutaj...

o boziu to trzeba 10 worków żeby to pomieścić ile wejdzie w ten woreczek pojemniki wystawić z samym popiołem i po bólu

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.