wtorek, 25 stycznia 2022

Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 13634 wyświetleń

S.M. w Szczuczynie-kwitnie

           Na początku lat osiemdziesiątych, myślenie perspektywiczne w kierunku radykalnej poprawy warunków mieszkaniowych ludności Szczuczyna, spędzało sen z oczu dla osób twórczych. Dzięki takim wizjom, w dniu 24.04.1982r. powołano do działalności lokalnej Spółdzielnię Mieszkaniową w Szczuczynie. Jej założycielem i pierwszym prezesem był dobry organizator, reprezentant postawy kreatywnej Tadeusz Rostek i Stanisław Sulewski. Operatywność prezesa, wyczucie potrzeb społecznych sprawiało, że miasto w szybkim tempie zmieniało swoją wizytówkę.
    Pozytywnym weteranem w strukturach spółdzielczych jest niezawodna pani Elżbieta Malinowska- główna księgowa i z-ca Prezesa Zarządu. Akceptacją środowiska cieszą się też konserwatorzy. Na uznanie społeczne zasługuje uniwersalność i fachowość pana Ryszarda Kaliszewskiego.
    Od 01.06.2004r.Prezesem Zarządu jest pani Maria Konopka. Jest to czwarty prezes w historii tej spółdzielni, dla której rozkwit firmy jest dotykiem marzeń. Obie panie, jak zwolenniczki Joanny D’arc, walczą o uwolnienie rodzin od niepotrzebnych obciążeń. Wsparte rozsądkiem prężnej Rady Nadzorczej, pod przewodnictwem pani Janiny Mioduszewskiej i potrzebami mieszkańców, podjęły się realizacji wprost zaskakujących zadań.

     W ostatnich latach, zasoby mieszkaniowe spółdzielni, weszły w swoisty renesans ekonomiczno-estetyczny, porządkowany zasadnością i właściwą chronologią. Wykonano modernizację kotłowni i przejście z paliwa olejowego na eko-groszek (węgiel ekologiczny). W styczniu 2007 zastosowano elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania. Słuszność decyzji potwierdzają tegoroczne zwroty za c.o., co z zadowoleniem przyjęli mieszkańcy. Docieplony został blok nr 10 przy ul Sienkiewicza i pomalowany blok przy ul Kilińskiego 1.
     Mimo różnych trudności, dynamicznie działający zespół podejmuje dalsze działania. Zgodnie z wymogami, dokonano przetargi, w celu wyboru najlepszych firm remontowych. Do przetargu na modernizację sieci ciepłowniczej zgłosiło się pięciu oferentów. Zwycięzcą, a jednocześnie wykonawcą docieplenia, stało się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Ciepłosan” z Suwałk. W drugim przetargu na termomodernizację budynków, uczestniczyło sześć ofert. Tu zwycięzcą okazała się firma PBO”BUD-MAX” z Grajewa. Już w końcu kwietnia 2008 firmy aktywowały swoje zobowiązania, aby po weekendzie majowym rozpocząć prace.
    Rozpoczęta realizacja uchwały Walnego Zgromadzenia Członków z dnia 21.06.2006r. dotyczy docieplenia kanałów ciepłowniczych całej sieci c.o., ocieplenie parterów od strony piwnic, niektórych stropodachów oraz docieplenie powierzchni obwodowych budynków i nadanie im zatwierdzonej kolorystyki.
    Ambicją i wolą S.M. jest wykonanie pełnej modernizacji osiedla do końca 2009r. w ustalonych kolejnościach. Jako pierwszy termomodernizacją objęty został 22 rodzinny blok przy ul. Sienkiewicza 12, który oprócz ocieplenia podpiwniczenia, otrzyma ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych i nową kolorową szatę. W 2008r. w tym samym zakresie prac, dokonane będą modernizacje budynków 12A i 5 przy ul. Sienkiewicza.

W 2009 roku kompleksowej modernizacji ulegną budynki przy ul. Sienkiewicza 6 i 14 oraz ul. Łąkowej 1. Blok przy ul. Sienkiewicza 10 będzie docieplony od strony piwnic, a blok przy ul. Kilińskiego 1 uzyska docieplenie stropodachu. Również w 2009 r. w dwuskładowym bloku przy ul. Kilińskiego 32 i 32A będzie uzupełniona elewacja za środki własne mieszkańców. Remontem nie jest objęty czterorodzinny budynek w Wąsoszu.
      Z powyższego opisu wynika, że zaplanowany został ogrom pracy, materiałów, odpowiedzialności i finansów. Wykonanie powyższych zadań poprzedzają i warunkują trzy bezwzględne formy zabezpieczeń:
      1. Posiadanie 20% środków własnych.
      2. Uzyskanie do 25% premii modernizacyjnej, której udziela Bank Gospodarstwa Krajowego, Departament  Wspierania Rozwoju Regionalnego w Warszawie.
      3. Uzyskanie kredytu na okres 10 lat.

Kredyt spłacany będzie przez S.M. z funduszu remontowego. Już dużo wcześniej wzrost funduszu został dokonany w ramach przemieszczeń wewnętrznych składników czynszu, z nastawieniem na kompleksową modernizację. Przetargi na tę modernizację obejmują łączne koszta, objęte wykonywaniem prac w latach 2008-2009 i w podtekście nie sugerują dodatkowych obciążeń dla rodzin.
       W związku z powagą podjętych działań przez firmy remontowe, winniśmy wszyscy stworzyć atmosferę zrozumienia za ewentualne zniszczenia w piwnicach, poddaszach, zagospodarowanych ogródkach przyblokowych etc.
    Wejdźmy w założenie, że nie czas płakać róż, gdy płonie las, tym bardziej, że przez długie lata przyjdzie nam wygodnie żyć w ekstazie szacunku do człowieka i miłości do pracy.

               Zamierzenia SM skrótowo przedstawił - Stanisław Orłowski

tylko w e-Grajewo.pl

poniedziałek, 24 stycznia 2022

Ogłoszenie: Praca dla informatyka w KPP w Grajewie

poniedziałek, 24 stycznia 2022

Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miasta

Komentarze (17)

Nie tylko SM w Szczuczynie kwitnie. Kwitnie też polszczyzna w powyższej wypowiedzi. Oto najsmakowitsze kawałki:
Na początku lat osiemdziesiątych, myślenie perspektywiczne w kierunku radykalnej poprawy warunków mieszkaniowych ludności Szczuczyna, spędzało sen z oczu dla osób twórczych. Dzięki takim wizjom, w dniu 24.04.1982r. powołano do działalności lokalnej Spółdzielnię Mieszkaniową w Szczuczynie.

Od 01.06.2004r.Prezesem Zarządu jest pani Maria Konopka. Jest to czwarty prezes w historii tej spółdzielni, dla której rozkwit firmy jest dotykiem marzeń. Obie panie, jak zwolenniczki Joanny D

wszystko fajnie
Czemu nie zostałowymienione orynnowanie na bloku nr 10 ?!?


Ale cukrujesz człowieku. A tak naprawde to co ta spółdzielnia robi. Zgubił Pan po drodz ejednego prezesa, a może tez o nim trzeba było trochę wspomnieć.

Łubu dubu, łubu dubu - niech nam żyje prezes naszej spółdzielni...

Dlaczego nie zamieściliście całego cytatu? Nie zmieścił się?

Panie Apoloniuszu ,DZIĘKUJĘ!!!

A może by tak łyżkę dziegciu do tej beczki miodu ?! Wystarczy spojrzeć od strony ul.Kilińskiego w okolicy pizzeri: walające się opakowania po pizzy i zapiekankach, zdemolowane trawniki, samochody utrudniające poruszanie się chodnikiem i bywalcy lokalu na chwiejnych nogach obsikujący,co się da.Strach chodzić.

Już czas aby te czynsze ,,wysokie''wykorzystać.A bieda jak była ,tak będzie.Każdy wie jak naprawdę powinno być w tym Szczuczynie,JAKIE MARZENIA?Panie Apoloniuszu.C. zejdź na ziemie

Piejące pochwały Pana Orłowskiego twórcy kwitnącej polszczyzny. Zamieszczone zdjęcia zdjęcia są wybiórcze a stary dom nie ma nic wspólnego ze SM. Chyba, że Imć Pan Stanisław chce sie pochwalić swymi zdjęciami jakie posiada w kolekcji. W górę serca i radość mieszkańców SM pod nadzorem Pani Prezes, Rady Nadzorczej. 100 lat! Chwalmy sie , bo nikt nas nie chwali.

Na drugim zdjęciu fajny plac zabaw? Chyba do czasu aż jakiś dzieciak krzywdę sobie zrobi!

Luxek, dlaczego mam zejść na ziemię? Czy z tego powodu, że w sposób ironiczny skrytykowałem autora tekstu o SM w Szczuczynie?

Jak łatwo krytykować będąc incognito! Ludzie, opamiętajcie się! Dobrze,że coś robią w tej Waszej spółdzielni - jest jakiś postęp i to trzeba chwalić. Wykażcie trochę optymizmu i życzliwości. Nic Wam się nie podoba: źle, że ktoś chwali SM, do tego językiem nie w Waszym guście, czynsze za wysokie, pizzeria "utrudnia" życie, dzieciaki krzywdę sobie zrobią (od czego mają rodziców?)... !!!! Ta przelewająca się czara goryczy ma swe źródło w Was samych - może coś zmieńcie w swoim życiu ?!

Ty,Edi mi się wydaje,że wnas dość optymizmu jest skoro jeszcze niedoszło do rewolucji,jak człowik przez tyle lat słucha TYLKO obietnice i ogląda tych,którym kiedyś zaufał,widzi tych co ślizgają się na ludzkich plecach,wiadomo tych na,,stołkach''to niema mijsca na optymizm.Waśnie zmieniliśmy się,kiedyś większość znas była uśmiechnięta,a teraz musimy kombinować i być sprytniejszymi,cwańszymi od innych,a to do przyjemności nie nalerzy!

dlaczego w Wąsoszu nie będą ocieplać i remontować dachu na blokach?

"On" - poruszasz wyższe sfery władzy, ja tylko chciałem docenić fakt, że robią coś, co ważne jest dla mieszkańców - będą mieć ocieplone bloki. A jeśli o władzę chodzi, to fakt, że ci co na "stołkach" myslą głównie o swoich interesach. Przypuszczam, że gdybyś Ty był u władzy, też byś to robił. Człowiek ma chyba już taką obrzydliwą naturę. Zresztą nawet jeśli są wrażliwi ludzie, którzy myślą też o innych, to chyba nie w głowie im WŁADZA - to nie leży w ich naturze.

Masz rację edi -ten co chce coś zrobić dla innych,po prostu robi ,a ten co pcha się do władzy szuka tylko poklasku a ludzi ma gdzieś .Pan Orlowski mógł to opisać zwyczajnii byłoby dobrze ,zbyteczny jest ten kwiecisty styl

W bloku 32i 32a na "elewację" w postaci styropianu siatki i kleju wzięto ponad 250.000,00 kredytu do spłacania przez 20 lat. To mi gospodarność!!!, tym bardziej, że blok 32a miał zrobioną elewację i nie wymagał docieplenia, bo powstał w 96r.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.