środa, 21 lutego 2024

Wiadomości

  • 51 komentarzy
  • 16468 wyświetleń

Równanie szans w Rajgrodzie

Dzisiaj dowiedziałam się, że Gmina Rajgród znów chce oszczędzać na dzieciach ze szkół wiejskich. We wszystkich szkołach w terenie gminy Rajgród dyrektorzy dostali polecenie, aby w klasach łączonych wszystkie lekcje były połączone. Do tej pory było tak, że część lekcji było łączonych, ale ważniejsze przedmioty były oddzielne. Teraz  będzie połączone wszystko.
Nie wiem jak będzie wyglądała nauka naszych dzieci. W czym one są gorsze od innych? Radzie zabrakło odwagi aby zamknąć szkoły zgodnie z procedurami, więc tak obniża poziom nauki aby zmusić nas do wysłania dzieci do innych szkół. Nikt nie zastanowił się jaką robi naszym pociechom krzywdę. Przecież to jest XXI wiek! Tyle mówi się o wyrównywaniu szans, a w Rajgrodzie jest odwrotnie. Oszczędza się na najmłodszych mieszkańcach z terenu gminy, a w tym samym czasie opłaca się etat pracownika w kościelnym domu kultury. Ta sytuacja jest nie do przyjęcia.
Wiem, że czyta to mnóstwo osób, może znajdzie się ktoś, kto będzie mógł nam pomóc?

Zaniepokojony rodzic
( kontakt przez e-Grajewo.pl)

środa, 21 lutego 2024

Rodzina śp. Jana Ajdyn dziękuje

środa, 21 lutego 2024

Oszuści nie odpuszczają

Komentarze (51)

Macie swojego Burmistrza-jest tak na ile załugujecie. Mysleć przy nowych wyborach- 3 lata straty dla Rajgrodu.

Prop[ozycja dla rady Rajgrodu: Żeby wprowadzić większe oszczędności połączcie wszystkie przedmioty i lekcje i niech je prowadzi jeden nauczyciel, który jednocześnie będzie dyrektorem i woźnym. Zaoszczędzicie wtedy więcej ...i przez to będzie więcej kasy na wasze diety...

Nie każdy burmistrz musi skończyć swoją kadencję. Są procedury aby tą sytuację zmienić. Zawsze pozostaje jeszcze taczka- to było bardzo popularne w początkach "Solidarności". Jeżeli on cofa się w czasach, to inni chyba też mogą? Ciekaw jestem co na to ci wszyscy nauczyciele w Radzie, łącznie z jej przewodniczącyn.

Radni bali się o swoje stołki, to i szkół nie polikwidowali. Wiedzieli,że jak zagłosują za likwidacją szkół wiejskich to ich nikt do rady nie wybierze. A przypatrzmy sie tylko dokładniej- część radnych to już kilka kadencji nie chce stołka nikomu ustąpić. Bo przecież diety dobre są i w ogóle.......Ale przed wyborami to wszystko było cacy. Teraz mają wszystkich gdzieś. Dla nich to i dzieci mogą mieć lekcje łączone, a co ich to obchodzi!!!!!!!!!!!!!!!

Mamy nie tylko Burmistrza, ale też Przewodniczcego Rady Miejskiej z importu, który sam będąc Dyrektorem wiejskiej szkoły w sąsiedniej gminie niszczy oswiatę w naszej.

To prawda w Rajgrodzie po wyborach dzieje się coraz gorzej. A szkoda...

Rajgród to bardzo ładne miasteczko,ale zaniedbane.

Pozdrawiam wszystkich, którzy tak bardzo chcieli Pana Karpinskiego na stanowisku burmistrza. Teraz 2 tysiące mieszkańców Rajgrodu i kilku ksiezy stanowi całą gminę. A co z pozostałymi 4 tysiącami mieszkańców

Na szczęście mozna dzieci wyslac do szkoly w innej gminie... Dużo rodzicow tak zrobi a gmina Rajgrod raczej na tym nie oszczedzi. Burmistrz niech dobrze pomysli, gdzie szukac oszczędności. Na pewno nie na dzieciach. A może zapytac dzieci jak im się uczy w klasach łaczonych?!

Sorry bardzo co wy macie do księży z naszej parafii?? A P.Wieśkowi i p. Gosi należy się wynagrodzenia za prowadzenie Domu Kultury

Jest super!O obniżaniu szans dzieci wiejskich w naszej gminie dowiaduję się z internetu.Ludzie na stanowiskach w gminie pomyślcie-to nie jest czas zaborów,gdzie uczyły się tylko dzieci bogatych,a chłopstwo do pasienia krów,bo chyba chcecie do tego dprowadzić.Może pan przewodniczący rady przejedzie się po szkołach i przeprowadzi taką pokazową lekcję,najlepiej z każdego przedmiotu-na j.angielskim kl.IV wprowadzenie pierwszych słów i poprawne ich wypowiadanie,a w kl.V np.wycieczka po stolicy,przyroda-łączenie nauki o człowieku z poznawaniem wszechświata itd.Może gmina Bargłów powinna przyjżeć się poczynaniom dyrektora w Kroszewie,bo tam tak świetnie wychodzi łączenie 0-I,że tylko do wyrównania została religia.

Ci nauczyciele na wsiach są elastyczni i cudowni.Dzwonek na lekcję,zebranie się dzieci w klasach,sprawdzenie obecności,zapisanie obu tematów na tablicy-to minimum 5 minut.Na każdą klasę zostaje góra 20 minut.Nauczyciel w tym znajduje czas dla ucznia zdolnego,słabego i upośledzonego w stopniu lekkim,może w klasie znalazło sie jeszcze dziecko z nadpobudliwością i też potrafi mu zorganizować czas i wyciszyć,i nie zapomina o przeciętniakach.Na każdą z tych grup gospodaruje4minuty.To nie samowicie duzo czasu do przekazania wiedzy i nauczenia.Zaznaczyć także należy,żedzieci są niesamowicie inteligentni i łapią w lot, do której klasy nauczyciel mówi, który ich temat dotyczy.Podziwiać,czy współczuć?

Ja do Pana Wieśka i Pani Gosi nie mam nic. znam ich osobiście i cenię ich pracę. Ale krew mnie zalewa jeżeli każda impreza organizowana przez Dom Kultury ma w nazwie"Dekanalny konkurs..." lub "Dekanalny przegląd ...". Czy to jest instytucja gminna czy dekanalna? Czy dla tego domu kultury nie ma miejsca w przerośniętym budynku Gimnazjum? Ile imprez rocznie organizuje ten "Dom Kultury"? Jaki wypada koszt jednej imprezy? Ile osób z gminy korzysta z "bogatej oferty" Domu kultury? Jakie propozycje ma Dom Kultury na popołudnia? Czym może on zająć wałęsającą się młodzież? Jak potrafi zachęcić turystów do odwiedzenia Rajgrodu? Czym Dom Kultury wyróżnia nasz Rajgród od Mieczy, Bełdy czy innych miejscowości? Tam też nic się nie dzieje?

Przepraszam,czy ja dobrze zrozumiałem,trzeba zaniżyć poziom nauczania dzieci ze wsi,żeby dorównały rajgrodzkim dzieciom?

Skąd wniosek, że 2 tysiące mieszkańców Rajgrodu chciało pana K.? Chyba 20... Mało kto Go widział, a jeszcze mniej słyszało. Gratulacje dla licznej, jak nigdy, grupy nauczycieli wśrod radnych. Wasze działania uzdrowią rajgrodzką oświatę. Wstyd!

Do "sli" nie ubliżaj pożądnym mieszkańco Rajgrodu. 99% mieszkańców tak samo myśli jak społeczność całej gminy. Gminą rządzi terac kilku "Miłośników pieniędzy gminnych" oraz super burmistrz w osobie proboszcza.

Do tej pory w Rajgrodzie też nic się nie działo , a ulubione zdanie byłego burmistrza było " A co ja mogę zrobić "

Według moich obserwacji z przeczytanych komentarzy wynika, że tu nie chodzi o dbałośc o dzieci tylko o nauczycieli, bo kiedyś dzieci uczyły się w klasach lączonych i zdobywali wiedzę, są na wysokich stanowiskach, nauczyciele byli ze średnim wykształceniem bądz po odbytych kursach i świetnie wykładali. Szkoły na wsiach byli w wiejskich prywatnych domach

Proponuje wysłać gratulacje dla radnych, którzy wybrali nam burmistrza. Z resztą i sama rada miejska jest taka sama.Kilku radnych "rządzi" już drugą kadencję i praktycznie nic nie zrobili dla społeczności gminnej. Zasłaniają się faktem, że przecież zbudowali wspaniałe gimnazjum. Za to mają plus (choć i tak uważam że budynek mógłby być o 2/3 mniejszy), ale przecież potrzeby gminy to nie tylko oświata. W Rajgrodzie praktycznie nie istnieje życie kulturalne, nie ma żadnych imprez, młodzież nie ma się gdzie podziać. Rajgród cofnął się w rozwoju o jakieś 10 lat. Tłumaczenie jest jedno - brak pieniędzy. Pieniądze to nie wszytsko, wystarczy odrobina dobrych chęci i otwarcia do ludzi. Gmina ma wspaniałe Jezioro i lasy. Niech władza wreszcie przejrzy na oczy i zadba o jego brzegi. Za wzór niech posłuży wspaniały ciąg spacerowy w Augustowie. Jak to wszystko pięknie opisują w Rajgrodzkich Echach, że jak to radni aktywnie działają, debatują, mało tego - wskazuje się też na problemy gminy. Ale co z tego, to tylko słowa przelane na papier. Zacznijcie działać ludzie. W końcu jesteście u władzy...no i macie "swojego" burmistrza......

Czy obecny burmistrz jest winien, że oświata w gminie to rzecz najważniejsza oświata -to nauczyciele a nie dzieci.

Tak naprawdę łączone klasy to tylko jeden problem Rajgrodu. Miasto położone nad pięknym jeziorem, wokół lasy, czyste powietrze a turystów jak na lekarstwo. Rajgród wygląda jakby się cofnął w czasie nie o 10 jak ktoś pisał ale o 30 lat. Ja się pytam co robią radni i działacze Towarzystwa Miłośników Rajgrodu dla miasta i gminy, jedyną rzeczą którą udało im się zrobić to postawić kamień z tabliczką w parku. Co takiego zrobił radny Sobolewski dla Rajgrodu przez te kilka kadencji w radzie poza wyrywaniem pieniędzy sobie i na "Echa Rajgrodzkie" z Urzędu Gminy. Na takie bzdury jak utrzymywanie Katolickiego Domu Kultury, i "Ech Rajgrodzkich" pieniądze w budżecie gminy się znajdą a na rzeczy potrzebne nie. Katolicki Dom Kultury niech sobie ksiądz proboszcz utrzymuje jak zbudował.

a oglądaliście u "Pana Boga za piecem"?? Żywcem wzięte z Rajgrodu

Człowieku ! a co Ty jako mieszkaniec zrobiłeś dla Rajgrodu ? Proboszcz nie budował tego Domu sobie - nie zabierze go ze soba a zostanie nam i bedzie służył naszym dzieciom . A jak narazie to najlepiej wygladajacy budynek w naszym mieście ..

"Człowieku" jeśli proboszcz wybudował ten gmach z pensjonatem dla kościelnego to niech go utrzymuje i organizuje życie katolickie z pieniędzy parafialnych ale nie za pieniądze z budżetu gminy. Tak samo Pan Sobolewski i jemu podobni "Miłośnicy Rajgrodu" niech tworzą swoją propagandę wyborczą w "Echach Rajgrodu" ale również za własne pieniądze, a nie za nasze podatnika. Nie wiem czy wiecie ,że Pan Sobolewski pobiera pensję jako redaktor naczelny z pieniędzy przekazanych prze gminę /taki to patriota lokalny/.

wybudować gimnazjum za duże kredyty to żadna sztuka, to i bez władz samorządowych a tym bardziej radnych każdy zrobi. A szkoły to nie zakłady produkcyjne, zysku nie będą przynosiły. Proponuję zamknąć wszystko co się da(a mało tego w Rajgrodzie) i będą oszczędności - Urząd też!!!!!!

Ale w niedzielę będzie szum w kościele

zastanówcie się dobrze kto rządzi naszą gminą, bo moim zdaniem to nie burmistrz i proboszcz!

Ludzie,BłAGAM-zastanówcie się,co piszecie.Wasze komentarze są w większości nieuzasadnione.Tak to jest,gdy "ktoś" "coś" usłyszy,powie drugiemu;drugi-trzeciemu itd.Wiecie jak nazywa się taki "głuchy telefon"?P L O T K A!!!!
Skomentowała bym te Wasze wypowiedzi,ale szkoda słów.Wybaczcie mi,że to piszę,ale naprawdę jesteście niesprawiedliwi,przynajmniej dla niektórych.
To jest forum,więc macie prawo wyrażać swoje zdanie,ale proszę,róbcie to w sposób kulturalny,subtelny.Pozdrawiam.

Ludzie szkoda czasu na takie pisanie! zróbcie porzadek wokół siebie , - na swoich posesjach - to może przyciągniecie turystów. Rozliczcie najpierw siebie...- macie takie czyste sumienia ?

fajnie, ze mamy takiego proboszcza!!! Przynajmniej coś dzieje się

Szkoły takie jak w Bełdzie, Rydzewie i w Karczewie powinny być pozamykane 5 lat temu. W tym czasie byłyby oszczędności w gminie, dzieci niebyłyby kaleczone w takich pipiduwkach, a nauczyciele, ktorzy maja gospodarstwa i inne dochody nie powinni tam pracowac a zając sie swoim dziełem. A co chodzi o rade z tamtych lat to bardzo pozytywnie działali i było widac efekt ich pracy - radnych na czele z burmistrzem Z.Dziądziakiem. Teraz naszą gminą rządzi kościół. Jestem zaniepokojony dlaczego radnym samorządowym moze być człowiek (były kościelny) z miejscowości Woznawieś, który ma wyrok w zawieszeniu

Prawie zgadzam się z żabcią. Zaczęło się od szkól, a zaraz będziemy komentowali wojewodę (nie Wojewodę) i biskupa. Co jest z tymi szkiołami, bo straciłem kontakt ze sprawą. To jest cisza przed burzą czy już po burzy? Do "Sly"- drugiego- wymyśl swój własny nick. Napisaliście wiele trafnych komentarzy, ale niektórzy to puścili fantazję, że ho, ho...

Czytając większość wypowiedzi osób obwiniających lub nawet obarczających miejscowe wladze, księdza proboszcza czy tez pracowników odpowiadajacych za rozrywke w naszym mieście, doszedłem do wniosku iż wszyscy chca zmian ale i zarazem ich niechcą!! to jest pewien absurd!! kazdy pcha sie na stołek z "myślą", że coś osiągnie a tak nie jest bo chodzi mu tylko o $ Tak byLo i tak bedzie. A czlowiek--"zaniepokojony rodzic" bał sie tych paru kilometrów dojazdu swoich dzieci do gimnazjum w rajgrodzie i upierał przy likwidowaniu wiejskiej szkoły. I myślicie , że rozwiazanie jednego etatu i to jeszcze ludzi przydatnych w naszym mieście, rozwiąże ten problem?? przepraszam was wszystkich jeżeli kogoś to urazi ale ludzie walnijcie sie w łeb i pomyślcie jeszcze nad tym! A jeżeli chcecie żeby wasze dzieci były tak wyksztalcone to wyślijcie ich do prywatnych szkól z internatem!!!!!!!!!!!!

Moim skromnym zdaniem dobrze że coś wogóe proboszcz robi niestety dostep do tego mają dzieci z upzywilejowanych rodzin to jest dyskryminacja . Rajgrodzkie Echa to gazeta parafialna gdzie poruszane są wątki jedynie koscielne lub harcerstkie- c\yli koscielne. Powinniśmy wiedzie że nie mozna oszcedzać na dzieciach i ich edukacji bo one są naszą przyszłością. I od nich zależy jak bedzie wyglądała Polska za 20 lat. A jęsli chodzi o łączenie klas to bardzo zły pomysł, który zatrzyma rozwój intelektualny dzieci, bo zadne dziecko na takiej lekcji nie będzie mogło się skupić. Cieszę się że ten pomysł Pana Burmistrza nie zostanie zrealizowany..

szukacie winnych - łączenia klas i oszczędności w szkołach... a kto rządzi gminną oświatą - czyż nie były nauczyciel i były dyrektor ???

Do "żabci"- jesli, Twoim zdaniem, te komentarze nie są wyrażone w sposób kulturalny i subtelny, to jak określic te, które mozna usłyszec w terenie...

Drodzy Rajgrodzianie i mieszkańcy gminy Rajgród. Dlaczego ciągle wybieracie tych samych radnych?

Panie burmistrzu!!!! Co za .. odpowiada za stronę Rajgrodu w internecie?

nie wiem co dzieje się z tym światem... Rajgród-ma świetne położenie, dostęp do jeziora, świeże powietrze,atrakcji brak,jak już ktoś wspomniał, nie ruszając się z miejsca po prostu się cofa, bo inni idą do przodu. Mam nadzieję, że pomysłodawca tej nowelizacji(choć dość późno) zrozumiał, że na pewno nie jest w interesie naszej gminy wprowadzanie takich zmian, a już na pewno nie w interesie dzieci. A to one najbardziej ucierpią... Nieprawdaż? Takie pomysły już były.Odrzucono je jednak. Wyborcy na pewno się teraz zastanowią dokładniej nad swoją decyzją.. Co do udziału kościoła w sprawach Rajgrodu. Mi też się wiele rzeczy nie podoba... Ale czy zauważyliście, że ta instytucja przynajmniej jakoś sie 3ma? A wg mnie każdy działa zgodnie ze swoimi poglądami, a kościół od wieków ma za zadanie rozpowszechniać religię, więc tworząc ten "dom..." dąży do swojego celu.. Nie mam nic przeciwko tylko jak wspomniała Małgosia to nie fair... Więc niech może się przewodniczący zastanowi: Co zrobić, żeby nie zaciskać pętli na szyi Rajgrodu(jego mieszkańców)...

Jak wybrano władze tak będzie rządzone. Ci sami radni , te same koszule i takie same lejce tylko woźnica się zmienił a i to za sprawą ambony. Polecam Gazetę Współ. z piątku. Przeczytać i przemyśleć!!!!

Jezeli juz mowa o Echach,to wcale nie jest to gazeta parafialna i nie koniecznie poparta przez ks. proboszcza. Wiadomosc ta jest ,,z palca wyssana".Dom parafialny jest dla wszystkich. Nie stety nie wszyscy racza bez zaproszenia tam przybyc i o czym to swiadczy?O ludzkiej glupocie!Bo ktos cos sobie ubzdural- ze dla uprzywilejowanych - kompletna bzdura! te wszystkie zle i nieprawdziwe komentarze pochodza od ludzi którzy nic nie robia, jedynie zbieraja plotki, komentuja i probuja zaszkodzic niewinnym ludziom. ,,Glupi z powodu uslyszanego slowa bol odczuwac bedzie jak rodzaca z powodu dzieciecia'.Dla plotkarza chec podzielenia sie otrzymana wiadomoscia jest tak silna,ze powstrzymywanie sie,przyprawia go o cierpienie, nic wiec dziwnego,ze stara sie on od niego uwolnic.Ciekawe czy mu ulzylo?

Do Miłośnika Rajgrodu i ojca pięciu dzieci.
Takie szkoły jak Bełda, Rydzewo czy Korczewo nie powinny być zamknięte nawet za 5 lat. To, czego dzieci uczą się w tych "pipiduwkach" możesz znaleźć chociażby na tej stronie- wystarczy poszukać. Wczoraj w IX Międzynarodowym biegu Wilka też to było widać.
Odnośnie nauczycieli i ich gospodarstwa, to z tego co mnie wiadomo, dotyczy nie tylko wymienionych przez Ciebie szkół- a może nawet w mniejszym stopniu niż gdzie indziej.
Pozdrawiam

Wasze komentarze budzą we mnie niepokój... z jednej strony rozumiem rodziców których dzieciom odbiera się możliwość normalnego kształcenia w miarę normalnych warunkach ( i wydaje mi się że temat tego forum jest głównie do nich skierowany ), z drugiej jednak strony nie rozumiem osób które wykorzystują temat forum do wyrażania swojej niechęci wobec osoby proboszcza, czy też przedstawicieli władz lokalnych. Pamiętajcie że wybory były demokratyczne i w głównej mierze to my wszyscy przyczyniliśmy się do tego o co teraz przyszło nam się sprzeczać: to my wybraliśmy radnych, i my poniekąd burmistrza ( grajewiaka nie chcieliśmy bo on nie rajgrodziak i strażak też z niego marny / Kochanowski/, rajgrodziaka nie chcieliśmy bo nie godzien /Kołowski/... no i został Karpiński..cóż). Nie starajmy się również szukać winnego w osobie burmistrza (trochę czasu musi minąć nim opanuje ten burdel, a przynajmniej zapozna się z tym co dotąd osiągneliśmy czyli właściwie z niczym, ale jak widać poznanie "niczego" również zajmuje trochę czasu ). Pamiętajmy że próba zwiększenia własnej samooceny poprzez zrzucanie porażek na innych do niczego nie prowadzi; momentami zastanawiam sie jakby to było gdyby gmina sprawnie funkcjonowała, agroturystyka kwitała, byłyby fundusze na oświatę i wiele innych rzeczy których nam teraz brakuje (wiem że to tylko utopia, ale śpiewać każdy może...) Ilu z was tu piszących uważałoby że również oni przyczynili się do sukcesu jaki gmina odniosła ? / pytanie retoryczne / - WSZYSCY. Nie starajmy się usprawiedliwiać swojej bierności i nieudolności, a może i lenistwa, poprzez przypisywanie naszych cech negatywnych innym; bo to żałosne ... sami zasłużyliśmy na to co musimy oglądać co rano idąc do pracy itd.
Uważam że łączenie i tym samym zmniejszanie poziomu edukacji w szkołach wiejskich jest nie sprawiedliwe i nie powinno mieć miejsca, ale wierzę że cięcia są potrzebne. Władze mają teraz ciężki orzech do zgryzienia, i nie pozostaje nam nic innego jak mieć nadzieję ( a z nadzieją różnie bywa...) , że na rozwiązaniu tego problemu nie ucierpią dzieci, bo przecież one są w tym wszystkim najważniejsze. PS: Oczywiście proboszcza nie wybieraliśmy, ale jak dotąd to co jest pod jego reką najlepiej się prezętuje i przede wszystkim jakoś funkcjonuje. Ja do kościoła chodzę co niedzielę to też i w żaden konflikt z p. nie popadłem

Lekcje łączone to rzeczywiście głupi pomysł i dzieci mogą w jakimś stopniu na tym ucierpieć , ale co ma wspólnego z tym etat pracownika w "koscielnym domu parafialnym", bardzo dobrze, że taki etat jest, a poza tym to nie znacie prawdy i tak w kółko powtarzacie, gdyby nie dom parafialny to tak naprawdę dzieci w tej chwili nie miałyby gdzie spędzać wolnego czasu.Dlaczego nie docenia sie tego,że ktoś mam na myśli p. Gajdzińskich mimo braku funduszy i przeciwności losu starają się jak mogą utrzymać działalność kulturową. W naszej gminie w obecnej chwili to przypuszczam,że na nic nie ma funduszy,aż wstyd żeby takie miasto i tak się działo, mając takie walory turystyczne to Rajgród powinien być najbogatszym miasteczkiem w województwie.

Dziwi mnie, naprawdę dziwi fakt,że wszyscy forumowicze nie widzą prawdziwej przyczyny wszystkich finansowych kłopotów w gminie Rajgród. Otóż łączenie klas to dopiero początek gorączkowego poszukiwania oszczędności( bo gdzie ich szukać jak nie w oświacie, prawda?) Naprawdę nikomu nie przychodzi do głowy, co jest przyczyną słabej kondycji finansowej gminy? Otóż - moi drodzy Rajgrodzianie - przyczyną tych kłopotów jest budynek naszego Gimnazjum. Pamiętam, kilka lat temu w tym samym numerze Rajgrodzkich Ech, w którym zawarto informację o podjęciu decyzji o budowie szkoły - właśnie w takim wymiarze przestrzennym (czyli ogromnym) znalazła się tabelka ilustrująca liczebnośc urodzeń w naszej gminie. Wynikało z niej czarno na białym, że w czasie, kiedy budynek zostanie oddany do użytku, dzieci będzie najwyżej na dwie klasy w jednym rocznkiu. Wiadomo było, że uczniów nie przybędzie. Wiadomo przecież,że ze względu na brak miejsc pracy, ze względu na brak jekichkolwiek perspektyw - ludzi (zwłaszcza młodych) będzie ubywać, a nie przybywać. Wiadomo przecież było, że ten budynek jest stanowczo za duży. Owszem - potrzebny był, ale na litość boską - nie w takim wymiarze. O czym myśleli ci, którzy zadecydowali o budowie TAKIEGO gmachu, ci, którzy podpisali stosowne umowy, ci którzy decydowali o wynikach przetargów itd? Czy rzeczywiście nie wiedzieli , co czynią? Otóż zapewniam Was, drodzy forumowicze, że wiedzieli. Jako, ze burmistrz był rodem z PRL-u, myślał (a wraz z nim pozostacli decydenci owego przedsięwzięcia) że - tak jak w PRL- erze państwo sfinanasuje budowę, skoro już została rozpoczęta. Będzie musiało, bo tak było kiedyś. A tymczasem: duża budowa - duże przetargi, duże przetargi - jakiez to pole do popisu, prawda? Już wtedy niektórzy w Rajgrodzie zakładali się, czyj dom stanie szybciej niż gimnazjum. Było w czym się kąpać. Wzięło się kredyty, niech się martwią przyszłe pokolenia samorządowców, co to kogo wtedy obchodziło. Piali tylko z zachwytu nad sobą - patrzcie, jaką piękną szkołę wam postawiliśmy. A tę piękną szkołę trzeba teraz utrzymać, kredyty trzeba spłacać! A tu kasy nie staje. Więc trzeba ciąć, gdzie się da. Dlaczego do tej pory prokurator sie tym nie zajął - pojęcia nie mam. Co tam wiejskie bachorry - nie wystarczy im jeden nauczyciel na całą szkołę, jak w XIX w pod zaborami na wsi bywało? Gimnazjum piękne przecież mamy. W związku z powyższym uważam, że problemem w Rajgrodzie nie jest dom parafialy lecz głupia decyzja sprzed lat w sprawie budowy gimnazjum. To przeciez dla ratowania finansów gminy zlikwidowano Osrodek Kultury. I nowego jakoś nigdzie nie widać. Tymczasem ksiądz proboszcz zbudował Dom Katolicki i chwała Mu za to.Jakoś nikogo - ani radnych, ani szkoły, ani władz nie obchodziło, co dzieci robią z wolnym czasem. Tymczasem - właśnie w tymze domu są dla nich organizowane zajęcia. Oczywiście - nie dla wszystkich jest to dom kultury . Piwa sie tam nie napijesz. Ale przeciez w Rajgrodzie jest dość miejsc, gdzie sie go można napić, więc pozwólcie innym inaczej spędzać wolny czas. A tymczasem zastanówcie się nad prawdziwymi problemami, z którymi jescze bardzo długo będzie się musiała borykać nasza gmina.

Czy ktoś pomyślał o tym, że dzieci i młodzież są przyszłością naszej gminy i całego państwa? Widocznie naszej radzie pogoba się to, że jest co raz więcej pustych domów w Rajgrodzie, że śtednia wieku mieszkańców wynosi około 45 lat. Ludzie mlodzi nie mają tam przyszłości. aA co dotyczy Domu Kultury to czy ktokolwiek pomyślał o dzieciach innego wyznania, które nie mogą chodzić do tego Domu Kultury? Co z nimi mają się wałęsać po parku?

Ludzie nie broncie tak tych księży, to najwięksi krętacy z całej gminy. Po co była budowa domu parafialnego, do tej pory nie było i nikt nie narzekał. Księża tylko kombinują jak wyrwać pieniądze od naiwnych wiernych!!, a przy inwestycjach mogą tych pieniędzy wyrwać najwięcej !! W Rajgrodzie nie ma co oszukiwać gminą rządzi proboszcz, mamy burmistrza którego nikt nie zna i mnustwo problemów których nikt w najbliższym czasie nie rozwiąże!!!

W Rajgrodzie na każdym kroku widać nędzę. Miasteczko pustoszeje, nie ma żadnych inwestycji i perspektyw. Drewniane chałupy wrośnięte w ziemię tworzą główną ulicę. Na chodnikach można połamać nogi.
Sam budynek Urzędu Miasta - jego wizytówka -jest ruiną przygnębiającą i frustrującą. Nie ma gdzie zrobić zakupów, nie ma bankomatu. Okoliczne wsie lepiej się prezentują niż to historyczne miasteczko. Odnosi się wrażenie, że tylko Kościół skupia wszystkie fundusze i siły żywotne.

Czy ta gmina nie ma żadnych dochodów? Czy pieniądze są właściwie zagospodarowane? Gdzie fundusze unijne? Gdzie młodzi i prężni ludzie? Na forum trwa spór o jakiś nędzny etat, tymczasem strona Urzędu Miasta pusta, nieaktualizowana. Psy łapią. Nuda jak w Obrzydłówku. Oj, coś mi się zdaje, że skończy się odebraniem praw miejskich.

w tej gminie nigdy nie bylo porzadku.co ich obchodza inni mieszkancy skoro oni maja dobrze.sami zle robicie wybierajac na radnych starszyzne a gdzie mlodzi ludzie. co taki starszy moze zorganizowac jak on cale zycie mieszka w rajgrodzie lub okolicy i nie widzi co dzieje sie w miastach turystycznych. posluchajcie wypowiedzi turystow ;budynki obdrapane.chodniki -ruina, brud w miescie, zadnych imprez chocby latem,to smieszne jak wy chcecie sciagnac tu turystow.popatrzcie w augustowie,gizycku,mikolajkach.wegorzewo,tam az chce sie jechac,a tu nie ma czym sie pochwalic.gora zamkowa.i co tam jest.postawili dla dzieci 1 zjezdzalnie to ma byc rozrywka,a moze piasek raz w roku przywieziony.dom parafialny do nie miejsce do rozrywki. gdzie te mlodzi maja sie wyszalec. jedyne miejsce dla nich to keja lub przystanek,gdzie ciagle kontroluje ich policja.te dzieci sa zastraszane,przeganiane. ale gdzie oni maja sie spotykac. radni apeluje do was zrobcie cos w tym kierunku o ktorym wspomnialam, bo na prawde rajgrod cofa sie w rozwoju.tu jast sredniowiecze.

nie uzalajcie sie nad burmistrzem sami go wybraliscie a ksieza to za pduzo sie wtracaje kazdy ich sie boi nie umiecie sie ,,postawic'przeciwko nim niech siedza w swoich plebaniach i sie modla a nie wtykaja nos w nie swoje sprawy zgadzam sie z tym ze dom parafialny jest zbedny pokazcie takie miasto w ktorym jest taki dom trzeba bylo przeznaczyc pieniadz na inne cele,,gimnazjum,dom kultury ,estetyka miasta; to sa wazne sprawy ,a proby mozna robic w kosciele tak jak w innych parafiach,to jest rozpusta,dla elity rajgrodu.nie lubie rajgrodu chociaz tu mieszkam,mieszkancy nie zajmuja sie swoimi problemami tylko cudzymi, a najwiecej ci ktorzy siedza w kosciele w pierwszych lawkach,no i oczywiscie ci ktorzy popijaja kawke z proboszczem,te osoby sa falszywe , zaklamane, znam ich od podszewki,szkoda slow cvo sie wyprawia w tym oficjalnie miasteczku .tu panuje totalny balagan,i jezeli bedziecie ciagle wybierac mafie rodzinne to nigdy nie zapanuje tu porzadek,

Wstałem w niedziele 28.10.07 jak zawsze o 6.10 - i co i nic leże wierce się, spać dłużej nie potrafie w dodatku boli mnie ząb czy głowa - sam już nie wiem. Teoretycznie pospać mogłem dłużej ale zegara obowiąków nie można tak łatwo przestawić. Jeszcze śniły mi się same jakieś pierdoły, krótko mówiąc nikomu nie życzę takiej nocy. Po śniadaniu pojechałem na wycieczkę i przejazdem zatrzymałem się w przypadkowym kościele w Rajgrodzie tam dopiero się załamałem, nic tylko płakać.
Proboszcz se wymyślił, że będą w małym, biednym miasteczku Golgotę budować - no i budują - cel może i słuszny - ale jakim kosztem - niestety wiernych.
Miałem wrażernie, że najważniejsze w całej tej eucharystii było mobilizowanie wiernych żeby jak najwięcej na golgotę pieniędzy wyłożyli. Normalne jaja na mszy czytano z imienia i nazwiska ile kto dał pieniędzy na golgotę, jeden z wymienionych nawet mi się spodobał bo dał 100 zł anonimowo- brawo 1 mądry się znalazł. To jeszcze nic potem w trakcie mszy jeszcze jakiś koncert reklamowano - bilety po jedyne 40 zł - ja na tego artysty za darmo bym nie poszedł, potem zachęcano do zakupów kwiatów i jeszcze świeczek - reklama dźwignią handlu - brawo golgota szybciej powstanie. Nawet treść liturgii słowa i kazanie były odpowiednio dobrane, a na końcu mszy padło żądanie żeby wierni wychodzili powoli bo będą liczeni - a ja sobie pomyślałem czy to dalej mój sen czy rzeczywistość - od razu przestał mnie ząb boleć.
1. Czy kościół to budynek czy wspólnota wiernych?
2. czy modlitwa w zjednoczeniu ducha czy reklamowanie towarów?
3. czy budynek kościół jest miejscem liturgii czy bazarem ?
4. czy ja jestem wiernym z własnej dobrej woli czy z przymusu?
5. czy ja jeszcze jestem normalny czy już może nie?
Na ostatnie 2 pytania znam odpowiedz - nie jestem bydłem i nikt nie musi mnie liczyć ani prowadzać.
Ale Golgota zajebista - niedługo Rajgród będzie najsławniejszym Sanktuarium na świecie - szczególnie jak proboszcza na krzyżu zamiast Jezusa powieszą - co tam Częstochowa, Ostra Brama a nawet Watykan - jak zaczniecie sprzedawać bilety na golgotę wtedy cała gmina będzie żyć z turystyki a wtedy na wszystko będzie was stać- no i może w końcu przedszkole znów otworzą.
Może jestem nadwrażliwy ale to mój prywatny punkt widzenia.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.