piątek, 8 grudnia 2023

Wiadomości

Rocznica wybuchu wojny

65 lat temu - 1 września 1939 roku o godz. 4.45 rano, od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa.

Wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, wtargnęły na terytorium Polski. Działania wojenne rozpoczęły się atakiem na polską składnicę wojskową na Westerplatte w Gdańsku, próbą opanowania mostu w Tczewie i atakiem lotniczym na Wieluń. Sprzymierzone z Polską Francja i Wielka Brytania ograniczyły się do wypowiedzenia Niemcom wojny 3 września, nie udzieliły też Polsce wsparcia lotniczego. Armia polska stoczyła szereg bitew odwrotowych i obronnych jak obrona Westerplatte, Gdyni, Warszawy i Modlina, Lwowa, Helu. 17 września o godzinie 3.00 na wschodnie tereny Polski weszły - wykonując ustalenia, zawarte w tajnym protokole do Paktu Ribbentrop - Mołotow - wojska sowieckie. Na wieść o radzieckiej agresji polskie władze i naczelne dowództwo opuściły kraj, udając się do sojuszniczej Rumunii, gdzie zostały internowane. 28 września skapitulowała po bohaterskiej obronie oblężona Warszawa. 2 października ustały walki na Helu. Straty polskie w trwającej 35 dni wojnie obronnej wyniosły 70 tys. poległych, a z rannymi i zaginionymi łącznie - 200 tys. Około 500 tys. żołnierzy trafiło do niewoli. Armia niemiecka mimo zdecydowanej przewagi technicznej i liczebnej poniosła znaczne straty w ludziach - około 50 tys. poległych i rannych.


foto: Grajewo pl. Niepodległości; uczczenie pamięci 1 Września pod pomnikiem Bohaterom walk o Polskę

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.