poniedziałek, 22 lipca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 11748 wyświetleń

Represje stanu wojennego

Oddział Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Grajewie zorganizował wystawę „Represje stanu wojennego". Województwo białostockie 1981-1983/1989”. Inauguracja odbyła się 25 kwietnia br. w obecności przedstawiciela IPN w Białymstoku Krzysztofa Sychowicza.

Kilkadziesiąt plansz obrazuje wydarzenia z lat 80-tych, m.in. powstanie NSZZ „Solidarność”, wprowadzenie stanu wojennego i internowanie działaczy „Solidarności”. Przedstawione są tu ofiary stanu wojennego i przebieg karier funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w resorcie. Ekspozycja odsłania wydarzenia, które zapoczątkowały upadek systemu komunistycznego w Polsce.

- Prezentujemy państwu już kolejną, dość ciekawą wystawę. Inne prezentowane wcześniej mówiły o konkretnej osobie (np. ksiądz Jerzy Popiełuszko 1947 - 1984) lub konkretnych wydarzeniach (np. Obchody Milenium Chrztu Polski 1996 r, kraj i region). W tym przypadku myślą przewodnią jest stan wojenny i ukazanie dwóch stron – Solidarności i ludzi ją wspierających oraz aparatu służby bezpieczeństwa, która zajmowała się walką z NSZZ „Solidarność” i jej likwidacją - mówił otwierając wystawę K. Sychowicz.

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (1)

Mam pytanie do panów z S.B. czy macie zdjęcia murów dawna lecznica zwierząt.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.