piątek, 21 czerwca 2024

Wiadomości

Referendum i wybory 20 V

20 maja razem z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa podlaskiego odbędzie się referendum lokalne dotyczące przebiegu obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy. Zarządzenie w tej sprawie podpisał w piątek Jarosław Schabieński.

W zarządzonym na 20 maja głosowaniu mieszkańcy województwa podlaskiego będą odpowiadać na jedno pytanie dotyczące przebiegu obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy, czyli w wariancie proponowanym przez drogowców.

Referendum odbędzie się na wniosek PiS, które zebrało wśród mieszkańców regionu ponad 50 tys. podpisów pod wnioskiem o jego organizację. Prawo i Sprawiedliwość chciało, by w referendum mieszkańcy odpowiadali także na drugie pytanie dotyczące innych inwestycji drogowych na Podlasiu, również przebiegających przez tereny chronione w ramach programu Natura 2000.

Referendum lokalne jest finansowane przez samorząd województwa. Wstępnie szacuje się, że w Podlaskiem będzie ono kosztowało ok. 2 mln zł. Aby było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. osób uprawnionych do głosowania.

Nie do końca jednak wiadomo, jakie znaczenie będzie miał wynik referendum wobec m.in. stanowiska Komisji Europejskiej sprzeciwiającej się budowie obwodnicy przez dolinę Rospudy. KE grozi Polsce postępowaniem przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS).
Działacze podlaskiego PiS uważają, że wynik referendum może mieć znaczenie w razie ewentualnego postępowania przed tym Trybunałem jako ważny głos społeczny. (wrotapodlasia.pl)

czwartek, 20 czerwca 2024

EURO 2024. Grajewska Strefa Kibica

czwartek, 20 czerwca 2024

Obwieszczenie Starosty Grajewskiego

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.