Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 13382 wyświetleń

Radni kontra ZADM

Burzliwa dyskusja nad sprawozdaniem z działalności i wykonaniem planu finansowego Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych w Grajewie za I półrocze 2006 roku podczas obrad połączonych komisji Rady Miasta. Mimo wielu uwag radni ostatecznie przyjęli raport.

- Co roku zwiększa się dotacja miasta dla ZADM. Nie może być tak, że ci którzy nie płacą czynszów mieszkają w mieszkaniach o tym samym standardzie, co ci którzy regularnie uiszczają opłaty. Zakład dłużników powinien natychmiast eliminować z najlepszych zasobów – mówił na posiedzeniu komisji jeden z radnych Grajewa.

- W pierwszym półroczu br. dokonaliśmy ośmiu rotacji mieszkań. Warto pamiętać, że zasoby mieszkaniowe są niewystarczające i mieszkania są wyłącznie po śmierci lokatora, bądź po jego dobrowolnej przeprowadzce – bronił się Edward Kupiec, dyrektor ZADM w Grajewie. 

Radni domagali się, również wyjaśnień w sprawie nieustannie przekładanego remontu budynku na ul. Dolnej w Grajewie, na który miasto przekazało 60 tys. zł.

– Jak to możliwe, że kolejne przetargi nie przynoszą efektu w postaci wyłonienia wykonawcy.
Może należy zmienić tryb przetargu, może dogadać się w inny sposób. Ci mieszkańcy nie dadzą Panu spokoju póki ten remont nie zostanie wykonany –
dodał zdenerwowany inny z radnych.

Dyrektor ZADM zapewnił, ze remont zostanie wykonany jeszcze w tym roku i to nie zależnie od warunków pogodowych.

Od lat niezmiennie największą bolączką ZADM-u są lokatorzy, którzy regularnie nie płacą czynszów. Z tego tytułu w zakładowej kasie brakuje już ponad 400 tys. zł

- Niestety przybywa nam tzw. stałych dłużników, kierujemy sprawy do sądów o eksmisję. Jednak w mieście nie ma lokali socjalnych, dlatego też często nie płacący są po prostu bezkarni – tłumaczył radnym Edward Kupiec.

W raporcie czytamy również o długach jakie ZADM ma wobec firm miejskich oraz prywatnych. Zakład musi uregulować m.in. prawie 12 tys. zł dla ZWiK, 6 tys. zł dla MPO Białystok, czy niecałe 3 tys. zł dla PUK.  


Wybrane pozycje wydatków w I półroczu 2006 r.:

zakup energii (c.o., c.w, energii elektrycznej i wody) – 470.991,23 zł,
nagrody i wydatki osobowe nie zaliczane do wynagrodzeń - 2.766,33 zł,
zakup materiałów i wyposażenia – 77.462,25 zł,
krajowe podróże służbowe – 828,70 zł,
zakup usług remontowych – 54. 648,86,
zakup usług pozostałych – 323.907,65.
wynagrodzenie osobowe pracowników – 245.624,34 zł. Zatrudnienie w I półroczu 2006 roku wyniosło średnio 19 osób, w tym 9 pracowników administracji, 10 p. fizycznych. Średnia praca w I półroczu 2006 roku wyniosła 2.182,36 zł.


Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

Komentarze (16)

Najpierw ZWiK potem ZADM i oto właśnie chodzi, trzeba wyciągać na wierzch pewne sprawy, aby ludzie wiedzieli co się dzieje w przedsiębiorstwach, na które co roku płacą cieżkie podatki. Mały komentarz: widać nie wszyscy pracownicy fizyczni muszą pracować po 12 godz., za 650 zł netto.

JEDEN UMYSŁOWY NA JEDNEGO FIZYCZNEGO, TO DOPIERO ORGANIZACJA.

Poproszę pobory średnie w podziale na pracowników fizycznych i administrację. Nie wierzę aby Szanowni fizyczni taką kaskę na oczy widzieli!!!!!

czekamy na pomalowanie śmietników

po co aż dziewięciu pracowników administracji, niech Panowie za biurka wezmą się lepiej za remonty, bo idzie zima.

ponad 2 kola na twarz...ladnie tam zarabiaja...

nasi radni sa aktywni przed koncem kadencji ..

A dyr.zarabia 5,7tys.zł brutto

a z czego mają płacić jak są bez pracy ,

W TAKIM RAZIE TRZEBA POZBYĆ SIĘ MIESZKAŃ ZADMu CZYLI ODDAĆ MIESZKAŃCOM ZA PRZYSŁOWIOWĄ ZŁOTÓWKĘ I PROBLEM BĘDZIE Z GŁOWY.A TAK MUSI MIASTO CZYLI MY PODATNICY DOPŁACAĆ DO ZADMu.

Jakie 2 koła na twarz?? To są zarobki brutto!

Macie cenzurę bo obcinacie niewygodne komentarze!!!

To kpina pracownicy ZADMu za nic mają ludzi pożądnych przyjdzie byle łajza to oni ze strachu wszystko załatwią, ale ludziom normalnym nie. Mają czas w godzinach pracy wyskoczyć do miasta a w samym zakładzie tylko dymu pełno od papierosów tak ciężko pracują . Robota tak ich stresuje że muszą w płuca strzelić bo inaczej nie daliby rady ludzi z kwitkiem odprawiać. Brakuje tam kultury profesjonalizmu i przede wszystkim pracy

Pracownicy ZADM nie słuchajcie tych wypocin bo jeden z drugim nie pokalał się pracą a wytykać innym to najprostrza rzecz. WALDEMAR gdybyś miał trochę pojecia o pracy w ADM to bys zrozumiał, że to nie zakład produkcyjny i 1/1 nic tu nie ma do rzeczy. Pokłony dla pracowników ADM bo muszą pracować z ludźmi z marginesu społecznego. Znam osobę, która odchodząc na emeryturę była tak roztrzęsiona, że przez pewien czas przyjmowała leki uspokajajace i dopiero teraz po kuracji może normalnie funkcjonować. Tego mozna sie w ZADM dorobić więc jeden z drugim zanim cos napiszesz i kogoś bedziesz osądzał zastanów się 2 razy. Dziekuję dla pracowników ADM za profesjonalizm i miłe załatwianie petenta czego sam doswiadczyłem.

do czego ci ludzie z Dolnej sie nadaja oni nie potrafia trzymac lopaty ''''czesto przechodze i widac co potrafia trzymac butelke wodki to sa wymoczki a nato daje pieniadze nasza kochana OPIEKA\\\\\ prosze sie zastanowic urzednicy

Uwaqżam, że uwolnienie z administrowania ZADM za przysłowuiową złotówkę tych lokatorów, którzy regularnie płacą, aby sami mogli zarządzać swymi zasobami, to dobre, sprawiedliwe rozwiązanie. Pozostali, to problem socjalny dla miasta (wszystkich mieszkańców, a nie tylko ty6ch, którzy mieli nieszczęście znaleźć się w ZADMie)! Potrzeba rozdzielić tych wydolnych finansowo od tych niewydolnych. Systemowo zaminiać mieszkania według zasady - płacisz masz wyższy standard. Tym, którzy utracili wydolność finansową z nie swojej winy - dać możliwość odpracowania.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.