sobota, 27 kwietnia 2024

Kraj

  • 6 komentarzy
  • 3452 wyświetleń

Przekształcą szpital w spółkę?

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o działalności leczniczej, która reguluje kwestię przekształceń szpitali w spółki.

Zgodnie z aktem prawnym samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.

Samorządowcy uważają, że cały czas samorządy ponoszą konsekwencje finansowe słabej kondycji szpitali, a ta ustawa to kolejna próba zachęcenia do prywatyzacji lecznic. Zdaniem niektórych, ustawowe rozwiązanie to  "metoda spychologii" odpowiedzialności finansowej na samorządy.

Ustawa jest kluczowa w rządowym pakiecie zdrowotnym. Nie wprowadza obowiązkowego przekształcania lecznic, ale samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku w ciągu 12 miesięcy, jst będą musiały zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub dokonać jego likwidacji.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

Komentarze (6)

Słusznie. Ktoś w końcu musi odpowiadać za długi szpitali. Nie może być jak teraz, że długi rosną, a winnych nie ma.

gdzie mój komentarz odnosnie kierowniczki >???????????????????????

o ho ho! cenzura? nie wszystkie komentarze są dodawane,słuchajcie!?

oj czarno widzę powiat i starostę...

Bardzo dobrze .

Bardzo dobrze,może personel zmienią

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.