Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11409 wyświetleń

Promuj życie - nie narkotyki!

„NOE II” jest kontynuacją pierwszego etapu programu z zakresu profilaktyki uzależnień przeprowadzanego z młodzieżą. W ostatnich dniach wzięli w nim udział uczniowie z grajewskich gimnazjów.

W 2006 r. w Grajewie realizowano trzy edycje programu profilaktycznego „NOE I”, w którym uczestniczyło ponad 300 osób. Program ten jest jednym z działań podjętych m.in. dla zapobiegania skutkom spożywania alkoholu przez młodzież. Realizowany jest z powodzeniem w kraju od 6 lat. Po spotkaniu okazuje się, że młodzież w Grajewie biorąca udział w programie pozytywnie wyróżnia się pod względem abstynencji i dążenia do trzeźwego życia na tle innych grup.

Z obserwacji i badań realizatorów wynika, że duża część młodzieży ma pragnienie przebywania, zabawy w gronie ludzi trzeźwych. Wyniki wskazują, że młodzi ludzie mają duży potencjał twórczości, naturalnej radości, potrzebę autentycznych więzi z rówieśnikami. Młodzież pijąca intensywnie jest mniejszością, jednak zwraca uwagę tworząc rodzaj fałszywej normy, że młodzież upija się. Program pozwala też zmniejszyć ryzyko inicjacji narkotykowej wśród młodzieży oraz uświadamia zagrożenia wynikające z korzystania ze środków zmieniających świadomość.

Dzięki specjalnym zajęciom, stosowanym metodom tj: burza mózgów, odgrywanie scenek, dialogowanie możliwy jest aktywny udział uczestników oraz wysnuwanie samodzielnych wniosków. Praca w formie warsztatowej pozwala wyrażać swoje uczucia, przyjrzeć się płci przeciwnej np. jako partnera w „młodzieńczej miłości”.

Gimnazjaliści poznali również program realizowany w ramach kampanii „Szkoła wolna od narkotyków”. Ma on na celu uświadamianie i modyfikację w kierunku zdrowego stylu życia zagrażających postaw dotyczących używania alkoholu i in. środków psychoaktywnych oraz zachowania wobec popularnych zjawisk społ. (telewizja, komputer, internet, hazard, przemoc, sekty). Przekazuje umiejętności niezbędne do życia zgodnego z postawami pro zdrowotnymi, stara się rozbrajć mity na temat alkoholu, narkotyków i samego uzależnienia a zastępować rzetelną wiedzą.

Nad przebiegiem spotkań czuwała Barbara Kochanowska - koordynator Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta Grajewo. Prowadzący Grażyna Rutkowska i Lech Gwiaździński z Płocka bardzo sprawnie radzili sobie z niezmiernie „żywymi” młodzieńcami i ich koleżankami, kierując tak warsztaty, zabawy i rozmowy, by wnioski mogły być dobrze widoczne dla wszystkich uczestników. Jeden z nich to : przeciw narkotykom i afirmacja, czyli aprobata, uznanie dla dobrego, zdrowego i godnego życia!


- na zdjęciach młodzież z PG nr 3 w Grajewie;
- na zdjęciu 6 - jedna z wymownych scenek, przedstawia jak alkohol, będący pomiędzy dwojgiem ludzi - jest nim prowadzący - przeszkadza we wszelkich relacjach między nimi;

e-Grajewo.pl

Komentarze (6)

oo jestem na zdjeciuu;d;d;d :):)

"Program ten jest jednym z działań podjętych dla zapobiegania skutkom spożywania alkoholu przez młodzież" ZEBY CO KACA NIE MIELI ??

do:CZESIU-ale jesteś bystry :/ Chodzi o skutki typu: kłopoty rodzinne, zdrowotne, międzyludzkie itd. Program super, ale jeszcze fajniejsi Prowadzący! Wielkie dzięki za to, co robicie- może do kogoś trafi.

wszyscy do sosnowca , I LIGA I LIGA BKS

Te Czeeeeesiu idź się lepiej leczyć albo odejź od kompa i nie wcinaj się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia.

Takie programy są wspaniałe. Uważam, że pokierują młodzież w odpowiednim kierunku, w życie bez alkoholu i narkotyków. Działania te powinny być rozszerzone na mniejsze miejscowości i wsie.
A może je skierować także do ludzi starszych?
Wskazane by było także pouczyć rodziców.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.