czwartek, 28 października 2021

Wiadomości

Problemy z miejską targowicą

Problemy z miejską targowicą
Kiedy nastąpi poprawa warunków zarówno dla tych, którzy sprzedają, jak i dla tych, którzy kupują - oto najczęstsze  pytanie, które można usłyszeć w piątkowe przedpołudnie.


Przykładowe ceny:
Miód – 27 1 litr
Jabłka – 2,00, 2.20 2,40, 2,60, 2,80 zł / kg
Marchew – 1,50, 2, 2,50 zł / kg
Cebula – 3,50, 3 zł / kg
Kapusta – 2,20 zł/kg
Kapusta kiszona – 17 zł / duże wiaderko
Ziemniaki – 1,20 zł / kg
Jajka – 1,20 para

Rękawiczki bawełniane – 4 - 5 zł
Czapka uszatka – 45 - 55 zł
Sanki – 60 zł

Jaki ma pomysł nowa władza  na targowisko, na które przyjeżdżają kupcy i klienci nie tylko z terenu miasta? W każdy piątek targowica w Grajewie przeżywa największe oblężenie.


fot. e-Grajewo.pl (1,2 Grajewo)

 

Jeszcze w tym roku ma ruszyć program budowy i modernizacji targowisk „Mój rynek” – zapowiada ministerstwo rolnictwa. Dotacje w wysokości do 1 mln zł będą przyznawane gminom ze środków PROW 2007-2013.

- W sumie przewidujemy stworzenie ok. 80 nowych i modernizację ok. 200 istniejących targowisk – informuje Małgorzata Książyk, rzecznik ministerstwa rolnictwa i dodaje, że resort planuje przeznaczyć na ten cel 70 mln euro.

Jak tłumaczy, mają to być nowoczesne miejsca handlu, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w godnych warunkach, z zachowaniem wszelkich standardów sanitarnych i weterynaryjnych.

Pieniądze na inwestycje mają być przyznawane w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego PROW 2007-2013.

O dofinansowanie takiej inwestycji będą mogły ubiegać się gminy i związki międzygminne. Przy czym dotacje będą przyznawane na targowiska usytuowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tys. mieszkańców.

Maksymalna wartość pomocy na realizację projektów dotyczących budowy lub modernizacji targowisk w jednej gminie, w okresie realizacji programu, nie będzie mogła przekroczyć 1 mln zł. Przy czym dofinansowanie unijne ma wynosić maksymalnie 75 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Ministerstwo rolnictwa chce, aby wszystkie targowiska, które powstaną w ramach programu „Mój rynek” były wykonane według ścisle określonych standardów m.in. w zakresie powierzchni, wielkości miejsca przeznaczonego dla handlujących czy minimalnych wymogów sanitarnych i weterynaryjnych. Zostaną one określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego PROW 2007-2013.

Książyk zaznacza jednak, że prace nad programem wciąż trwają.

- Wymagają one wdrożenia zmian w działaniu „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej PROW 2007 –2013" – wyjaśnia i dodaje, że proponowane zmiany są obecnie na etapie negocjacji z Komisja Europejską. Pani rzecznik podkreśla jednak, że pierwszych naborów należy się spodziewać jeszcze w tym roku.

/mp/W Zambrowie jest już od roku nowa  Miejska Targowica

Budowa nowej targowicy rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku i zakończyła w grudniu 2009. Kosztowała Miasto Zambrów około 7,5 mln złotych. Z realizacją tej inwestycji związanych było wiele kontrowersji wśród mieszkańców Zambrowa. Część osób popierało pomysł budowy nowej Targowicy, motywując to znaczną poprawą warunków do prowadzenia handlu. Od samego początku zadowolenia z faktu budowy nowej targowicy nie krył też Zarząd Klubu Olimpia, który dzięki wyprowadzce kupców ze stadionu, liczy na rozpoczęcie modernizacji obiektu sportowego. Wiele jednak osób w mieście, m.in. opozycja w Radzie Miasta kadencji 2006-2010 krytykowała pomysł burmistrza, wytykając, że wydawanie aż tak dużych pieniędzy publicznych na stworzenie innym miejsc do handlu to niegospodarność. Pomimo wielu sporów w Radzie Miasta, które toczyły się gównie w 2007 i 2008 roku, przed rozpoczęciem budowy, inwestycja ostatecznie doszła do skutku. - opisują aktualnosci.zambrow.org (fot.  3 -Zambrów)

czwartek, 28 października 2021

Zakaz odwiedzin pacjentów w Szpitalu

czwartek, 28 października 2021

Mońki: ukradł produkty warte 16 złotych

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.