Szczuczyn

Ponad 2000 km podróży Gwiazdy

Z okazji 330. rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi maskotka Gwiazda Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie udała się w wyjątkową podróż, która 
z pewnością zapisze się nie tylko w historii naszej biblioteki i miasta ale też w historii wszystkich bibliotek, które Gwiazda już odwiedziła a także odwiedzi. 

 

Po niezwykle udanych i pełnych atrakcji wizytach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krypnie, Bibliotece Miasta i Gminy Łapy oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich, Gwiazda wyruszyła w podróż do Biblioteki – Ośrodka Kultury w Konarzynach w województwie pomorskim gdzie świętowała Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich w gronie najmłodszych mieszkańców miasta.

 

Następnie wyruszyła do Miejskiej Biblioteki w Szczecinie gdzie z uwagą zapoznała się z prężną działalnością bibliotecznych filii: nr. 7, nr.4, nr. 12 szczecińskiej biblioteki oraz uczestniczyła w różnych warsztatach skierowanych do najmłodszych.

 

W Międzyzdrojach dzięki zaangażowaniu bibliotecznej ekipy tamtejszej biblioteki Gwiazda zwiedziła i zobaczyła m.in. Aleję Gwiazd, Park Zdrojowy, Park Aktywności, Muzeum Wolińskie Parku Narodowego a po jakże aktywnych dniach mogła odpocząć na plaży nad Bałtykiem. Z wielkim entuzjazmem wzięła też udział w korepetycjach z języka polskiego dla maturzystów oraz świetnie się bawiła na polsko – ukraińskich warsztatach kulinarnych w Wapnicy. Gwiazda z dumą zasiadła w jury konkursu plastycznego: „Pomaganie jest fajne”.

 

Kolejnym punktem na mapie podróży Gwiazdy była Gminna Biblioteka Publiczna w Kęsowie w województwie kujawsko - pomorskim gdzie szczuczyńska Podróżniczka wędrowała ptasim szlakiem na Wzgórze Wilhelma na szlaku Adamkowo – Bralewnica.

 

Po ekscytujących przeżyciach w wizytowanych bibliotekach Gwiazda dotarła do stolicy gdzie zatrzymała się w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i bibliotekarki Magdaleny Sierakowskiej Gwiazda zwiedziała Warszawę wzdłuż i wszerz. Jako zapalona fanka piłki nożnej nie pominęła wizyty na Stadionie Narodowym! W międzyczasie odpoczywała w Bibliotecznej Strefie Gier gdzie poznała podobne sobie maskotki i brała udział w wielu ciekawych spotkaniach z najmłodszymi.

 

Z Warszawy Gwiazda pojechała do Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Tam pracownicy biblioteki zabrali ją w podróż na hulajnodze przez miasto. Takie eskapady Gwiazda po prostu uwielbia!

 

Aktualnie Gwiazda gości w Bibliotece Publicznej w Bytomiu Odrzańskim w województwie lubuskim. Z niecierpliwością czekamy na relację z wizyty!

 

Biblioteki goszczące Gwiazdę mają okazję poznać  niezwykłą historię Szczuczyna, w którym na przestrzeni wieków mieszały się kultury i religie oraz historię życia założyciela i właściciela Szczuczyna – podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki, wybitnego męża stanu, doradcy królów polskich, jednego z głównych przywódców politycznych kraju przełomu XVII i XVIII wieku, mecenasa artystów i uczonych, bibliofila, który stworzył miejsce gdzie żyjemy, mieszkamy, uczymy się, pracujemy i rozwijamy. 


W tym celu zabiera ze sobą książki, „Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny – perła baroku polskiego w Szczuczynie”  i „Dzieje Miasta i Gminy Szczuczyn” autorstwa Janusza Siemiona – dyrektora Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, które wypożyczyła z bibliotecznych zbiorów.

 

Po zakończeniu podróży zgromadzone pamiątki, zdjęcia i nagrania oraz „Podróżniczą kronikę Gwiazdy” umieścimy w kapsule czasu na dziedzińcu biblioteki. Przyszłe pokolenie będą mogły odtworzyć trasę bibliotecznej maskotki i - w co głęboko wierzymy - powtórzyć to przedsięwzięcie!

 

Serdecznie dziękujemy dyrekcji i zespołom bibliotecznym wszystkich bibliotek, które Gwiazda do tej pory odwiedziła za zaangażowanie i szereg pozytywnych komentarzy dotyczących akcji #PodrozeGwiazdy.

 

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA PODRÓŻY GWIAZDY NA NASZYM  BIBLIOTECZNYM FACEBOOKU.

Andrzej Kosmowski  / koordynator „Podróży Gwiazdy”

niedziela, 17 listopada 2024

"LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas"

piątek, 15 listopada 2024

Kurs na Odporność

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.