niedziela, 26 czerwca 2022

Wiadomości

Policja radzi i informuje!

Uwaga na oszustów!

Znaną i coraz częściej stosowaną metodą działania oszustów jest metoda na tak zwanego „wnuka”. Polega ona na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej przedstawiając się jako jeden z członków rodziny np. wnuczek, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i prosi o pomoc. Zmieniony głos często tłumaczy chorobą lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. W terminie, kiedy domniemany wnuczek ma zjawić się po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów np. stan zdrowia, pilny wyjazd itp. a pieniądze odbierze jego zaufany przyjaciel. Następnie zjawia się podstawiony kolega, odbiera gotówkę i nigdy więcej się nie pojawia.
Często zdarza się też, że do drzwi naszych mieszkań pukają osoby oferujące na sprzedaż różne towary. Po przedstawieniu swojej oferty, niezależnie od tego czy kupimy towar czy nie, proszą o szklankę wody. W momencie, gdy zostają same w pokoju dokonują kradzieży pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy. Czasem są to oszczędności całego naszego życia.

Policja ostrzega przed tak bezmyślnymi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Aby skutecznie uchronić się przed oszustwem i kradzieżą należy pamiętać o kilku zasadach, które zminimalizują ryzyko stania się ofiarą złodzieja:

·   będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
·   nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj;
·   jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
·    jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
·    nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
·    nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
·    mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
·    nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

     Grajewska Policja apeluje do mieszkańców powiatu, by uczulili swoich bliskich w podeszyłym wieku i samotnie mieszkająch na zachowanie szczególnych środków ostrożności wobec nieznajomych osób pukających do ich drzwi.
 O wszelkich próbach oszustw należy jak najszybciej informować Policję!
   

niedziela, 26 czerwca 2022

Piknik w Radziłowie (26.06)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.