sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

  • 18 komentarzy
  • 13785 wyświetleń

Policja ściśle jawna

     Lubię dobry humor, dlatego kupuję periodyk o tym właśnie tytule. I wyobraźcie sobie –   w drugim tegorocznym numerze tego pisma znalazły się dowcipy o policjantach. Jest to niewątpliwie kontynuacja dawnych dowcipów o milicjantach, ale trochę nowości też się tu znalazło. Najbardziej rozbawił mnie następujący tekst, ze strony 16:
-Dlaczego posterunek policji w Wąchocku zamówił sporą ilość soli i kleju?
- Bo mają wlepiać słone mandaty.


      Ciekawi Was zapewne, czy policja w Grajewie też wlepia słone mandaty. Mam w związku z tym dobrą radę: Najlepiej zapytajcie o to jakiegoś policjanta (czasem można go spotkać, jeśli ma się trochę szczęścia), albo dokonajcie jakiegoś drobnego wykroczenia…
     Jest tajemnicą poliszynela, że nasza grajewska policja buduje sobie nowe lokum. To znaczy – powstaje nowa komenda powiatowa. Mimo że z ulicy nie widać żadnej tabliczki z informacją o inwestycji, i tak wszyscy wiedzą, że naprzeciwko budynków 72/16 i 72/17 powstaje czterokondygnacyjny gmach, który swoją obecnością zaszczycą pracownicy policji. Może w liczbie 94 etatów policyjnych i 23 cywilnych?
A może więcej ich będzie, bo gmach obszerny.
     Podobno komendant policji prosi Radę Miasta o pomoc. Nie, nie chodzi o to, że policja sobie nie radzi w wykonywaniu obowiązków. Idzie o pomoc finansową w budowie komendy. Jednak skoro ma to być komenda powiatowa, to może adresatem prośby powinien być starosta albo Rada Powiatu?

A oto, co portal www.e-grajewo.pl pisał onegdaj o tej inwestycji:
Architektoniczną koncepcję programowo przestrzenną Komendy Powiatowej Policji  w Grajewie opracowali architekci z Biura Projektowo – Badawczego Budownictwa Ogólnego Miastoprojekt – Białystok. W skład nowego budynku wejdą: budynek administracyjny ze strzelnicą pistoletową, budynek garażowy, budynek warsztatowy z myjnią dla samochodów oraz infrastruktura towarzysząca. Budynek został zaprojektowany, jako trójkondygnacyjny obiekt  z poddaszem użytkowym i podpiwniczeniem. Zaprojektowano go w kształcie litery U z głównym wejściem od strony ul. Wojska Polskiego.   
    Budynek główny zajmować będzie prawie 3612 m2 powierzchni. Dla porównania powierzchnia użytkowa obecnego budynku komendy zajmuje 1115 m2, czyli jest trzy razy mniejsza. Będzie to obiekt spełniający najnowsze standardy europejskie. Przy wejściu głównym do budynku zlokalizowany będzie ponad 42 – metrowy holl wejściowy, pomieszczenia oficera dyżurnego z nowoczesnym stanowiskiem kierowania. W prawym skrzydle budynku zaprojektowano bufet gastronomiczny oraz ponad 225 - metrową salę konferencyjną z izbą pamięci. Lewe skrzydło parteru stanowić będzie zespół pomieszczeń dla osób zatrzymanych z możliwością wejścia od strony dziedzińca. Pomieszczenia te spełniać będą wszelkie wymogi bezpieczeństwa. W piwnicy zaprojektowana została 25 metrowa strzelnica pistoletowa z pomieszczeniami towarzyszącymi. Pozostałą część piwnicy stanowić będą magazyny i sala do treningu siłowego z zapleczem sanitarnym.
    Na pierwszym piętrze budynku w centralnej jego części zaprojektowano pokoje komendanta i zastępcy z sekretariatem. W lewym skrzydle usytuowana będzie Sekcja Kryminalna a w prawym Sekcja Prewencji.  Centralna część budynku na piętrze II przeznaczona została Sekcji Ruchu Drogowego, natomiast lewe skrzydło zajmować będą pokoje Zespołu Dochodzeniowo – Śledczego Sekcji Kryminalnej, połączone z I piętrem klatką schodową dla wygody interesantów. Prawe skrzydło II piętra zajmie Zespół Administracyjno – Gospodarczy i Zespół Kadr.


Przewidziany jest też odrębny parking dla interesantów oraz wejście do bufetu gastronomicznego z zewnętrznej strony budynku.  Pomieszczeniem spełniającym bardzo istotną rolę w pracy policjantów będzie niebieski pokój właściwy i niebieski pokój oczekiwań, gdzie w komfortowych warunkach będą mogły obywać się  przesłuchania małoletnich ofiar przemocy. Nowa siedziba budowana jest z myślą nie tylko o policjantach, ale głównie z myślą o mieszkańcach powiatu i udogodnieniach dla nich. Nowoczesne rozwiązania techniczne, punkt recepcyjny, pokój przyjęć interesantów dzielnicowych, dostawanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli standardy XXI wieku, już nie będą dla nas obrazkiem z wielkiego miasta.  Nowa Komenda Powiatowa zlokalizowana będzie w sąsiedztwie Komedy Powiatowej Straży Pożarnej, co mamy nadzieję, w znacznym stopniu ułatwi nam współpracę i jeszcze szybszą wspólną reakcję na zagrożenia. Cieszymy się z dobrego sąsiedztwa nowej komendy – bliskość osiedla mieszkaniowego, zespołu szkół miejskich przyczyni się być może do tego, że mieszkańcy chętniej będą zgłaszać się do nas ze swoimi problemami a lokalizacja przy głównej trasie  komunikacyjnej sprawi, że nowy budynek będzie godną wizytówką naszego miasta.”
http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,7861.html 

     Dla formalności dodam, że inny portal (http://www.grajewo.pl/content/view/1257/) określa tę inwestycję jako nowy posterunek. Coś mi się wydaje, że o ile to prawda, takiego okazałego posterunku nie znajdzie się na całym świecie…
     Ciekawe, czy w nowym, komfortowym lokum grajewska policja będzie lepiej pracować? Może nie będzie się chciało wychodzić z takich komfortowych wnętrz? Mam pewne obawy, czy patrole policji, mając tak daleko do centrum Grajewa, będą tam zaglądać. Bo na Ełcką, Piłsudskiego, Kopernika, Konopską, to pewnie nie. Na Konopskiej nadal można sobie bezkarnie urządzać rajdy samochodowe, szczególnie w weekendy, a prędkość 100 km/h na tej ulicy to wcale nie rekord.
     Jakoś tak się dziwnie dzieje, że na ulicach Grajewa częściej widać strażników miejskich niż policjantów. No, chyba że Warmia Grajewo gra mecz na własnym boisku, wtedy każdy mieszkaniec Grajewa ma szanse na własne oczy zobaczyć policjantów, o ile znajdzie się              w pobliżu stadionu albo przy dworcu kolejowym.
     Dawniej wykrywalność przestępstw była większa, Weźmy Adama i Ewę. Popełnili wykroczenie i od razu dotknęła ich kara. Kain zabił Abla i już tego samego dnia morderca został wykryty. Powiecie, że kpię? Cóż, w tych biblijnych początkach ludzi było mało, a mimo to już wykazywali skłonność do dokonywania przestępstw i wykroczeń. Taka jest natura ludzi, na szczęście nie wszystkich. Kodeksu Karnego jeszcze nie było, ale Stwórca sam nadzorował przestrzegania prawa. Dziś zaś część Jego kompetencji przejęła policja. Dlatego życzę Jej, ale i sobie, żeby tę kompetencję w ściganiu przestępców policja wykonywała jak najlepiej. Nawet jeśli miałoby to oznaczać, że Adam S. został ukarany mandatem za przekroczenie dozwolonej prędkości na ulicy Konopskiej…


Adam Stodolny

Komentarze (18)

boisz sie z domu wyjsc, ze tak pragniesz policji na kazdym kroku? ja jakos nie odczuwam potrzeby zwiekszenia ilosci policji na ulicach, jest bezpiecznie. nie ma co robic plicyjnego miasta z grajewa

jakby nie patrzeć rośnie nam najpiękniejszy budynek w mieście, oby elewacja była ciekawie wykonana

Tekst jest rewelacyjny! Gratuluję pomysłu,wreszcie ktoś pisze prawdę! Na takie Grajewo tylu policjantów co myślą jak przesiedzieć 8 godz.,zjeść w barze i do domciu(radiowozem oczywiście)!

policyjne miasto ;] przypłeta sie pAN władza ....marudzi przeszkadza... zostawcie młodzież w spokoju

jestem ciekawy czy nie można było tych pieniędzy lepiej zainwestowac... pieniądze poszły w błoto..
chyba ze przeksztalcic ten budynek w inna branżę

Prosze nie zrozumieć mnie źle, ale przed podjęciem jakiegokolwiek tematu nalezy go dobrze poznać ( mam tu na myśli wykrywalność przestępstw - znane są Panu statystyki policyjne, że pisze Pan o spadającej wykrywalności?) I musze przyznac, że po przeczytaniu tego, co Pan napisał mam wrażenie, że pisał to, z całym szacunkiem dla Pana, młody chłopak, jeden z tych co na kazdym kroku wykrzykują i wypisują CHWDP. A w ogóle to gadacie na tą Policje, ze jest do niczego, ze nic nie robi, nie pomaga, nie pilnuje a jak przyjdzie co do czego to po kogo dzwonicie? Ps. A Boga to do tego proszę nie mieszać.

Akurat ja odczuwam za duże ilości patrolu. Są na każdym kroku.

chłopie co ty za bzdety wypisujesz chyba jesteś niespełna rozumu jak ty myślisz ilu policjantów przypada na służbę godz 6 jeden policjant prewencji jeden ruchu drogowego 14 dwóch ruch drogowy dwóch prewencja czasem przewodnik psa ,22 dwóch ruch drogowy dwóch prewencja a ty chciałbyś ich wszędzie widzieć może się niech zklonują

Są już przypadki osób którzy odczuli skutki braku środków finansowych na realizację budowy posterunku... otrzymując wysokie mandaty...

SKORO POLICJA JEST NIE POTRZEBNA -I TAKI HANIEBNY TO ZAWÓD TO PO CO STARA SIĘ TYLU PO STUDIACH -MAGISTRÓW. A CIEKAWE JEST TO ŻE NA 100 u , PRZECHODZI 2-3 . PEWNIE NI JEDEN CHŁOPAK Z NASZEGO MIASTA SKŁADAŁ PAPIERY

Są na każdym kroku i czepiają się osób siedzących na ławkach zamiast zająć się czymś konkretnym, np. łapaniem handlarzy narkotyków i nie mówię tu o tych co osobach które mają coś przy sobie chociaż oni też jakoś powinni poczuć że są tacy którym się to nie podoba. Ogólnie chodzi mi o to że w więzieniach siedzi cała masa oskarżonych o posiadanie, skazanych od 3 do 5 lat itp itd a ci którzy im to sprzedają pałętają się dalej po ulicach.. i pomyślcie kochani policjanci skoro skazujecie nie tych co handlują a tych którzy od nich po trochu kupują to gdzie handlarze znajdą nowy rynek zbytu? u coraz młodszych! Litości dla kolejnych pokoleń i logicznego pomyślunku, że tak powiem, życzę.

A to, że powstaje nowy piękny budynek , to powinnyśmy się cieszyć, że w końcu i w Grajewie buduje się ciekawy obiekt. Ale my nie umiemy tego docenić. Jeszcze jedno-każdy ma szansę tam pracować lub zostać policjantem, jeśli przejdzie wszystkie testy i badania pozytywnie. Doceńcie w końcu ich pracę, w której bardzo często narażają swoje życie, Lecz po co, my tego nie umiemy , umiemy tylko narzekać,krytykować, bo kogoś kole to w oczy.. Przykre a zarazem żałosne.

Ten tylko odczuwa za duże ilości patroli, kóremu przeszkadza porządek na ulicach.Jak ktoś ma czyste sumienie i nie zamierza rozrabiać to nie powinien się bać.I jeszcze jedno:ilośc wymienionych policjatów to ilość na cały Powiat Grajewski.Nawet w samej nazwie jest:Komenda Powiatowa Policji.

Najśmieszniejsze jest to patrolowanie po godz.24.Nawet pełnoletnich kontrolują.Duże miasta wieczorami się budzą po ciężkim dniu prac wychodząc na spacery itd.A może nasze kochane patrole wysłać do większych miast? tam by dopiero mieli kogo kontrolować!!!

ta komenda potrzebna jak drzwi w lesie bedzie pokoj niebieski ? lepiej niech zrobia sobie pokoj z czerwona zarowka tyle metrow lepiej niech wybuduja dzieciom przedszkole place zabaw basen itp na ul nowickiego maja tez duzo miejsca

Moim zdaniem nowa komenda jest potrzebna bo remont starej i kolejne doklejanie przybudówek to są ogromne koszty.Inną sprawą jest koszt utrzymania tak wielkiej kubatury w dobie kryzysu ale to zmartwienie gospodarza obiektu.

"szymek" znając inne "dzieła" tej firmy projektowej poczekaj na finał, coś mi się nie chce wierzyć w to cudo architektury, będzie to raczej jeszcze jeden bezbarwny budynek z częściowo przeszkloną fasadą i niedopracownym detalem.

Dobrze by było jeśli można by było nie letnim być do której chcą a nie spisują bo stoisz pod klatką se cicho rozmawiasz czy coś

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.