środa, 25 maja 2022

Wiadomości

Polak, Litwin dwa ...

Wrogie nastawienie Litwinów do Polaków nie przeszkadza myślącym przedstawicielom obu narodów zawiązywać transgranicznej współpracy, która w jakiś sposób może zbliżyć oba narody. Od około siedmiuset lat Polaków i Litwinów łączy  wspólna historia.

Około trzech milionów euro wydadzą Ełk i litewskie miasto Olita na rozwój i poprawę atrakcyjności. Własny wkład obu miast to niecałe pół miliona euro. Dwa i pół miliona miasta otrzymały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Współpraca ełczan i Litwinów to wspólna realizacja projektu pod nazwą: Transgraniczne Centrum Integracji Kulturalnej „Scena na granicy”.
- Kiedy poznaliśmy mieliśmy obawy czy zamiary nie przerosną naszych możliwości – mówi Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku. – W tej chwili takich obaw już nie ma. Od 1 października ubiegłego roku projekt jest w trakcie realizacji. Zakończenie projektu planowane jest na drugą połowę 2012 roku.
W ramach projektu w obu miastach przy ośrodkach Kultury powstaną nowoczesne amfiteatry. Obiekt przy Ełckim Centrum Kultury zaprojektowany jest na 1367 miejsc. Będzie również przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jego zaletą będzie mozliwość prezentacji artystycznych na dwie strony: dla widowni jak również dla spacerowiczów promenady w kierunku jeziora. Oprócz amfiteatrów ważnym finalnym produktem projektu będzie Katalog Kultury Transgranicznej.

Kali

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.