Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 14997 wyświetleń

Po sąsiedzku...

Z rąk byłego premiera i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej oraz redaktora naczelnego Rzeczpospolitej Bogusława Chrabota prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz odebrał wczoraj wyróżnienia. Ełk znalazł się na 4 miejscu najlepiej zarządzanych miast oraz na 3 miejscu miast innowacyjnych.

Ranking prowadzony jest przez redakcję „Rzeczpospolitej” od 10 lat. Na podstawie danych z Ministerstwa Finansów kapituła wybiera 564 najlepsze samorządy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Dalej w oparciu o szczegółowe dane z ankiet ocenia realizowane inwestycje, dochody i wydatki przypadające na jednego mieszkańca, wydatki na organizacje pozarządowe, promocję, wydatki na ochronę środowiska oraz modernizację dróg. Analizowane były także wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów, ilość nowych podmiotów gospodarczych, stopę bezrobocia, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz oceniano wiarygodność kredytową. Kapituła ocenia poziom zadłużenia inwestycyjnego i ocenia poziom jego bezpieczeństwa. W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” opublikowano listę 100 najlepszych Miast, 100 najlepszych gmin oraz 50 najlepszych Miast na prawach powiatu.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich miasto Ełk znalazło się w pierwszej dziesiątce, uzyskując 4 miejsce. Ełk doceniony został także za działania innowacyjne, a przede wszystkim za rozbudowę sieci szerokopasmowej, dającej dostęp do Internetu, rozbudowę sieci hot-spot / wi-fi oraz publicznych miejsc dostępu do Internetu. W tej kategorii uzyskał 3 miejsce.

Rzeczpospolita oceniła, które miasta najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansów. Do Warszawy zaproszono najlepsze gminy i miasta z Polski. Ełk wskazano jako miasto o wysokim potencjale rozwojowym.

To bardzo duże wyróżnienie dla Ełku i naszych mieszkańców, bo to właśnie ełczanie, ich firmy, instytucje, samorząd miasta codzienną pracą, zaangażowaniem przyczyniają się do poprawy warunków i jakości życia.

Prezydent Tomasz Andrukiewicz odbierając wyróżnienia powiedział, że wysoka pozycja w rankingu potwierdza, że liczne inwestycje, pozyskane fundusze zewnętrzne, w tym z Unii Europejskiej, wiele inicjatyw kulturalnych i sportowych wpływa pozytywnie na rozwój miasta. - Niezależni eksperci docenili naszą pracę i potwierdzili, że kierunek rozwoju Ełku jest dobrym wzorem dla innych samorządów. Wysoki wynik to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim zobowiązanie do dalszej pracy i zabiegania o rozwój Ełku – powiedział prezydent.

W skład kapituły oceniającej samorządy weszli m.in.: prof. Jerzy Buzek (były Premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego), prof. Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego), Dariusz Kacprzak – prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, Anna Cieślak Wróblewska – dziennikarka Rzeczpospolitej, Adam Kowalewski – prezes rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Konstancja Piątkowska – ministerstwo rozwoju regionalnego oraz Paweł Tomczak – dyrektor biura Związku Gmin RP. (UM Ełk)


wtorek, 21 marca 2023

Kondolencje

Komentarze (8)

Można? Można!!! Brawo Ełk!!!

A kiedy my czyli Grajewo?

Nic tylko brać przykład .

A które miejsce w tym rankingu zajęło Grajewo? A może jest poza rankingiem?

Brawo Panie Tomaszu. Brawo Ełk.

Brawo dlatego ide z Grajewa do Elku mieszkac bo tam cos sie dzieje zawsze :)

Mieć pod bokiem takiego nauczyciela..i tak wygladać..Grajewo

parę lat po wyborach prezydenckich w Grajewie, jest nowy burmistrz i nadal marazm. Nawet sygnalizacja świetlna na głównym skrzyżowaniu psuje się jak dawniej. Nie ma Grajewo szczęścia do dobrych gospodarzy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.