Kto powiedział, że w chłodne, zimowe wieczory jedyną alternatywą jest zaszycie się z książką pod ciepłą pościelą w domu? Osoby, które posiadają klimatyczne przestrzenie outdoor wokół swojej posesji mogą odetchnąć z ulgą, bo na rynku znajduje się urządzenie, które faktycznie ogrzeje największych nawet zmarzluchów i nadal będzie można cieszyć się wieczorem pod gwiazdami. W poniższym artykule przedstawiamy parasole grzewcze, omawiamy ich działanie i rodzaje, a także proponujemy kilka ciekawych rozwiązań aranżacyjnych.
Oczywiście najbardziej przyzwyczajeni jesteśmy do parasoli, które chronią przed deszczem i słońcem. Czym zatem są parasole grzewcze? To pomysłowe urządzenie pozwala na ogrzanie wybranego miejsca na zewnątrz domu czy restauracji, dzięki czemu można spokojnie przebywać tam nawet podczas niskich temperatur powietrza i delektować się na przykład drinkiem czy filiżanką gorącej kawy.
W praktyce, nic nie stoi na przeszkodzie aby ugościć sąsiadów na swoim patio nawet przy deszczowej, chłodnej aurze, a firmy prowadzące działalność gastronomiczną zaoferować mogą całkiem komfortowe warunki dla swoich klientów w restauracyjnych ogródkach w środku zimy. W promieniu kilku metrów od takiego parasola grzewczego powietrze staje się rzeczywiście cieplejsze. Innymi słowy, to nic innego jak wolnostojące ogrzewacze, czy promienniki ciepła.
Na rynku sprzedażowym dostępne są przeróżne rodzaje takich parasoli grzewczych. Generalnie podzielić je można na dwa podstawowe typy, te zasilane gazowo i elektrycznie. Pierwsze z nich zasilane są za pomocą butli z propanem, który jest gazem bezpiecznym dla otoczenia, a przy tym bezbarwnym i bezwonnym. Najnowocześniejsze modele tych parasoli wyposaża się dodatkowo w palniki z funkcją dopalania spalin. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niższy koszt eksploatacji w porównaniu z wersjami elektrycznymi. Dają one również przyjemny dla oka efekt równomiernie spalającego się ognia.
Z kolei wersje napędzane elektrycznie są ciekawą alternatywa, bo stosować je można także w pomieszczeniach zamkniętych. Dlaczego? Emitujące fale podczerwieni parasole nie podgrzewają w tym wypadku bezpośrednio otaczającego je powietrza, ale wszystkie obiekty i ludzi. Dodajmy, że elektryczne modele działają w zasadzie od razu po włączeniu, podczas gdy gazowe potrzebują nieco czasu na rozgrzanie. Wydaje się także, iż wariant ten jest nieco bezpieczniejszy od gazowego (choć wszystkie modele mają specjalne systemy zabezpieczeń), ale i droższy.
Ponadto, parasole grzewcze można rozróżnić pod względem ich funkcjonalności. Niektóre są modelami wolnostojącymi, podczas gdy inne mają charakter kompaktowych promienników wiszących i naściennych. Wszystkie jednak łączy wspólny cel - uprzyjemnienie i ułatwienie życia w chłodniejsze dni. Trudne warunki nie są dla nich straszne, ponieważ urządzenia te wykonuje się zazwyczaj z odpornej na zmienną termikę stali nierdzewnej. Przykładowe modele parasoli grzewczych można obejrzeć w ogrodosfera.pl
Przed nami decyzje o charakterze strategicznym. Przede wszystkim, musimy sobie zdać sprawę, iż pojedynczy parasol grzewczy zapewnia ogrzanie powietrza czy pobliskich obiektów w promieniu maksymalnie 5 metrów. Jeżeli zatem ustawimy urządzenie w najdalszej części ogrodu czy tarasu, to możemy wcale nie doświadczyć dobrodziejstw takiego rozwiązania. Zasada jest tutaj prosta - ustawmy parasol w pobliżu miejsca, gdzie przebywać będą ludzie, na przykład niedaleko stolika i krzeseł.
Dostępne na rynku parasole grzewcze przyjemnie zaskakują estetycznym wyglądem. Pamiętajmy też o tym, wybierając dany model. Na drewnianym tarasie czy werandzie idealnie sprawdzi się parasol gazowy imitujący ogień trzaskający w kominku - to także dodatkowe źródło światła. W tym wypadku nie będziemy się musieli martwić plątaniną kabli elektrycznych na dworze. Z kolei w środku domu, zwłaszcza urządzonego w stylu modernistycznym, strzałem w dziesiątkę będą modele elektryczne wykonane w całości z nierdzewnej stali.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)